Coin Analizleri

Dijital yatırım araçlarının her geçen gün daha fazla kişi tarafından ilgiyle izlenmesinde Bitcoin ve altcoinlerin etkisi oldukça büyük olmakla birlikte, dijital borsaların bu yaygınlığı da kripto para dünyasına etki ediyor. Bu durum coin ve/veya token olarak da bilinen tüm kripto paraları analiz etme zorunluluğunu beraberinde getiriyor. Bu süreçte sadece Bitcoin üzerine odaklanmakla kalmayıp altcoin analiz sürecinde de yer almanız gerekiyor. Neden mi? Çünkü, kripto dünyası çok geniştir ve yalnızca Bitcoin ve blok zinciri etrafında dönmez!  Kripto piyasası kapitalizasyon toplayıcılarına göre bugün piyasada 5.000'den fazla kripto para birimi yer alıyor ve her geçen gün daha fazlası piyasaya sürülüyor - bu da yatırımcıların hangisine yatırım yapacaklarına karar vermesini biraz zorlaştırıyor. Coin analiz etmenin önemi de tam bu noktada ortaya çıkıyor. Özellikle yeni başlayanlar için coin analiz siteleri konu hakkında fikir verebiliyor ya da rehberlik oluyor. Coin analiz sürecinde sizlerin işini kolaylaştıracak birkaç ip ucuna geçmeden önce grafik analiz ve teknik analiz kavramlarına hep birlikte bir göz atalım.

Temel Coin Analizi Nedir?

Dijital para piyasalarının yatay ya da durağan seyrini incelemek için ihtiyaç duyulan yöntem temel coin analizi olmaktadır ve bu adım, teknik analizi tetikler. Temel analizin mantığı ise piyasalarda etkili olan bir dizi karar ve açıklamaların, yatırım aracı üzerindeki etkisini belirlemektir.  Örneğin; Çin ekonomik kararları ya da FED kararları, belirli kurumların yaptıkları açıklama ya da değerlendirmeler ya da getirdikleri kısıtlamalar piyasa hareketleri üzerinde oldukça etkilidir ve bu da temel coin analiz bilgisi gerektirir. 

Coin Teknik Analiz Nedir?

Daha çok haritalama olarak da düşünebileceğiniz teknik analiz, coin fiyatlarının nasıl seyrettiği hakkında bilgi verir. Bazı araçları kullanarak yapılan teknik analizde “indikatör” önemli bir kavramdır. İndikatörler belirli bir grafik oluşturur ve bu grafik “formasyon” olarak adlandırılır. Özellikle Bitcoin teknik analiz ve onu en yakından takip eden altcoin olarak Ethereum analiz sürecinde birçok kişi formasyonlardan faydalandığını dile getirmektedir. Bir anlamda matematik ve ekonomiyi birleştiren bir gösterge olan indikatörler John Bollinger tarafından, 1980'lerde geliştirilmiştir ve Bollinger geliştirdiği bu yönteme kendi adını vermiştir. İndikatör yöntemi kesin sonuç için tek başına yeterli bir yöntem değilse de birkaç indikatörün aynı anda ve karşılıklı olarak değerlendirilmesi karar verme sürecine destek olabilir.

Coin Grafik Analizi Nedir?

Grafik analizi, herhangi bir coin fiyatı için belirli bir dönem aralığında inceleme yaparak olası yükseliş ya da düşüşü tahmin etmeyi sağlar. Başka bir deyişle bu analiz geçmişe bakıp geleceği tahmin etmeyi kolaylaştırır. Ancak hemen belirtelim ki grafik analiz yalnızca fiyat artışı ve düşüşleri gözlemlemekle kalmaz aynı zamanda formasyonlar ve indikatörler gibi farklı coin analiz konularını da kapsar. Dolayısıyla bu alanlarda da bilgi sahibi olmak gerekir.

Coin Grafik Analizi Nasıl Öğrenilir?

