Kategori Keşfi

Altcoin Analiz

80 haber

Altcoin Teknik Analiz

Kripto para endüstrisi olgunlaştıkça ve yatırımcılar bilinçlendikçe altcoinlere gösterilen ilgi bir hayli arttı. Altcoinler, yatırımcıların Bitcoin’den sonra en çok yatırım yaptığı alternatif coinlerdir. Fakat bu yatırımların tehlikeli bir oyuna dönüşmesine sebebiyet vermemek için yatırımcıların altcoin teknik analiz konusunu iyice kavramış olması gerekir. Kripto para yatırımlarında teknik analiz bilmek, yatırımcıların paralarını daha iyi yönetebilmesine olanak sağlar.

[show_more more=”Devamını göster” less=”Gizle”]

Yeni Başlayanlar İçin Altcoin

Altcoin, Bitcoin dışındaki kripto paraları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Alt ve coin kelimelerinin birleşiminden oluşur. Açılımı ise alternatif coin anlamına gelir.

Bitcoin’in alternatifi olarak piyasaya sürülen ilk altcoin Namecoin (NMC)’ydi. 2021 Mart ayına gelindiğinde 9.000’den fazla kripto para birimi piyasaya sürülmüştü. Bu rakama bakacak olursak Mart 2021’de toplam kripto para piyasasının %40’ından fazlasını altcoinler oluşturuyordu diyebiliriz.  Bu hakimiyet şu an daha yüksek seviyelerde bulunuyor.

Altcoinlerin sayısı arttıkça piyasada birçok yeni proje karşımıza çıktı. Bu projelerden birçoğu istikrarsız coinlerden oluşuyordu ve bu durum altcoin teknik analiz eğitim bilgisine sahip olmayan yatırımcıların neredeyse servetlerini kaybetmesine neden oldu. Kripto teknik analiz eğitimi bulunan yatırımcıların yaptığı işlemlerde ise kar oranlarının arttığı ve teknik analiz eğitimi bulunmayan yatırımcılara göre daha güvenli yatırımlar yaptıkları görüldü.

Her şeyde olduğu gibi altcoinlerde de avantajlar ve dezavantajlar görmek mümkündür.

Altcoinlerin Sağladığı Avantajlar

Yüksek Likidite

Uygun fiyatlı madencilik hizmeti

Yüksek işlem hızı

Daha fazla yatırım imkanı

Altcoinlerin avantajları arasında başlıca bu dört maddeyi gösterebiliriz. Bu maddelere ek olarak birkaç avantaj daha sayılabilir.

Altcoinlerin Dezavantajları

Yaşanan güçlü dalgalanmalar, önemli kayıplar yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Adı duyulmamış ve güvenilir olmayan altcoinlere güven duyulması zordur.

En Çok İşlem Gören Altcoinler

En çok işlem gören altcoinler arasında Ethereum, Tether, Cardano, Ripple gibi dijital coinler yer almaktadır. Altcoinler, altcoin sezonu olarak adlandırılan bazı dönemlerde popülerleşerek daha yüksek talepler görebilir. Piyasa değerine göre en büyük altcoinler arasında başta Ethereum olmak üzere, Tether, Litecoin, Ripple ve Dogecoin gösterilebilir.

 

 

Altcoin Teknik Analizi

Altcoinlere yatırım yaparak paranızı hızlı bir şekilde kar ettirmek istiyorsanız, teknik analiz eğitimi almalı, teknik analiz becerilerinizi geliştirmeli ve altcoin canlı analiz verilerini takip etmeniz çok önemlidir. Teknik analiz yapan yatırımcılar, gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek için geçmişteki fiyat kalıpları kavramını ve teknik göstergeleri kullanır. 

Altcoin Teknik analizi, karar alma konusunda rakamlara dayalı bir yaklaşım biçimidir. Teknik analiz yapanlar, varlıkların fiyatının, kamuoyunun o varlık hakkında ne hissettiğine ilişkin anlık bir görüntü vereceğine inanır. Bu durum piyasa duyarlılığı olarak adlandırılır ve takas yapacakların eğilimleri tahmin edip yatırım kararları vermek için kullandıkları bir göstergedir.  Peki, altcoin teknik analizi nasıl yapılır?

