İsviçre Menkul Kıymetler Borsası, Dünyanın İlk Çok Kriptolu ETP’sini Listeledi

swiss isviçre exchange cryptocurrency kripto para bitcoin btc ethereum eth litecoin ltc ripple xrp

Financial Times’ın (FT) 16 Kasım Cumartesi günkü haberine göre, İsviçre’nin ana borsası SIX Swiss Exchange, dünyanın ilk çok kriptolu borsada işlem gören ürününü (ETP) gelecek hafta listeleyecek.

İsviçreli kuruluş Amun AG tarafından desteklenen ilk küresel çoklu kripto ETP, endeks HODL altında listelenecek ve beş ana kripto parası değeri bulunacaktır: Bitcoin (BTC), Ripple (XRP), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH), ve Litecoin (LTC).

Makaleye göre, her bir kripto para (cryptocurrency), ETP’nin varlıklarının yaklaşık yarısını Bitcoin alacak. Geri kalanlar, kesirlere bölünmüş durumda kripto para birimi Ripple’da (XRP) % 25.4 ve Ethereum’da % 16.7 iken, Bitcoin Cash ve Litecoin ise sırasıyla % 5,2 ve 3’lük bir oran kazanacak.

Amun’un kurucu ortağı ve CEO’su Hany Rashwan, yaklaşan ETF’nin geleneksel ETP’lerin gerektirdiği sıkı politikalara uyum sağlayacak şekilde düzenlendiğini söyledi. Rashwan’a göre, bu, kripto dostu olmayan ortamlar tarafından sahada sınırlı olan hem kurumsal hem de perakende yatırımcılar için kripto para ticaretine yönelik iyi düzenlenmiş bir araç sağlayacaktır.

İsviçreli haber ajansı Finews.com’a göre, Amun ETP endeksi Alman yatırım birimi VanEck’in endeks birimi tarafından yönetilecek. Amun AG, İsviçre’nin “kripto vadisi” Zug kasabasında yer alırken, ABD merkezli bir fintech şirketi olan Amun Technologies’in bir kolu olduğu bildirildi. Firma, ilk olarak Bloomberg’e göre, bu yıl eylül ayında bir şifreli ETP sunma planlarını açıkladı.

Amun’un resmi web sitesine göre, SIX Swiss Exchange, 1,6 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip Avrupa’nın en büyük dördüncü borsadır. 14 Kasım Çarşamba günü, SIX Thomas Zeeb’de menkul kıymetler ve borsalar müdürü, blok zincir (blockchain) bazlı dijital borsaların, aracıların, bankaların, teknolojinin maliyet avantajlarına büyük bir ilgi göstererek, “yaklaşık on yıl” içinde geleneksel olanların yerini tamamen alacaklarını iddia etti.

ETP’ler, New York City merkezli yatırım ve finans web sitesine göre, türevli bir malın fiyatlandırılması ve gün içinde ulusal bir menkul kıymet borsada işlem görmesi, emtia, para birimi, hisse fiyatı veya faiz oranı gibi yatırım araçlarına dayanan bir tür güvenliği temsil eder. ETP’lerin, borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) ve diğerleri de dahil olmak üzere aktif olarak yönetilen fonlar olduğu bildirilebilir.

Bazı uzmanlar, Bitcoin ETF’lerinin benimsenmesinin, bir Bitcoin sözleşmesi olan bir nakit ödeme sözleşmesinden “daha büyük bir anlaşma” olacağını ve dolayısıyla kripto pazarlarının büyümesi için daha büyük bir temel olacağını öngörmüşlerdir.

İsveç’te, XBT Sağlayıcıları, 2015’ten beri büyük İsveçli döviz bürosu Nasdaq Stockholm’de listelendiğinde yaklaşık 1 milyar dolar çeken Coinshares adlı bir Bitcoin ETP’ye sahipler.

Yakın zamanda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ProShares, Direxion ve GraniteShares dahil olmak üzere üç şirketten çeşitli BTC ETF’lerini listeleme ve ticarete yönelik başvurunun reddedilmesinin ardından, Bitcoin ETF’lerinin politika incelemesine ilişkin kamu geri bildirimini kabul etmeyi durdurdu.

Bir Cevap Yazın