fbpx

NFT Haberleri

NFT, (Non Fungible Token) değiştirilemez Token anlamına gelmektedir. Özünde bir kripto para birimi olan NFT’ler, en basit tanım olarak dijital sanat eserlerini ve koleksiyon ürünlerini tescil edilebilir ve satılabilir varlıklar kılan dijital sertifikalardır.

Devamını göster

Tweet, Jpeg, Gif, 3D modeller, nesne görüntüleri veya dijital çizim gibi birçok çeştili biçim alabilmektedir. Bu dijital simgeler sanal varlıklar için onları yaratan ve satın alan kişiler için bir tescildir ve bu yüzden her NFT eşsizdir. Bu doğrultuda bir tuvalin eşsiz olması ve yıllar sonra değerinin inanılmaz şekilde artması gibi bu değiştirilemez eşsiz NFT’ler de günümüzde bir yatırım amacı olarak görülebilmektedir. Dijital bir ortamda bir eseri kopyalamak oldukça kolaydır. NFT’ler eserin kime ait olduğunu ortaya koyarak bu sorunu ortadan kaldırır. NFT eserinin orijinaline tek bir kişi sahip olsa da pek çok satışta sanatçı eserin telif haklarına sahip olmaya devam etmektedir yani eserin kopyalarının satma haklarına da sahiptir. Böylelikle NFT’nin en büyük avantajlarından biri de yaratıcısının sonraki satıştan belirli bir komisyon sağlamasıdır.

NFT Yapmak

NFT yapmak için ihtiyacınız olan tek şey dijital cüzdan ve bir NFT pazarıdır. Süreç bir NFT pazarında oturum açtıktan sonra bir dosya yüklemekten ibarettir. En basit görsellerin, hatta renklerin bile NFT olarak satılmaya çalışıldığını düşünürsek, bu pazarda herkesin bir şansı olduğunu söyleyebiliriz. En yaygın NFT pazarlarına ise OpenSea, Mintable, Nifty Gateway ve Rarible’ı örnek verebiliriz. Tüm NFT işlemleri blockchain denilen blok zinciri üzerinde kayıt altına alınır. Bu blok zincirleri NFT’nin içindeki bilgilerin değiştirilememesini sağlayacak şekilde şifrelenmiştir. Böylelikle NFT’ler silinemez, kopyalanamaz veya benzer bir varlık ile eşitlenemezler. Örneğin; bugün bir Bitcoini parça parça satın alabilir ve aynı kripto parayı kendi biriminde takas edebiliriz. Bu yönüyle kripto paralar şu an kullandığımız banknotlar gibi takas edilebilirler. Ancak bir benzeri olmayan NFT’ler başka bir token ile takas edilemez. Değeri ise yaratıcısı tarafından belirlenir. NFT’yi bir kripto paradan ayıran en büyük fark budur.

Gizle

Sayfa 1 of 20 1 2 20
kripto para 101 nft nedir?
Bitlo
Kripto Para Eğitim Videoları

Telegram'da aramıza katılın ve son dakika gelişmelere anlık ulaşın.

X