Kategori Keşfi

Kripto Para Haberleri

4576 haber

Bitcoin ve diğer altcoinlerin ortaya çıkmasından ve kripto para ekosisteminin oluşmaya başlamasından sonra birçok alanda olduğu gibi kripto para alanında da habercilik yapılmaya başlandı. Artık günümüzde birçok firma kripto paralarda yaşanan son dakika kripto para haberlerini paylaşıyor. Kripto paralar ile ilgili son gelişmeleri, etkinliklerin aylık planlarını, kripto paralarda yaşanan düşüşleri ve yükselişleri meraklısına sunmak için haberler yapılıyor. 

Kripto Para Nedir?

Kripto para, takas işlemlerinde kullanılabilen, işlemleri güvence altına almak için matematiğin bir dalı olan kriptografi kullanılarak tasarlanmış dijital para birimidir. 

Kripto para haberleri ise kripto paralarda yaşanan gelişmeleri ve olayları kişilerle paylaşmak için yapılan haberlere deniliyor.

Kriptoloji Nedir?

Kriptoloji en basit anlatımıyla şifre bilimidir. Yazıların belli bir sisteme göre şifrelenmesi ve bu mesajların güvenlikli ortamda alıcıya iletilmesi ve iletilmiş mesajların deşifre edilmesine denir.

Kripto Para Haber Türleri

Kripto para haber türleri genellikle farklı kripto paralara yönelik yapılan haberlerden oluşuyor. Bitcoin Haberleri, Blockchain Haberleri, Ethereum Haberleri ve Metaverse Haberleri gibi birçok kripto para haberi türü bulunuyor.

Kripto Para Haberciliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle kripto para haberciliği yapmak için yeterli düzeyde bilgiye sahip olmanız gerekli. Bir kripto para habercisinin araştırma kabiliyetine sahip olması ve objektif olması gerekmektedir. Piyasayı manipüle edici haberler yapmamalı ve habercilik ilkelerine uygun olarak okurlara doğru bilgiler aktarılmalıdır. Gazeteciliğin en temel prensiplerinden biri teyit etmektir. Kripto para haberlerinde Yapılan haberlerin okura sunulmadan önce mutlaka teyit edilmesi gerekir. Teyit edilmeyen haberler, herhangi bir geçerlilik kazanmaz ve yalan haber olur. Bu durumda okuyucuların size olan güveni azalır ve sizin yazılarınızı okumayı tercih etmezler.

Son dakika Kripto para haberleri yazarken mutlaka güvenilir kaynaklardan bilgi edinmelisiniz. Çünkü kripto paralar ile ilgili çok sayıda bilgi kirliliği bulunuyor. Kripto para haberciliğinde yanlışa sebebiyet verecek şeylerden bir tanesi de hızlı olan tıklanır mantığıdır. Birçok yazar diğer platformlardan daha önce haber girebilmek ve daha çok tıklanma almak adına yazım yanlışları ve yanlış bilgi aktarımı yapabilmektedir.

Kripto para haberciliğinde dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta sadece kazananların hikayesinin anlatılmaması gerektiğidir. Eğer her zaman kripto paraların güzel yanlarını ve her zaman kazananların hikayesini anlatırsanız yaptığınız haberde objektif olamazsınız ve inandırıcılığınızı yitirirsiniz. Bu da okuyucuların güvenini kazanmanın en önemli yollarından biridir.

Kripto para haber sitelerinde habercilik yaparken dikkat edileceklerin en başında manipülasyon ve spekülasyon yapmamak geliyor. Çünkü manipülasyon ve spekülasyon yapmak Sermaye Piyasası Kanunu’na göre suç teşkil ediyor. Hem de bu eylemler gazetecilik etik ve değerleriyle tamamen zıt.

Spekülasyon Nedir?

Gelecekte değerinin yükselmesi beklenen bir varlığın, ucuz olduğu bir dönemde satın alınıp değerinin yükseldiği dönemde satılarak kazanç elde edilmesine spekülasyon denir. Ev, arsa gibi fiziki varlıkların yanı sıra, döviz ve hisse senedi, tahvil gibi finansal varlıklar spekülasyon konusu olabilmektedir.

Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon ise yönlendirme anlamına gelir. Manipülasyonu spekülatörler yapar ve bu durum suç olarak kabul edilir. Varlığı, değeri düşük olduğu bir dönemde satın almış olan spekülatörler, varlığın değerinin gelecekte yükseleceğine dair asılsız haberler yayarak bunları yeni alıcılara yüksek fiyattan sunar. Bu spekülatif yatırım ortamında asıl risk, gerçek dışı bilgilerle yatırımcıyı yönlendirerek manipülasyon yapanlardan kaynaklanıyor. Kripto para haberciliği yapacak kişilerin ne bu yatırımları öcü olarak göstermesi gerekir ne de bu işten anlamayan insanları bu tarz yatırımlara itecek yayınlar yapması gerekir. En başta da dediğimiz gibi asıl ve önemli olan şey objektif bir yaklaşımdır.

Günümüzde sosyal medya üzerinden birçok gazeteci, kurum ve şahıslar reklam alabilir, sponsorluk anlaşmaları yapabilir fakat gazetecilerin bizzat kendilerinin reklam yapması sıkıntılı bir durumdur. Bir gazeteci reklam yapmamalı ve reklamın aracı olmamalı. Zaten reklam yapmak gazeteciliğin doğasına aykırıdır. Gazeteciliğin temel işlevi kamu yararını gözetmek ve topluma en sadece gerçeği yansıtmaktadır.

Kısaca özet geçmek gerekirse kripto para haberciliğinde, gazetecilik mesleğinin ilkelerine uymanız gerekmektedir. Habercilik anlayışı bunu gerektirmektedir.

Bu ilkeler başlıca şunlardır:

  •   Gerçekleri nesnel bir biçimde, çarpıtmadan ve sansürlemeden aktarmak
  •   İnsan haklarına ve demokratik değerlere aykırı haber yapmamak
  •   Yapılacak haberi okurların anlayacağı biçimde yazmak
  •   Yönlendirme ve saptırma yapmamak.

Başlıca bu kurallara uyduğunuz sürece kripto para haberciliği yapabilirsiniz. Tekrar uyarmak gerekirse, mutlaka sağlam kaynaklardan doğru bir habercilik anlayışını benimsemelisiniz.