POW COİNLER

1993 yılında Cynthia Dwork ile Moni Naor tarafından yazılan bir makalede kullanılan Proof of Work terimi Türkçe’de iş kanıtı anlamına gelir. Pow coinler ise, iş kanıtına dayanan projeler tarafından çıkarılan kripto para birimleridir.

POW Coinleri Listesi

Piyase değerine göre en iyi pow coinleri listesinde yer alan tüm kripto paralar POW Coinleri olarak bilinmektedir. Yatırımcılar pow coinleri listesinde yer alan kripto para birimlerine güvenilir kripto para borsaları üzerinden yatırım yapabilmektedir.

POW Coinleri
#CoinPricePiyasa DeğeriHacim (24s)Change (24H)

POW Nedir?

Türkçe’de iş kanıtı anlamına gelen Proof of Work 1993 yılında Cynthia Dwork ve Moni Naor isimli bilgisayar uzmanları tarafından kaleme alınan bir makale ile ortaya çıkmıştır. Ardından 1999 yılında Markus Jakobsson ve Ari Juels isimli araştırmacıların çabaları ile literatüre dahil edilmiştir. POW Coinleri de Proof of Work sistemini kullanan kripto para birimleridir.

Proof of Work'ün Avantajları Nelerdir?​

Oldukça fazla enerji kullanması ile son zamanlarda oldukça sık duyduğumuz Proof of Stake protokolünün ve POW Coinlerinin avantajlarını şunlardır:

Proof of Work protokolünün en önemli avantajlarından biri insanlara merkezi bir kurum olmadan rahatça çalışabilen bir ödeme sistemi sunan ilk protokol olmasıdır.

PoW protokolünü kullanan herhangi bir kripto para sistemi ağına düzenlenecek bir saldırının başarıya ulaşabilmesi için sistemdeki hesaplama gücünün en az %51’inin ele geçirilmesi gereklidir.

Proof of Work yani Pow, yatırımcıların sahip olmadığı kripto paraları harcamalarını engeller.

Proof of Work Nasıl Çalışır?

Proof of Work Nasıl çalışır adlı bu bölümde sizlere POW Protokolünün çalışma biçimi hakkında bilgi vereceğiz.

Merkeziyetsiz olan blok zincir sisteminde ağa eklenecek verilerin doğruluğundan emin olmak için bu verilerin tüm kullanıcılar tarafından kabul edilerek ortak bir karar dahilinde sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Proof of Work sisteminde blok zincirine yeni blok eklemek isteyen kullanıcılar işlem öncesinde karmaşık bir matematik problemi ile karşı karşıya kalırlar. Bu problemin çözümü de çok büyük bir hesaplama gücü, dolayısıyla işlemci gücü gerektirmektedir.

Problemi çözebilmek için birbirleriyle yarışan madenciler arasından ilk çözen kişi ağ tarafından belirlenen ödülü almaya hak kazanır. Madencilerin çözdüğü problemin zorluk seviyesi de oldukça önemli bir konudur. Sistem blok eklemek için çalışan madencilerin sayısını ve gücünü dikkatle takip eder. Madencilerin gücü arttıkça sistem problemin karmaşıklık seviyesi de artar.

En Popüler POW Coinleri

İş kanıtı anlamına gelen Proof of Work sistemi yüksek enerji kullanımı nedeniyle son zamanlarda oldukça eleştiriye maruz kalmıştır.  Proof of Work coinleri listesinde ön olana çıkan kripto para birimleri şunlardır.

pow-coinleri-bitcoin

Proof of Work sistemi söz konusu olduğunda akıllara gelen ilk kripto para birimi Bitcoin’dir. 2009 yılında piyasaya sürülen ve pow coinleri listesinde ön plana çıkan Bitcoin, Satoshi Nakamoto isimli kişi veya kişiler tarafından yaratılmıştır. Bankalar ve hükûmetler gibi geleneksel aracıların finansal işlemler yapma ihtiyacını ortadan kaldıran merkezî olmayan bir dijital nakit türüdür.

İlk olarak Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında kurucusu Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılan Ethereum, bir alt coin statüsünde görülse de Ethereum esasında blockchain teknolojisinin gelişmesini ve daha fazla alanda kullanılmasını amaçlayan bir yenilikçi bir sistemdir.

