Stablecoin Listesi ve Fiyatları

Stablecoin değeri, ABD doları, euro veya altın gibi bir rezerv varlığa sabitlenmiştir. Bu özellik sayesinde stable coinler, kripto paralar ile itibari para birimleri arasında köprü görevi görürler. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde görülen oynaklığı önemli ölçüde azalttığı için gündelik ticaretten platformlar arası transfer yapmaya kadar, birçok işlemde stablecoinler tercih edilebilir. 

Stablecoin Listesi

Piyase değerine göre en iyi stable coinleri listesinde yer alan tüm kripto paralar Stable Coinleri olarak bilinmektedir. Yatırımcılar Stable coinleri listesinde yer alan kripto para birimlerine güvenilir kripto para borsaları üzerinden yatırım yapabilmektedir.

Stablecoinler
#CoinPricePiyasa DeğeriHacim (24s)SupplyChange (24H)Price Graph (7D)

Stable Coinler Neden Önemlidir?

Kripto varlıklarda görülen yüksek oynaklığa nazaran değeri dolar gibi rezerv bir varlığa endeksli olan stablecoinler, bu dalgalanmaları yaşamazlar. Böylece yatırımcılar parasını, kripto ticaret platformlarında, yatırıma her zaman hazır bir şekilde stable coinlere park edebilir. Ek olarak ucuz işlem maliyetleri sayesinde stabil coinler, EFT işlemlerinde de sık sık tercih edilmektedir. 

Stablecoinlerin Avantajları Nelerdir?

Stablecoin almanın birçok faydası mevcuttur. Peki hangi alanlarda stable coin tercih edilmektedir?

Yatırım Riskini Azaltma

Riski sadece sabitlendiği rezerv varlığın riski kadar olan stablecoinler, dalgalanma yaşamadıkları için kripto ticaretinde yatırıma hazır bir şekilde bekletilmektedir.

Faiz Kazancı

Stablecoin yatırımı yaparak faiz kazanmak mümkündür. Üstelik stablecoinlere verilen faiz oranı genellikle bankaların sunduğu orandan daha yüksek olmaktadır.

Uluslararası Ödemeler

İşlemlerinin hızlı gerçekleşmesi ve düşük işlem ücretleri sayesinde Tether ve USDC gibi stablecoinler listesinde yer alan kripto para birimleri uluslararası ödemelerde tercih edilmektedir.

Para Transferi

Stablecoinler sayesinde insanlar oldukça düşük transfer ücretleriyle milyonlarca dolar değerinde stable coin transferi gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmeye devam etmektedir.

En Popüler Stablecoinler

Stablecoin listesinde yer alan kripto para birimlerini inceleyecebileceğiniz gibi aşağıdan bazı stablecoinler ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

stable coin

Değeri ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin olan Tether, ERC-20 protokolüne bağlı blok zinciri üzerinden işlem yapmaktadır. Piyasa hacmine göre lider konumda olan Tether, 2015 yılında piyasaya sürülmüştür. Stablecoin listesinde bulunan Tether, ERC-20 protokolüne bağlı blok zinciri üzerinden işlem yapmaktadır.

Centre tarafından piyasaya sürülen ve Stablecoin listesinde bulunan USD Coin (USDC), ABD dolarına sabitlenmiştir. USDC’nin geliştiricisi Centre, piyasaya sürdüğü her bir USDC karşılığında 1 ABD dolarını denetime açık ve şeffaf bir şekilde özel bir banka hesabında tutmaktadır. Bu sayede USDC’nin fiyatının 1 ABD dolarına sabitlenmesi hedeflenmektedir.

Binance USD, işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto ticaret platformu Binance’in ve dünyanın önde gelen ödeme hizmeti sağlayıcılarından Paxos’un ortaklaşa çıkardığı ABD dolarına endeksli stable coindir.

Stablecoin listesinde bulunan TerraUSD, Ethereum tabanlı ve 1 ABD dolarının değerine sabitlenmiş, merkezi olmayan bir stablecoindir. Merkezi bir yönetime bağlı stablecoinlerin aksine UST, bir banka hesabında bulunan ABD doları ile desteklenmemektedir. Bu yöntemin yerine 1 TerraUSD çıkarmak için 1 ABD doları değerinde Terra (LUNA) yakılmalıdır.

DAI, MakerDAO’nun ABD dolarına sabitlenmiş stable coinidir. ERC-20 protokolüne bağlı olan Dai, kullanıcılar daha fazla DAI oluşturmak için teminat sunmayı sürdürdüğü müddetçe sınırsız bir arza sahiptir.

TrueUSD, ABD dolarına sabitlenmiş ERC-20 protokolüne bağlı bir stable coindir. TrueUSD, karşı tarafın sözleşmeden kaynaklı yükümlülüklerini yerine getirmemesinden kaynaklı doğacak riskleri en aza indirmek ve token sahiplerine zimmete para geçirmeye karşı yasal koruma elde etmek için emanet hesaplarını kullanır.

Stable Coinleri Tanıyın

Stablecoinler arasında yer alan kripto para birimlerini ya da Kripto paralar ile ilgili önemli konuları Paranfil Youtube kanalından öğrenebilirsiniz.

Videoyu oynat

Stablecoin Nedir?

Stablecoinler, değerlerini itibari para birimleri, değerli metaller veya diğer kripto para birimleri gibi bir ürün sepetine sabitleyerek bu genel oynaklığı azaltmayı amaçlamaktadır.

Videoyu oynat

Coin & Token & Dijital Para Nedir?

Coin, Token ve Dijital Para nedir? Bu para birimleri arasındaki farklar nelerdir?

Videoyu oynat

Layer-2 Nedir?

2021 yılında oldukça iyi bir yükseliş sergileyen Shiba Inu, Layer 2 ölçeklendirme çözümünü piyasaya süreceğini duyurdu.

Kripto Paralarda Son Durum

Aşağıda yer alan tablolarda Coin fiyatları, günlük coin hacimleri, günlük en çok artan coinler ve en çok azalan coinleri inceleyebilirsiniz.

Coin Sıralaması
#CoinPrice
En Yüksek Hacim
#CoinPriceHacim (24s)
En Çok Artan Coinler
#CoinPriceChange (24H)
En Çok Azalan Coinler
#CoinPriceChange (24H)

StableCoinler ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Stablecoin, fiyatı bir kripto para birimine ya da itibari para birimine eşdeğer olan kripto paralardır.

Stablecoinler; Tether, BUSD, USDC, UST, DAI, TUSD gibi kripto para birimleridir.

Stablecoin alım-satım işlemi yapmak için kripto para borsaları kullanılabilmektedir.

Stablecoin listesinde yer alan kripto paralar arasından yatırım yapacakları kripto paralara yatırımcıların karar vermesi önemlidir.