LAYER 1 COİNLERİ LİSTESİ VE FİYATLARI

Ölçeklenebilirlik, blok zinciri teknolojisinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biridir. Terim anlamına baktığımızda Ölçeklenebilirlik, saniyede gerçekleştirilen işlem sayısıyla ölçülen sistem çıktı oranındaki artışı ifade eder. Kripto para birimlerinin hızlı bir şekilde artmasıyla birlikte ölçeklendirme sorunları ortaya çıkmıştır. Söz konusu sorunları, ağ güvenliği, kayıt tutma ve yüksek ağ transfer ücretleri olarak sıralayabiliriz. 

Layer 1 ve Layer 2, blok zincirlerde ölçeklenebilirlik sorunlarını gidermek için geliştirilmiştir.  Layer1 Coinleri Listesinde yer alan kripto paralar da buteknolojiyi kullanan projelerdir.

LAYER 1 COİNLERİ LİSTESİ VE FİYATLARI

Layer1 Coinleri Listesi ve Fiyatlarına aşağıdaki tablodan ulaşabilir ve yatırım yapacağınız kripto paralara karar verebilirsiniz.

Layer 1 Coinleri Listesi ve Fiyatları
Previous 25
Next 25
#CoinPricePiyasa DeğeriHacim (24s)Change (24H)

Layer 1 Nedir?

Layer 1, blok zincirinin mimarisini yani temelini etkilemektedir.  Layer 1 çözümü, ölçeklenebilirliği iyileştirmek için blok zincirinin temel katmanını güçlendirir ve değiştirir. Örneğin, Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirlerinin ana mimarisi layer 1 olarak ifade edilirken, temeli değiştirmeden eklenen katmanlar ve üzerinde yapılan iyileştirmeler layer 1 çözümü olarak kabul edilir.

Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirlerinde yaşanan gecikmeler, bu ağların gelecekteki durumunu kötü etkilemektedir. Bu sebeple mevcut sorunları gidermek için çeşitli çözümlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu noktada doğrudan ağların üzerinde bir değişiklik yapılırsa, buna layer 1 çözümü denmektedir. Layer 1 çözümünün kullanan kripto para birimlerine de Layer 1 Coinleri adı verilir.

Layer 1 Çözümleri Nelerdir?

Ağ üzerinde yapılan iyileştirme ve değişimlerin layer 1 çözümü kapsamına girdiğini söylemiştik. Şimdi de bu Layer1 çözümlerinin neler olduğundan bahsedelim. 

Fikir Birliği (Konsensüs) Protokolü Değişikliği

Herhangi bir blok zinciri, proof of work (iş kanıtı) ya da proof of stake (hisse kanıtı) gibi fikir birliği protokollerini kullanmaktadır. İş kanıtı protokolünde yapılan kripto işlemleri madenciler tarafından bloklara kaydedilir. Madenciler, bu kayıt işleminde karmaşık problemleri çözmek durumunda kalır. Bu protokol, ağın güvenliğini sağlamaktadır. İş kanıtı protokolü, madencilik masrafları gereği oldukça yoğun enerji tüketmekte ve görece yavaş çalışmaktadır.

Hisse kanıtı protokolünde ise madencilik yapılmaz. Bu protokol, iş kanıtı (PoW) protokolünün hız ve yüksek enerji tüketimi gibi sorunlarını çözmektedir. Herhangi bir blok zinciri projesinin PoW protokolünden PoS protokolüne geçmesi, layer 1 çözümüne örnektir.

Parçalama (Sharding)

Layer 1 çözümlerinden bir diğeri de sharding, yani parçalamadır. Parçalama, işlemleri hızlandırmak için veri tabanının parçalara bölünmesi işlemini ifade eder. Bu sayede sistemin işlem hızında artma gerçekleşecektir. Bir blok zincirine parçalama işlemi uygulanırsa her bir parça, kendi akıllı sözleşmesini ve işlem gücünü elde eder. Bu şekilde ölçeklenebilirlik sorunu ortadan kalkar. Bu işlem temel blok zinciri ağı üzerinde gerçekleştiği için layer 1 çözümü olarak kabul edilmektedir.

En Popüler Layer 1 Coinleri

Layer 1’in ne olduğunu ve ne tür çözümler getirdiğinden bahsettik. Şimdi ise Layer 1 çözümlerini kullanan ve en çok bilinen bilinen layer 1 coinlerinden bahsedelim. 

layer 1 coinleri

Layer 1 coinlerinin olmazsa olmazı, blok zinciri teknolojisinin çıkış sebebi olan Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı kişi veya kişiler tarafından piyasaya sürüldü. Bitcoin, merkeziyetsiz, üçüncül müdahalelere karşı korumalı bir kripto para birimi olarak tanıtıldı. Bitcoin ile özdeşleşen blok zinciri teknolojisi, tüm verilerin bir merkezde toplanması yerine birden fazla cihaz veya bilgisayara dağıtmayı esas almaktadır. Bu sayede bu verilere dışarıdan yapılabilecek tüm müdahaleleri engellemektedir.

