Metaverse Coin ve Metaverse Tokenları Listesi​

Metaverse, meta (öte) ve verse (evren) sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Yani diğer bir tabirle metaverse, evrenin ötesi anlamına gelmektedir. Metaverse coinleri ve metaverse tokenları ise metaverse projeleri tarafından çıkarılan token ve coinlerdir.

Metaverse son zamanlarda adını sıklıkla duyursa da sanal gerçeklik teknolojisiyle oyun oynama imkanı sunan şirketler, bu sanal evreni uzun zamandır tasarlamaktadır. Hatta daha uzak bir geçmişe gidersek Matrix filminin değindiği karakterler ve kurgusal ortam aslında evrenin ötesine göndermelerde bulunmuştur.

Metaverse Coinleri
Previous 55
Next 55
#CoinPricePiyasa DeğeriHacim (24s)Change (24H)

Metaverse Nereden Gelmektedir?

Metaverse kavramı ilk kez 1992 yılında yazılan bir kitapta geçmektedir. Neal Stephenson tarafından yazılan “Snow Crash” adlı bilim kurgu romanında ifade edilen metaverse, geniş anlamda bakıldığında blok zincirinden bile eski bir tarihe dayanmaktadır. 

Web 3.0 teknolojisinin gelişmeye başlaması ile de günümüzde geliştirilen metaverse projeleri sayı bakımından artmaya başlamıştr. Metaverse projeleri artmaya başladıkça da kullanıma sunulan metaverse coinleri de artmıştır.

Metaverse Projelerinin Avantajları Nelerdir?​

Metaverse projeleri avantajları bakımından oldukça geniş projerlerdir. Evren ötesinde metaverse bireylere birçok imkan sunmaktadır.

Metaverse bize dijital kimlik imkanı sunarken farklı finansal varlıkları da oluşturmamıza yardımcı olur. Aynı zamanda kullanıcılara ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik gibi imkanlar da sunar.

Eşyalar NFT olarak satışa sunulurken, bir yandan moda defileleri düzenlenebilir, iş toplantıları ve konferanslar gerçekleştirilebilir ve oyun oynama deneyimi yaşanabilir.

Sanal evrende asıl amaç meta veriyi hayata geçirmektir. Metaverse, sanatçılar, oyun severler, yatırımcılar, tüccarlar ve daha birçok aktörü bir araya getirerek farklı bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır. Gerektiğinde eğlence, gerektiğinde ihtiyaç ve yeri gelince metaverse coinleri ve metaverse tokenları kazanmak bu alanda mümkündür.

Metaverse Coinleri Kullanım Alanları Nelerdir?

Metaverse Coinleri ve Metaverse Tokenları, oyunlar içerisinde kullanılabilen coin ve tokenlar olsa da aslına bakıldığında zamanla kullanım alanları oldukça çeşitlenmektedir.

Metaverse coinlerine sahip olan kişiler bu kripto paraları, Metaverse oyunları içerisinde eşya alım-satımı yaparken kullanabilmektedir.​

Metaverse arsa alma sürecinde kişiler metaverse tokenları ile arsa satın alabilmektedir.

Axie Infinity gibi metaverse oyunlarında kişiler oyunun kripto para birimi olan metaverse coini ile karakter satın alabilir.

Metaverse Geleceğinde Bizi Ne Bekliyor?

Hızla gelişen sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojisine günden güne ünlü şirketler yatırım yapmaktadır. Bu alanda faaliyetlerini artırmak isteyen şirketler bu alana olan inancını ve dünyanın farklı bir noktaya evrildiğini göstermektedir. Örneğin şirketinin ismini Meta olarak değiştiren Mark Zuckerberg, sanal gerçeklik gözlüklerine yatırımlarını arttırmakta ve bu teknolojiye adaptasyon sürecini hızlandırmaktadır. 

Ünlü şirketler, dijital ortamın gelişmesiyle toplantılarını, iş alanlarını, reklamlarını ve faaliyetlerini sanal evrene taşımaktadır. Son zamanlarda birçok şirketin metaverse platformlarında reklam verdiğini ve söz konusu platformlarla ortaklık kurarak çeşitli faaliyetlere girdiği görülmektedir. Bu doğrultuda birçok uzman dijital bir devrimin gerçekleştiğini söylemektedir. 

Metaverse Coinleri Nelerdir?

Hızla gelişen metaverse evreninde farklı projelerin yer aldığı görülmektedir. Metaverse Coin ve Metaverse Tokenları bu projelere ait olan kripto para birimleridir. 

decentraland (mana)

Metaverse coinleri arasında en bilinenlerden biri olan Decentraland yani Mana Coin, Ethereum blok zincirine dayanan bir sanal gerçeklik platformu olarak tanımlanmaktadır. Bu sanal dünyada kullanıcılar, içinde gezinebilecekleri, inşa edebilecekleri ve para kazanabilecekleri araziler satın almaktadırlar. 

İçeriği itibariyle Minecraft ve Roblox tarzı bir oyun deneyimi sunan Decentraland, sunduğu bu deneyimin yanı sıra kullanıcılarına para kazanma imkanı da sunmaktadır. Platformun MANA ve LAND olarak adlandırılan iki tokeni bulunmaktadır.