Teknik analizi öğrenmek, grafik analizi öğrenmekten biraz daha kolaydır ve grafik analiz yöntemlerini kavramak için en azından temel matematik bilgisine sahip olmanız beklenir. Coin analiz siteleri teknik analiz konusunda gelişmeniz için iyi bir seçenektir.  Ücretli ya da ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz bu sitelerin yanı sıra Youtube başta olmak üzere, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformları da ücretsiz kripto teknik analiz eğitimi veren kişileri takip etmenize olanak sağlar. Grafik analiz ise biraz daha formüllere dayanmaktadır ve işin özü bu formülleri okuyabilmekte yatmaktadır. Teknik analiz eğitimi ücretli olarak satılmakla birlikte, konunun uzmanlarını takip ederek ve çok çalışarak da öğrenilebilir. 

Coin Analizine Dair İpuçları

Kripto para ya da dijital yatırım dünyasında yeni iseniz bazı ipuçlarına dikkat ederek ve düzenli çalışarak siz de daha güvenli ve kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz. Örneğin, on-chain analizleri sayesinde geçmiş yatırımları inceleyerek geleceğe dair fikir edinebilirsiniz. Bununla birlikte yukarıda bahsettiğimiz kripto analiz yöntemlerine ilaveten kendi güvenliğiniz ve kazancınız için üzerinde durmanız gereken basit, fakat etkili yöntemleri de sizler için derledik. 

Proje Ekibine Dikkat Edin 

Projenin teklifleri hakkında iyi bir bilgiye sahip olduktan sonraki adım, projeyi destekleyen ekibi değerlendirmektir. Ekipteki kişilere bakarken; “Geçmişte saygın projelerde çalışan var mı? Blockchain ekosisteminin saygın üyeleri mi? Nitelikleri nelerdir?” gibi soruları sorabiliriz. Bu değerlendirmenin amacı, gerçekten ne yaptığını bilen kişiler tarafından desteklenen bir coine yatırım yapmaktan emin olmaktır. Örneğin, uzun süre davalarla uğraşan Ripple firması ekipteki isimler sayesinde çizgini korumuştur. Çoğu kişi süreklilik halinde Ripple analiz takibini yapmaya devam etmiştir.  Proje ekibini tanımayı, sizi sadece kazançları çöpe atacak bir şirkete yönelmekten kurtaracak temel bir analiz olarak düşünün. Ancak, görüntülerin internetten kolayca kaldırılabileceğini unutmayın.

Yasallık Sorunlarını Araştırın

Coin analizi söz konusu olduğunda, yatırım yapacağınız coinin ve/veya kripto para platformunun yasallığı da önem kazanıyor. Çünkü kimi durumlarda her ne kadar kârlı olacağını düşündüğünüz bir yatırım aracı bulmuş olsanız da yetki alanınız bu blockchaine katılmanıza izin vermiyorsa yatırımlarınız kanun dışı sayılıyor. Bununla birlikte, ülkenizdeki düzenleyicilerin bu tür tekliflere katılımı kısıtlamadığından emin olmanız gerekiyor.

Güvenilir Kişileri Bulun

Kripto para alanında güvenilir kişileri takip etmek faydalı olacaktır. Bu kişiler, ekosistem hakkında iyi bilgiye sahip ve size sağlam tavsiyelerde bulunabilecek deneyimli isimler olmalıdır. Böylece ekran başında bir projeyi analiz etmek için saatler harcamaktan kurtulabilirsiniz.

Zamanlamaya Dikkat Edin

Zamanlama her şeydir. Listede son sırada yer alabilir, ancak diğer maddelerle aynı derecede önemlidir! Çünkü yatırım yapmak için en iyi zamanı seçmek yatırım getirisini etkileyebilir. Buna göre kripto sektöründe ayı ve boğa piyasaları olduğu göz önüne alındığında, kripto para birimlerine yatırım yapmak için doğru zaman olup olmadığını bilmeniz gerekir. Herhangi bir kripto coini analiz etmek tek bir çizgide yürümek değildir. Bütün ipuçlarını aklınızda bulundurmak; zamana direnecek, kısa ve uzun vadede muazzam kâr sağlayacak potansiyel coin ve/veya token seçiminize rehberlik edecektir.
Page 1 of 48 1 2 48

En Çok Okunan Haberler