Layer 1 coinleri listesi ve fiyatları denilince akla gelecek diğer bir coin de Ethereum’dur. Vitalik Buterin tarafından piyasaya sürülen Ethereum, güç kaynağı olarak ethereum (ETH) kripto para birimini kullanan bir Kripto İşletim Sistemidir. Ethereum ağının amacı, Bitcoin’in bağlı olduğu blok zinciri sistemi üzerinde kullanıcıların yeni yazılımları oluşturmasını sağlamaktadır.

Layer 1 coinleri arasında yer alan Solana, blok zincirin iznine ihtiyaç duymadan DeFi çözümleri için çalışan bir açık kaynak projesidir. Platformun resmi kripto para birimi SOL’dur. Projeye ilişkin fikir ve ilk girişimler 2017’de başlamıştır. Solana, merkezi İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan Solana Vakfı tarafından 2020 Mart’ta resmi olarak başlatılmıştır. Solana, merkezi olmayan uygulama (Decentralized Applications) oluşturmayı desteklemek için tasarlanmıştır.

Cardano, akıllı sözleşmeler için geliştirilen ve halka açık bir blok zinciri platformu çalıştırmayı amaçlayan açık kaynaklı bir projedir. Layer 1 coinleri arasında yer alan ADA Coin platformun kripto para birimidir. Proje İsviçre merkezli Cardano Vakfı tarafından geliştirilmiştir. Hisse ispatı protokolünü kullanan Cardano, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve birlikte işlerlik sunmayı ve diğer blok zincirlerinden bu konularda farklı ayrışmayı amaçlamaktadır. 

Polkadot (DOT) otoritelerden bağımsız işlem gören blok zinciri ağlarını birbirine bağlayarak güvenli bir şekilde veri ve bilgi alışverişi yapabilmelerini sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde dışarı kaynaklı müdahalelere karşı dirençli bir internet ağı oluşturulacaktır. Layer 1 coinleri listesinde yer bulan Polkadot, parçalanmış bir çok ağdan meydana gelmektedir. Paralel bir çok ağ sayesinde işlemlerin yavaşlaması gibi sorunlar ortadan kalkmaktadır.

Layer 1 coinleri arasında dikkat çeken diğer bir isim de Fantom ağıdır. DAG tabanlı bir akıllı sözleşme platformu olan Fantomun temel amacı halka açık dağıtılmış defter teknolojilerinin ölçeklenebilirlik sorunlarına çözüm bulmaktır. Bu doğrultuda platform, mevcut DAG tabanlı protokollerin geliştirilmiş bir versiyonunu kullanarak geleneksel blok defteri tabanlı depolama altyapısından ayrışmayı hedeflemektedir.

LAYER-1 ve LAYER1 Coinlerini Tanıyın

Layer1 ve Layer1 Coinleri hakkında daha fazla bilgi almak için Paranfil Youtube kanalında sizlerle paylaştığımız videoları inceleyebilirsiniz. 

Videoyu oynat

Bitcoin Nedir?

Kripto para dünyasında en bilinen ve en çok tercih edilen öncü coin olarak tanımlanan Bitcoin, değişmez ve dağıtılmış bir işlem veritabanı olan, Blockchain teknolojisi ile çalışan, dijital olarak şifrelenmiş bir para birimidir.

Videoyu oynat

Blockchain Nedir?

Blockchain, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile bir merkezi ihtiyaç olmadan alım-satın işlemlerini gerçekleştirmeye yarayan bir sistemdir.

Videoyu oynat

Robinhood platformunun 2022 yılının başlarında çıkaracağı kripto para cüzdanı için işbirliği içerisine girdiği Chainalysis nedir?

Kripto Paralarda Son Durum

Aşağıda yer alan tablolarda Coin fiyatları, günlük coin hacimleri, günlük en çok artan coinler ve en çok azalan coinleri inceleyebilirsiniz.

Coin Sıralaması
#CoinPrice
En Yüksek Hacim
#CoinPriceHacim (24s)
En Çok Artan Coinler
#CoinPriceChange (24H)
En Çok Azalan Coinler
#CoinPriceChange (24H)

Layer 1 Coinleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Layer 1 ve Layer 2, blok zincirlerde ölçeklenebilirlik sorunlarını gidermek için geliştirilmiştir. 

Layer 1 Coinleri içerisinde Bitcoin, Ethereum , Solana, Cardano,Polkadot ve Fantom gibi öne çıkan kripto birimleri yer alır. Layer 1 Coinleri listesinde yer alan kripto paraların hepsi Layer 1 projelerine aittir.

Layer 1 coinlerine yatırım yapmak için Bitlo’da hesap açabilir ve Layer 1 Coinleri Listesinde yer alan coinlere yatırımınızı yapabilirsiniz.

Layer 1 coin listesinde yer alan kripto paralar arasından yatırım yapacağınız kripto para birimine sizin karar vermeniz gerekir. Kripto para birimine yatırım yapmak için borsalarda hesap açabilirsiniz.