2017 yılında İsviçre Cenevre merkezli Solana Foundation tarafından çalışmaları başlanan Solana’nın öncü isimleri Anatoly Yakovenko ve Greg Fitzgerald’dır. Solana 2020 yılının mart ayında piyasaya sürülmüştür. DeFi ekosisteminde bulunan DApp’i geliştirme amacı ile kurulan Solana, Pow coinleri arasında bulunmaktadır ve Proof of History algoritmalarının buluştuğu yeni bir yaklaşıma sahiptir. Bu sayede ekosistemdeki ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik etkenlerini artmaktadır.

2013 yılında Litecoin blok zincirinin çatallanması sonucunda oluşan Dogecoin internet üzerinde popüler olmuş ve kalıplaşmış köpek (doge) temalı içeriklerden doğan bir kripto para birimidir ve Dogecoin Pow coinler arasında bulunmaktadır. Şaka parası olarak bilinen Dogecoin, Reddit ve benzeri topluluk sitelerinde bahşiş vermek ve ödeme yapmak için yaygın olarak kullanılan kripto paralardan biridir. Bitcoin’e kıyasla zorluk seviyesi daha düşüktür ve bloklar 1 dakika içerisinde doğrulanmaktadır.

2011 yılında Charlie Lee tarafından geliştirilen Litecoin Bitcoin’den esinlenerek tasarlanmıştır. Herhangi bir merkezi otorite tarafından yönetilmeyen Litecoin, açık kaynaklı bir yazılım projesidir ve Pow coinleri arasında yer almaktadır. Litecoin’in amacı çok düşük maliyetlere para transfer edebilmektir. Ayrıca Litecoin, diğer kripto para birimlerinden daha fazla depolama imkanı sunmaktadır. Litecoin’in kullandığı Scyrpt algoritması işlemlerin onay sürecini de geliştirmiştir. Litecoin sisteminde işlemler kolay ve sistem gereksinimleri asgari düzeyde olacak şekilde yapılabilmektedir.

2017 yılında Bitcoin blok zinciri üzerinden ayrılarak oluşturulan Bitcoin Cash bir kripto para birimidir. En çok işlem gören kripto para birimleri arasında bulunan BCH, Bitcoin sisteminde bulunan blok kaydedebilen işlemlerin belli bir limit ile kısıtlanması, yapılan işlemlerin yavaşlamasına neden olmaktadır. BCH ile bu sorunun önüne geçilmiştir. 

POW ve POW Coinleri Tanıyın

Proof of Work ve Pow coinler ile ilgili bilgi almak için Paranfil Youtube kanalında yer alan videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu oynat

Bitcoin Cash (BCH) Nedir ?

Bitcoin Cash, 1 Ağustos 2017’de gerçekleşen Bitcoin Fork’u olarak ortaya çıkan bir kripto paradır.

Videoyu oynat

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, değişmez ve dağıtılmış bir işlem veritabanı olan, Blockchain teknolojisi ile çalışan, dijital olarak şifrelenmiş bir para birimidir.

Videoyu oynat

Metamask Nedir?

MetaMask, NFT’leri Chrome uzantısına ve mobil uygulamasına entegre edeceğini açıkladı. Peki MetaMask nedir ve ne işe yarar?

Kripto Paralarda Son Durum

Aşağıda yer alan tablolarda Coin fiyatları, günlük coin hacimleri, günlük en çok artan coinler ve en çok azalan coinleri inceleyebilirsiniz.

Coin Sıralaması
#CoinPrice
En Yüksek Hacim
#CoinPriceHacim (24s)
En Çok Artan Coinler
#CoinPriceChange (24H)
En Çok Azalan Coinler
#CoinPriceChange (24H)

POW Coinleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Türkçe’de iş kanıtı anlamına gelen Proof of Work 1993 yılında Cynthia Dwork ve Moni Naor isimli bilgisayar uzmanları tarafından kaleme alınan bir makale ile ortaya çıkmıştır.

Pow Coinleri içerisinde Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, Link, Bitcoin Cash ve Solana gibi öne çıkan kripto birimleri yer alır. POW Coinleri listesinde yer alan kripto paraların hepsi POW projelerine aittir.

POW Coinleri listesinde yer alan kripto paralara yatırım yapmak için Bitlo’da hesap açabilir ve POW Coinleri Listesinde yer alan coinlere yatırımınızı yapabilirsiniz.

POW coin listesinde yer alan kripto paralar arasından yatırım yapacağınız kripto para birimine sizin karar vermeniz gerekir. Kripto para birimine yatırım yapmak için borsalarda hesap açabilirsiniz.