Marshall Adaları Kripto Para Birimi için Fiziksel Banknotlar Üretiyor

Marshall-Islands-Cryptocurrency-Sovereign-SOV-Marshall-Adalari-Kripto-Para-Birimi-icin-Fiziksel-Banknotlar-uretiyor-ico-ilkparateklifi-blok-zincir-blockchain-bitcoin-btc

İsviçre merkezli bir “akıllı kart” cüzdanı üreticisi olan Tangem’in, 28 Ocak’ta yapılan açıklamaya göre Marshall Adaları’nın kripto para birimi olan Sovereign’e (SOV) fiziksel banknotlar çıkaracağı bildiriliyor.

Duyuruya göre, kripto para biriminin fiziksel temsili, vatandaşların kripto para birimine adil ve eşit erişime sahip olmalarını, internet bağlantısına sahip olup olmadıklarını” garanti edecektir. Firma, fiziksel bir SOV‘un “kontrol edilebilir bir mekanizma” olacağını belirtmektedir. Kripto para birimini Marshall hükümeti tarafından çıkarılıyor.

Marshall Adaları Devlet Başkanına Yardım Bakanı Bakan David Paul, Tangem, daha uzak dış adalarda yaşayanlar da dahil tüm vatandaşların SOV kullanarak kolayca ve pratik olarak işlem yapabilmelerini sağlamamıza yardımcı olacak.” dedi.

Tangem, her notun “kağıt banknotların bilinen avantajlarını blok zincir (blockchain) teknolojisinin güvenliği ile birleştirecek” bir blok zinciri (blockchain) etkin mikroişlemci içereceğini belirtti. Firma Mayıs 2018’de pilot programda 10.000 fiziksel Bitcoin (BTC) ürettiği kripto para biriminin fiziksel sunumlarını yaptı.

Şubat 2018’de, Marshall Adaları Cumhuriyeti ilk kez bir İlk Para Teklifi (ICO) ve serbest ticaret ile kendi kripto para birimini bırakacağını açıkladı. İki hükümet yetkilisi, bir kez yayınlandığında, Sovereign’in ülkenin diğer resmi para birimi olan ABD doları ile birlikte yayınlanacağını söyledi.

Ulusal bir kripto para birimi oluşturma fikri, ülke içinde ve Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi uluslararası kuruluşlarla tartışmalı bir konu haline geldi. Ağustos 2018’de IMF, Marshall hükümetini, ülkenin mali bütünlüğü ve yabancı bankalarla ilişkileri açısından risk teşkil edebileceğini söyleyerek Sovereign’i çıkarmayı yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

Marshall Cumhurbaşkanı Hilda Heine’in Sovereign’e verdiği destek ülkenin parlamentosu Nitijela’ya güven duyulmamasına yol açtı. Parlamento başlangıçta ulusal bir kripto para biriminin oluşturulmasını desteklerken, Cumhurbaşkanının eleştirmenleri, devlet destekli bir kripto para birimi için önerilen planın ülkenin itibarına zarar verebileceğini açıkladı.

Heine, Kasım 2018’de Nitijela’nin 16. Cumhurbaşkanı meclise, onu devirme girişiminin “kendi politikalarımız hakkında referandum” olduğunu ve “halkımız için tarihi bir an” olarak Sovereign için planlarını selamladığını bildirdi.

Bir Cevap Yazın