Kategori Keşfi

Ethereum Analiz

67 haber

Ethereum ve Ethereum Analizi Nedir?

Ethereum bir altcoinin olmanın yanı sıra, blok zincir teknolojisinin gelişmesini ve daha geniş bir alana yayılmasını amaçlayan yenilikçi bir sistemdir. Ethereum aynı zamanda birçok kripto para biriminin altyapısını oluşturan merkeziyetsiz ve açık kaynak kodlu bir blok zincirdir. Kripto para birimi Ether ise Bitcoin’den sonra en büyük piyasa değerine sahip olan kripto paradır. Ethereum, Rus asıllı Kanadalı yazılımcı Vitalik Buterin tarafından hayata geçirilmiştir. Ethereum projesinin geliştirilmesi için 2014 yılının yaz aylarında kitle fonlaması gerçekleştirilmiş ve internet üzerinden maddi kaynak sağlanmıştır.

[show_more more=”Devamını göster” less=”Gizle”]

Ethereum analizi ise yatırımcıların geçmiş Ethereum fiyatlarını baz alarak yaptıkları analize verilen isimdir. Ethereum teknik analizi ile yatırımcılar fiyatların nasıl seyredeceğine karar vermekte ve ona göre yatırımlarını yapmaktadır.

Ethereum’un amaçları arasında, kişisel veriler gibi bilgilerin üçüncü kişiler tarafından çalınmasını engellemek bulunur. Ethereum sistemi ile yapılan işlemler tamamen dağınık ve gizli bir şekilde birçok farklı cihaz üzerinde depolanmaktadır. Bu sayede bilgilere erişim imkansızlaşır ve bütün bir internet merkezsiz platforma dönüşmüş olur.

Ethereumun ana amacı, blok zincir teknolojisini kullanarak verileri depolamak ve karmaşık mali araçların izini süren üçüncü parti sistemleri ortadan kaldırmaktır.

Ethereum projesinden bahsetmişken dilerseniz biraz da Ethereum’un kripto para birimi olan Ether’den bahsedelim.

Ether, kullanıcıların yaptıkları işlemleri tutması amacıyla Ethereum’un piyasaya sürdüğü bir kripto para birimidir. Kripto para ticareti, gaz ödemeleri ve işlemlerin hesaplama ücretleri için kullanılır. Ether, ETH kısaltmasını kullanır ve dijital varlık alım – satım platformlarında bu kod altında listelenir.

Bitcoin ve Ether Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Bitcoin ve Ethereum arasında ilk gözümüze çarpan fark blok üretim süresidir. Ethereum’un blok üretim süresi 14-15 saniye iken Bitcoin için bu durum 10 dakika sürmektedir.
  • Bitcoin işlemleri, işlem büyüklüğü ile bayt cinsinden rekabet ederken işlem ücretleri hesaplamaların karmaşıklığına göre değişkenlik gösterir.
  • Ethereum gaz ünitelerinin her birinin bir işlemde belirtebilecek bir fiyatı vardır. Bu Gwei olarak ölçülür. Bitcoin’de ise işlemler genellikle Satoshi’nin bayt başına belirttiği ücretler üzerinden gerçekleşir.
  • Ethereum’un işlem ücretleri Bitcoin’e kıyasla daha düşüktür.

Bitcoin ve Ethereum arasındaki farklar başlıca yukarıda saydığımız gibidir. Bu saydıklarımıza ek olarak birkaç örnek daha verilebilir.

Ethereum Analizi Nasıl Yapılır?

Tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi Ethereum hakkında da internet üzerinde birçok Ethereum teknik analiz ve ethereum analiz yorumu bulabilirsiniz. Fakat başka kişilerin yaptığı analizlere güvenmiyor olabilirsiniz. Bunun için Ethereum teknik analiz eğitimi alabilir ve kendi teknik analizinizi kendiniz yapabilirsiniz. Bu seçenek yatırımcılar için daha güvenilirdir. Ethereum teknik analizi, diğer kripto para birimlerinin teknik analizinde de kullanılan göstergeler ile yapılır.

Yatırımcıların ethereum teknik analizi yaparken kullandığı başlıca 5 gösterge vardır. Bununla birlikte bazı profesyonel analistler ve ileri seviye yatırımcılar kendi göstergelerini bile yaratabilirler. Yazımızın devamında sizlere en popüler  5 ethereum teknik analiz göstergesinden bahsedeceğiz.

Göreceli Güç Endeksi (RSI)

RSI, bir varlığın aşırı alımda ya da aşırı satımda olduğunu gösteren bir momentum göstergesidir. Son büyüme değerini, son gerileme rakamları ile karşılaştırarak fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçmeye yardım eder. Fiyat yükselirken momentum artıyorsa, yukarı trendin güçlü olduğu ve çok sayıda alıcının piyasaya girdiği anlamına gelir. Bunun tam tersi olarak eğer fiyat yükselirken momentum azalıyorsa, satıcıların çok yakın bir zamanda piyasanın kontrolünü ele geçirebileceği sonucu çıkarılabilir.

Hareketli Ortalama (MAW)

MAW, yani hareketli ortalama göstergesi piyasa gürültüsünü filtreleyerek trendin yönünü vurgular. Fiyat verisine dayanarak çalıştığı için gecikmeli gösterge sınıfına dahildir. Bu ethereum analiz yöntemi ile kısa, orta ve uzun vadeli hareketlerin ortalama değerli saptanmış olur.

Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama (MACD)

MACD göstergesi, iki hareketli ortalamanın ilişkisi gösterilerek varlığın momentumunu belirlemek için kullanılır. Bu gösterge, MACD çizgisi ve sinyal çizgisi olmak üzere iki çizgiden oluşur. 

MACD çizgisi, 12’lik EMA’dan 26’lık EMA’nın çıkarılması ile hesaplanır. Bu hesaplamanın ardından elde edilen çizgi, MACD çizgisinin 9’luk EMA’sının üstüne çizilir. Kripto para yatırımcıları, MACD ve fiyat hareketleri arasındaki farkı değerlendirerek mevcut trendin gücü hakkında bilgi sahibi olabilir.

Stokastik RSI

Stokastik RSI, işlem yapılacak varlığın aşırı alımda ya da aşırı satımda olup olmadığını anlayabilmek için tercih edilen bir momentum osilatörüdür. Adından da tahmin edilebileceği üzere RSI’ın bir türevidir ve fiyat verisi yerine RSI verisi kullanır. 

Standart RSI değerlerine stokastik osilatör formülü uygulayarak oluşturulur. Stokastik RSI değerleri genel olarak 0 ve 1 ya da 0 ve 100 aralığındadır.

Bollinger Bantları (BB),

Bollinger Bantları, bir piyasada dalgalanmanın yüksek veya düşük olduğunu gösterir. Bollinger bantları, orta bant, üst bant ve alt banttan oluşan üç bant şeklindedir. Ayarlar değişiklik gösterebilir ancak tipik olarak üst ve alt bantlar orta banttan iki standart sapma uzaklıkta bulunur. Orta bant, bir varlığın 20 günlük basit hareketli ortalamasını ifade eder. Üst ve alt bantlar ise 20 günlük standart sapmalar kullanılarak çizilir.

Temel analizler, varlık fiyatlandırmasında şirket performansı ve yönetimi gibi temel faktörleri esas alır. Teknik analizde ise herhangi bir ekonomik veya temel faktör yerine yukarıda bahsettiğimiz göstergeler dikkate alınır.

 ​

[/show_more]