Kategori Keşfi

Ripple Analiz

13 haber

Kripto para ekosistemindeki en eski teknolojilerden biri olan Ripple, dijital ödeme ağı görevi gören bir blok zincirdir. Ripple şirketinin XRP isimli bir de kripto para birimi bulunmaktadır. Bitcoin’den sonra çıkan altcoinler arasında yer alan Ripple’a yatırım yapan birçok yatırımcı bulunmaktadır ve yatırımcılar yatırımlarına Ripple analizi yaparak yön vermektedir.

Ripple analizi yapmak için kullanıcılar belirli indikatör ve göstergeleri incelemektedir ve ardından fiyatların gelişimi hakkında karar vererek yatırımlarına yön vermektedir.

Ripple Analizi Nasıl Yapılır?

Tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi Ripple hakkında da internet üzerinde birçok teknik analiz ve Ripple analiz yorumu bulabilirsiniz. Fakat başka kişilerin yaptığı analizlere güvenmiyor olabilirsiniz. Bunun için Ripple teknik analiz eğitimi alabilir ve kendi teknik analizinizi kendiniz yapabilirsiniz. Bu seçenek yatırımcılar için daha güvenilirdir. Ripple teknik analizi, diğer kripto para birimlerinin teknik analizinde de kullanılan göstergeler ile yapılır.

Yatırımcıların Ripple teknik analizi yaparken kullandığı başlıca 5 gösterge vardır. Bununla birlikte bazı profesyonel analistler ve ileri seviye yatırımcılar kendi göstergelerini bile yaratabilirler.

  1. Göreceli Güç Endeksi (RSI)
  2. Hareketli Ortalama (MAW)
  3. Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama (MACD)
  4. Stokastik RSI

İndikatörleri Ripple analizinde kullanılan indikatörlerdir.

Göreceli Güç Endeksi

RSI, bir varlığın aşırı alımda ya da aşırı satımda olduğunu gösteren bir momentum göstergesidir. Son büyüme değerini, son gerileme rakamları ile karşılaştırarak fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçmeye yardım eder. Fiyat yükselirken momentum artıyorsa, yukarı trendin güçlü olduğu ve çok sayıda alıcının piyasaya girdiği anlamına gelir. Bunun tam tersi olarak eğer fiyat yükselirken momentum azalıyorsa, satıcıların çok yakın bir zamanda piyasanın kontrolünü ele geçirebileceği sonucu çıkarılabilir. Bu nedenle RSI indikatörü ripple analizinde oldukça çok kullanılır.

Hareketli Ortalama (MAW)

Ripple teknik analizi yapılırken kullanılan indikatörlerden bir diğeri de hareketli ortalamalardır. MAW, yani hareketli ortalama göstergesi piyasa gürültüsünü filtreleyerek trendin yönünü vurgular. Fiyat verisine dayanarak çalıştığı için gecikmeli gösterge sınıfına dahildir. Bu analiz yöntemi ile kısa, orta ve uzun vadeli hareketlerin ortalama değerli saptanmış olur.

Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama (MACD)

MACD göstergesi, iki hareketli ortalamanın ilişkisi gösterilerek varlığın momentumunu belirlemek için kullanılır. Bu gösterge, MACD çizgisi ve sinyal çizgisi olmak üzere iki çizgiden oluşur. MACD çizgisi, 12’lik EMA’dan 26’lık EMA’nın çıkarılması ile hesaplanır. Bu hesaplamanın ardından elde edilen çizgi, MACD çizgisinin 9’luk EMA’sının üstüne çizilir. Kripto para yatırımcıları, MACD ve fiyat hareketleri arasındaki farkı değerlendirerek mevcut trendin gücü hakkında bilgi sahibi olabilir.

Stokastik RSI

Ripple teknik analizi yapılırken kullanılan Stokastik RSI, işlem yapılacak varlığın aşırı alımda ya da aşırı satımda olup olmadığını anlayabilmek için tercih edilen bir momentum osilatörüdür. Adından da tahmin edilebileceği üzere RSI’ın bir türevidir ve fiyat verisi yerine RSI verisi kullanır. Standart RSI değerlerine stokastik osilatör formülü uygulayarak oluşturulur. Stokastik RSI değerleri genel olarak 0 ve 1 ya da 0 ve 100 aralığındadır