KRİPTO PARALAR

Kripto paralar, herhangi bir fiziksel biçimi bulunmayan, dijital alım – satım, takas ve yatırım işlemlerinde kullanılabilen para birimlerine verilen isimdir. Kripto paralar, kriptografi yani bilinen bir diğer adıyla şifreleme ile güvence altına alınmıştır.

Kripto Paralar Listesi

Adını bir şifreleme yöntemi olan kriptografiden alan kripto para birimleri herhangi bir merkeze veya otoriteye bağlı olmayan dijital varlıklardır. Kişilerin dijital ortamda değer transfer etmesine imkan sağlayan bu dijital paraların çıkış tarihi 2009 yılına dayanmaktadır. 2009 yılında Satoshi Nakamoto isimli kişi veya grup tarafından ortaya çıkarılan ilk kripto para birimi olan Bitcoin’in ardından birçok kripto para birimi ortaya çıktı.  

Yatırımcılar kripto para listesinde yer alan tüm kripto para birimlerine güvenilir kripto para borsaları üzerinden yatırım yapabilmektedir. Aşağıda yer alan tabloda kriptografiden yararlanılarak oluşturulan kripto para birimleri sizlerle paylaşılmıştır.

Tüm Coinler
Previous 25
Next 25
#CoinPricePiyasa DeğeriHacim (24s)SupplyChange (24H)Price Graph (7D)

Kriptografi Nedir?

Kriptografi yani şifreleme yöntemi ile güvence altına alınan, sahteciliği ve çifte harcama eylemini neredeyse imkansız hale getiren kripto para birimleri hükümetler ve yetkili birimlerin kontrolü dışında olan merkeziyetsiz dijital varlıklardır. Üçüncü taraf aracı kurumlara gerek duymadan çevrimiçi ödeme sağlayan kripto para birimlerinin kullanımı her geçen gün  artış göstermektedir. 

Kripto Paraların Avantajları Nelerdir?

Finansal altyapıda devrim yapmak amacı ile tanıtılan kripto paraların yatırımcıya sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Genellikle kullanımı her geçen gün artış gösteren kripto paraların kullanıcılara sağladığı avantajlar şunlardır.

Kripto paralar bir devlete veya herhangi bir kuruma bağlı değildir. Geleneksel para birimlerinin aksine bir otorite tarafından yönetilmeyen kripto para birimleri ülkelerin ekonomilerinden, hükümetlerin kararlarından etkilenmezler. Merkeziyetsiz yapısı ile dikkat çeken bu varlıklar değerlerini manipülasyonlara karşı korurlar.

Kripto para birimleri ile işlem yaparken herhangi bir kuruma veya üçüncü kişiye ihtiyaç duyulmaz. Bir merkeze veya banka gibi bir kuruma bağlı olmayan kripto para birimleri ile 7/24 işlem yapılabilir.

Kripto para birimleri ile portföyünüzü çeşitlendirebilir, risklerinizi bölebilirsiniz. Ekosistemde çeşitli bir portföy oluşturabilmenize olanak sağlacak binlerce kripto para birimi bulunmaktadır. Özelliklerine, popülaritesine ve grafiklerine göre dilediğiniz şekilde sepetinize ekleyebilirsiniz.

Kripto Paraların Kullanım Alanları Nelerdir?

Geleneksel finansın ardından bir devrim yaratan kripto paralar son zamanlarda insanların oldukça ilgisini çekmektedir. Yatırımın yanı sıra birçok alanda kullanılan kripto para birimlerinin kullanım alanları ilgili kripto varlığa göre farklılık gösterse de yayın olarak kullanılabilen alanlar şunlardır.

Seyahat sektörü kripto paraların kullanıldığı önemli alanlardan biridir. Otel rezervasyonları veya uçak bileti ödemelerinizi kullanımı uygun yerlerde güvenle kripto paralar ile gerçekleştirebilirsiniz. 2013'ten beri uçak bileti, otel rezervasyonu, araba kiralama ve gemi turu satın alırken Bitcoin'i bir ödeme şekli olarak kabul eden Cheapair.com isimli bir internet sitesidir buna önemli bir örnektir.

Kripto para birimleri her geçen gün eğitim alanında daha çok kullanılmaktadır. Kıbrıs, İsviçre, ABD ve Almanya'daki bazı üniversiteler internet sitelerinde eğitim ücreti olarak kripto paraları özellikle de Bitcoin’i kabul ettiklerini ifade etmektedir.

Kripto para ile ödeme kabul eden sektörler arasında yerini alan emlak sektörüde bu teknolojiyi hızla benimsemiştir. Propy.com gayrimenkul satın almak için kripto para birimleriyle ödeme kabul eden dünyanın ilk uluslararası gayrimenkul satış sitesidir.