Metaverse coinleri listesinde her zaman yer bulan The Sandbox, topluluk tarafından yönetilen merkeziyetsiz bir sanal dünyadır. Sandbox, oyuncuların platform tokeni SAND’ı kullanarak Ethereum blok zinciri üzerinde oyun deneyimlerini inşa edebileceği ve bunlardan para kazanabilecekleri metaverse platformudur. Oyuncular, NFT’ler aracılığıyla dijital varlıklar oluşturabilir, bunları belirli pazar yerleri ve Game Maker ile oyunlara entegre edebilir.

Axie Infinity, Pokemon çizgi filminden esinlenilen blok zinciri tabanlı bir savaş oyunudur. Metaverse coinleri listesinde yer bulan oyunun yönetişim tokeni AXS iken oyun içinde Smooth Love Potion (SLP) adlı bir token daha kullanılmaktadır. Ethereum blok zinciri üzerinde geliştirilen Axie Infinity oyunu, pokemona benzer “axie” adlı dijital hayvanları konu almaktadır, aynı zamanda bu hayvanların (axie) her biri ERC-721 tabanlı bir NFT’dir.

Metaverse coinleri denilince akla gelen platformlardan biri olan Enjin, geliştiricilere Ethereum blok zinciri üzerinde sanal ürünler oluşturma ve yönetme imkanı veren bir yazılımdır. Enjin Coin, bu platformun kripto parasıdır. Enjin Coin, Web sitelerinde ve çevrimiçi oyun platformlarında kullanılmaktadır. Oyunda ENJ ile sanal ürünler alınabileceği gibi, kazanılan ödüller de ENJ’ye dönüştürülebilir. Bir oyundan kazanılan ENJ’ler başka bir oyuna transfer edildikten sonra orada da kullanılmaktadır.

Metaverse coinleri için bir liste hazırlanıyorsa şüphesiz Theta Network de yerini alacaktır. Theta ağı (THETA), kullanıcıların sahip oldukları bant genişliği ve bilgi işlem kaynaklarını paylaşabildiği, video akışı hizmetleri için oluşturulmuş blok zinciri tabanlı bir platformdur. Theta altyapısı, eşler arası (P2P) modeline dayanır ve tamamen otoritelerden bağımsız (merkezi olmayan) biçimde çalışır. Theta ağı, YouTube gibi video akış himzeti sağlayıcılarının işletim maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor.

Gala, blok zinciri tabanlı oyunların geliştirilebileceği bir platformdur. Platform, blok zinciri teknolojisi aracılığıyla oyun severlere oyunların ve oyun içi varlıkların kontrolünü vererek yenilikçi düşünceleri oyunlarla birleştirmeyi planlıyor. Oyuncular, NFT’lere sahip olabilir ve Gala Games ekosistemindeki oyunların yönetiminde söz sahibi olabilir.

Metaverse ve Metaverse Coinlerini Tanıyın

Metaverse ve Metaverse Coinleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Paranfil Youtube kanalında sizlerle paylaştığımız videoları inceleyebilirsiniz.

Videoyu oynat

Geleceğin Evreni : Metaverse Nedir?

Metaverse, insanların özel gözlük ve kasklar kullanarak alışveriş yapabildiği, çalışabildiği ve sosyalleşebildiği paralel bir evren olarak kurgulandı.

Videoyu oynat

NFT ve Metaverse Dünyası​​

Derinden Teknoloji kanalı ile tanınan Derin Eryılmaz’ı ağırladık. Programda #derindenteknoloji, nft ve metaverse konuları ile ilgili birçok bilgiyi sizlerle paylaştık.

Videoyu oynat

The Sand Box Nedir?

Sandbox 2011 yılında oyun stüdyosu Pixowl tarafından oluşturulmuştur ana amacı blockchain teknolojisi ve NFT’lerden yararlanmaktadır.

Kripto Paralarda Son Durum

Aşağıda yer alan tablolarda Coin fiyatları, günlük coin hacimleri, günlük en çok artan coinler ve en çok azalan coinleri inceleyebilirsiniz.

Coin Sıralaması
#CoinPrice
En Yüksek Hacim
#CoinPriceHacim (24s)
En Çok Artan Coinler
#CoinPriceChange (24H)
En Çok Azalan Coinler
#CoinPriceChange (24H)

Metaverse Coinleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Metaverse, meta ve verse kelimelerinden türet 

Metaverse coinleri satın almak isteyen kişiler bu kripto para birimlerine güvenilir kripto para borsaları üzerinden yatırım yapabilmektedir.

Metaverse coinleri arasında Mana, Sand, Enjin, Slp, Axie Infinity gibi kripto para birimleri bulunmaktadır. İlgili kripto paraları incelemek için yukarıda yer alan listeyi inceleyebilirsiniz. 

Hangi metaverse coin alınmalı sorusuna yanıt arayan kişilerin yatırım yapmadan önce belirli indikatörleri kullanarak analiz yapması ve satın alacağı kripto para birimlerine kendileri karar vermesi önemlidir.