Teknik Analiz Göstergeleri

Yatırımcıların altcoin teknik analizi yaparken kullandığı başlıca 5 gösterge vardır. Bununla birlikte bazı profesyonel analistler ve ileri seviye yatırımcılar kendi göstergelerini bile yaratabilirler. Yazımızın devamında sizlere en popüler  5 altcoin teknik analiz göstergesinden bahsedeceğiz.

Göreceli Güç Endeksi (RSI)

RSI, bir varlığın aşırı alımda ya da aşırı satımda olduğunu gösteren bir momentum göstergesidir. Son büyüme değerini, son gerileme rakamları ile karşılaştırarak fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçmeye yardım eder. Fiyat yükselirken momentum artıyorsa, yukarı trendin güçlü olduğu ve çok sayıda alıcının piyasaya girdiği anlamına gelir. Bunun tam tersi olarak eğer fiyat yükselirken momentum azalıyorsa, satıcıların çok yakın bir zamanda piyasanın kontrolünü ele geçirebileceği sonucu çıkarılabilir.

Hareketli Ortalama (MAW)

MAW, yani hareketli ortalama göstergesi piyasa gürültüsünü filtreleyerek trendin yönünü vurgular. Fiyat verisine dayanarak çalıştığı için gecikmeli gösterge sınıfına dahildir. Bu analiz yöntemi ile kısa, orta ve uzun vadeli hareketlerin ortalama değerli saptanmış olur.

Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama (MACD)

MACD göstergesi, iki hareketli ortalamanın ilişkisi gösterilerek varlığın momentumunu belirlemek için kullanılır. Bu gösterge, MACD çizgisi ve sinyal çizgisi olmak üzere iki çizgiden oluşur. MACD çizgisi, 12’lik EMA’dan 26’lık EMA’nın çıkarılması ile hesaplanır. Bu hesaplamanın ardından elde edilen çizgi, MACD çizgisinin 9’luk EMA’sının üstüne çizilir. Kripto para yatırımcıları, MACD ve fiyat hareketleri arasındaki farkı değerlendirerek mevcut trendin gücü hakkında bilgi sahibi olabilir.

Stokastik RSI

Stokastik RSI, işlem yapılacak varlığın aşırı alımda ya da aşırı satımda olup olmadığını anlayabilmek için tercih edilen bir momentum osilatörüdür. Adından da tahmin edilebileceği üzere RSI’ın bir türevidir ve fiyat verisi yerine RSI verisi kullanır. Standart RSI değerlerine stokastik osilatör formülü uygulayarak oluşturulur. Stokastik RSI değerleri genel olarak 0 ve 1 ya da 0 ve 100 aralığındadır.

Bollinger Bantları (BB),

Bollinger Bantları, bir piyasada dalgalanmanın yüksek veya düşük olduğunu gösterir. Bollinger bantları, orta bant, üst bant ve alt banttan oluşan üç bant şeklindedir. Ayarlar değişiklik gösterebilir ancak tipik olarak üst ve alt bantlar orta banttan iki standart sapma uzaklıkta bulunur. Orta bant, bir varlığın 20 günlük basit hareketli ortalamasını ifade eder. Üst ve alt bantlar ise 20 günlük standart sapmalar kullanılarak çizilir.

Temel analizler, varlık fiyatlandırmasında şirket performansı ve yönetimi gibi temel faktörleri esas alır. Teknik analizde ise herhangi bir ekonomik veya temel faktör yerine yukarıda bahsettiğimiz göstergeler dikkate alınır. Yazımızda bahsettiğimiz teknik analiz yöntemlerinin yanı sıra Altcoin yorum analiz yöntemi de yeni başlayan yatırımcılar için yol gösterici olabilir. Sizler de risksiz ve kazançlı yatırımlar yapmak istiyorsanız teknik analiz eğitimi kripto para endüstrisinde olmazsa olmaz diyebiliriz. Zarar etmek istemiyorsanız ve risksiz bir yatırım düşünüyorsanız herhangi bir varlığa yatırım yapmadan önce o varlığın teknik analizine mutlaka göz atmalısınız.

[/show_more]