Kategori Keşfi

On-Chain Analizi

59 haber

On–Chain Analizi yani zincir içi analitik, yatırımcıların kripto ticaret stratejilerini geliştirmelerine katkı sağlamak amacıyla halka açık blok zincirlerde bulunan bilgilerden yararlanan bir araştırma stratejisidir. Bu strateji, zincir içerisinde olan verilerin matematiksel olarak yorumlanmasıyla ve fiyatın orta – uzun vadede nasıl şekilleneceğini tahmin etmeye yarar.

On-chain analitiklerinin incelediği veriler genellikle, blok detayları, işlem verileri ve akıllı sözleşmeler bilgilerini içerir. Fiyat analizleri yalnızca dijital varlıkların fiyat hareketliliklerini takip etmeye çalışırken, on – chain analitiği kriptografik varlıkları daha derinlemesine ve sağlam bir şekilde inceler. On- chain analitiği, varlıkları kimlerin kullandığını, ne kadarını kullandığını araştırır.

On – Chain Yeni Bir Sistem mi?

On- Chain analitiği yeni sayılmaz. Bu sistemin önde gelen isimlerinden biri Chainalysis’dir. New York merkezli veri analitik şirketi 2014 yılında kurulmuştur. Firma daha çok, kripto paralar ve suç faaliyetleri arasındaki bağlantılara odaklanan yıllık raporlarıyla biliniyor.

Firma kullanıcılara toplamda dört farklı ürün sunuyor. Chainalysis Reactor, Chainalysis KYT, Chainalysis Kryptos. Firmanın sunduğu diğer ürün ise gayretleriyle derledikleri veriler.

 • Reactor, bireysel kullanıcıların ve işletmelerin bitcoin ve kara para aklamayla ilgili olası yasadışı ya da cezai işlemleri belirlemelerine yardım eder.
 • KYT, işleminizi tanıyın anlamına gelir. İşletmelerin blok zincirleri ile etkileşime girdikçe düzenlemelere uymalarına yardımcı olur.
 • Kryptos, tekil kişilerin veya işletmelerin KYC uyumluluklarına ve diğer ilgili verilere dayanarak kripto para birimi şirketlerinin profilleri hakkında bilgi sağlar.

Chainalysis dışında Coinmetrics, Glassnode, IntoTheBlock, Santiment gibi önemli veri sağlayıcıları bulunmaktadır.

Glassnode

On – chain analizinin öncüleri arasında yer alan şirket İsviçre merkezlidir. Klasik on – chain ölçümlere ücretsiz erişim imkanı tanır. Şirketin 2021’de piyasaya sürdüğü “Workbench” isimli özellik, zincir üzerindeki temel bileşenlerden sayısız metrikler oluşturmanıza olanak sağlar.

CoinMetrics

CoinMetrics, on – chain göstergeler ve korelasyonlar dahil olmak üzere toplamda 40’tan fazla kripto para birimi hakkında ücretsiz veri akışı sağlar. Firmanın, kurumsal yatırımcılar tarafından yakından takip edilen haftalık bir haber bülteni de bulunmakta.

IntoTheBlock

Şirket, kripto para birimlerinin yanı sıra sosyal medya duyarlılık verilerini kapsayan bir dizi analitik araç da sunuyor.

Santiment

Santiment şirketinin ürünü olan Sanbase, analistlere çok seçenekli sosyal duyarlılık verileri sunar. Twitter ve Instagram gibi sosyal ağların duygusallığını ve önyargısını ölçen bu ürün, yatırımcıların sosyal bağlılığını ölçmek açısından çok önemlidir.

On-Chain analizi için metrikler üç kategori altında incelenebilir. Bunlardan birincisi kripto para piyasasının değeri, ikincisi bir varlığın HODL durumu ve son olarak kripto para biriminin gelecekteki beklentileri.

Kripto Para Sektöründe On – Chain Analizi Nasıl Kullanılır?

Blok zincir verileri ve kripto para verileri şeffaf olduğu için on- chain, analistlere somut verilere dayalı bir yaklaşımla kripto para sektörünün daha kapsamlı resimlerini gösterir. Yatırımcı davranışını ve ağın sağlığını gerçek zamana eş olarak değerlendiren on – chain analiz, yatırımcıların stratejilerini geliştirmelerinin yanı sıra gelecekteki piyasa hareketlerini daha iyi tahmin etmelerine olanak sağlar.

Örnek verecek olursak on-chain analizi, yatırımcılar için adreslerin sayısını ve herhangi bir kripto para biriminin işlem sayısını dikkate alarak, o varlığa olan ilginin artacağını veya azalacağını tahmin edebilir.

Chainalysis veri analiz şirketinden bahsederken yatırımcı davranışlarını incelemeye yarayan bir on – chain ürünleri olduğunu belirtmiştik. On – chain analistler, bir adresin herhangi bir kripto para birimini taşımadığı süreyi ve varlığı elinde tutan yatırımcı sayısını inceleyebilir. Elinde varlık tutan yatırımcı sayısında artış olursa bu durum dolaşımdaki kripto para arzının daha düşük olduğu anlamına gelir. On- chain analizine göre, eğer talep sabitse o kripto para biriminin fiyatının da artması gerekir.

On – Chai Grafikleri Nelerdir?

 • 1Y+ Hodl Wave
 • MVRV Z- Score
 • HODL Ratio
 • Relative Unrealized Profit/Loss
 • Active Address Sentiment Indicator
 • Advanced NVT Signal

On – Chain Analizinin Avantajları

 • On – chain analizi ile bir blok zincirinin en önemli parametrelerini incelemek, kripto paranın piyasa yapısı, yatırımcıların psikolojisi ve zincir üstü verilerin sunduğu bilgi zenginliği nedeniyle ciddi bir avantaj sunar.
 • On – chain, teknik analiz ve Ichimoku yöntemi gibi yöntemlere göre daha az tercih edilse de, on – chain göstergeler çoğu geleneksel yönteme göre daha net piyasa görüşü elde eder.
 • On – chain, yalnızca kripto paraların fiyat hareketlerine odaklanmak yerine zincir üstü verilerin çalışmasına odaklandığından dolayı geniş açılı bir bakış imkanı sunar.

Tüm bu yazdıklarımızı özetleyecek olursak, On- Chain yani zincir içi analiz, kripto para yatırımcılarına bir blok zincir ağının gerçek zamanlı iç görülerini araştırma fırsatı verir. Bu durum da kullanıcılara daha fazla veri şeffaflığı sunarak kripto para sektörünün avantajlarından faydalanma fırsatı verir.