Piyasa Değerine Göre En İyi Kripto Paralar

Her geçen gün hızla gelişen ve büyüyen kripto para dünyasında binlerce kripto para birimi bulunmaktadır. Bu kripto para birimlerine olan ilgi ise her geçen gün artış göstermektedir. Fakat kripto para listesinde yer alan belirli kripto para birimlerinin bir bölümü hem teknolojileri hem de sağladığı avantajlar bakımından birbirinden ayrılmaktadır. Aşağıda piyasa değerine göre kripto para listesinde yer alan en iyi kripto para birimlerini görebilirsiniz.

bitcoin-btc-logo

2009 yılında Satoshi Nakamoto isimli bir kişi veya grup tarafından çıkarılan Bitcoin, merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. Kripto dünyasının lider kripto para birimi olan Bitcoin, peer to peer (P2P) teknolojisini kullandığından, her türlü finansal işlemin eşler arasında güvenli bir ortamda kolayca kaydedilmesini sağlar. 

Vitalik Buterin tarafından geliştirilen Ethereum (ETH), blok zincir teknolojisi üzerine kurulmuş açık kaynaklı, merkezi olmayan bir bilgi işlem platformudur. Kripto paralara listesinde yer alan Ethereum, Bitcoin’in aksine akıllı sözleşmelere izin verir ve yüksek oranda programlanabilir bir dijital para birimi olarak bilinmektedir.

2015 yılında Cardano’nun  çalışmalarına başlayan Charles Hoskinson 2017 yılında ADA’yı resmi olarak piyasaya sürdü. Cardano vakfı tarafından desteklenen ADA, Cardano ağı üzerinde çalışmaktadır. Cardano’nun ana hedefi finansal uygulamaların daha kolay, adil ve güvenilir bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak. 

Kripto para dünyasındaki en eski teknolojilerden biri olan Ripple finansal işlemler için dijital ödeme ağı görevi gören bir blok zincir ve şirketin adıdır. XRP ise platformda kullanılan yerel kripto para birimidir. Geleneksel finans sistemine karşı çıkan kripto paraların aksine Ripple, mevcut ve yetersiz kalan bankacılık sistemini iyileştirmeye odaklanıyor.

 2020 yılının Mart ayında Solana Foundation tarafından piyasaya sürülen Solana, De-Fi tabanlı bir projedir. De-Fi ekosistemindeki DApp’i yani, merkezi uygulamayı geliştirme amacıyla kurulan Solana, Proof of Stake ve Proof of History algoritmalarının buluşturulduğu yenilikçi bir yaklaşıma sahiptir. 

6 Aralık 2013’te Billy Marcus ve Jackson Palmer tarafından yaratılan Dogecoin, Litecoin tabanlı bir sistemde çalışmaktadır. Dogecoin (DOGE)’i diğer kripto para birimlerinden ayıran en önemli özellik deflasyonist değil enflasyonist olmasıdır. Yani dolaşımdaki Dogecoin (DOGE) ile ilgili herhangi bir sınırlama yoktur. 

Kripto Paralar Hakkında Bilgilere Ulaşın

Kripto Paralar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve son dakika bitcoin haberlerinden haberdar olabilmek için Paranfil Youtube kanalında yer alan videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu oynat

DeFi Nedir? 4 Maddede DEFİ 🏦

DeFi kelimesi, “merkeziyetsiz” (decentralized) ve “finans” (finance) kelimelerinin kısaltmalarından oluşur.

Videoyu oynat

Oasis Network (ROSE Coin) Nedir?

Oasis Network 2020 yılında piyasaya sürülen bir DeFi projesidir ve Rose Coin Oasis Network’ün resmi para birimidir.

Videoyu oynat

Uniswap Nedir?

 DeFi projeleri arasında bilinen Uniswap, merkeziyetsiz finans ekosistemindeki tokenlerin alım satım işlemlerini kolaylaştırmak için geliştirilmiştir.

Kripto Paralarda Son Durum

Aşağıda yer alan tablolarda Coin fiyatları, günlük coin hacimleri, günlük en çok artan coinler ve en çok azalan coinleri inceleyebilirsiniz.

Coin Sıralaması
#CoinPrice
En Yüksek Hacim
#CoinPriceHacim (24s)
En Çok Artan Coinler
#CoinPriceChange (24H)
En Çok Azalan Coinler
#CoinPriceChange (24H)

Kripto Paralar ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Kripto para listesinde yer alan kripto paralar arasında, Bitcoin, Ethereum, Avax, Ripple gibi kripto paralar ön plan çıkmaktadır.

Kripto para listesinde yer alan varklıklara yatırım yapmak için sizler de kripto para borsalarında hesap açabilir ve yatırım yapabilirsiniz. Türkiye’nin güvenilir borsaları arasında yer alan Bitlo.com üzerinden dilediğiniz varlığa yatırım yapabilirsiniz.

Kripto Para Listesinde Yer Alan varlıkların alım-satım işlemleri için Bitlo.com üzerinden işlem yapabilirsiniz.a

Kripto paralar arasından yatırım yapacağınız kripto para birimine sizin karar vermeniz gerekir. Kripto para birimine yatırım yapmak için borsalarda hesap açabilirsiniz.