Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2009’da kimliği bilinmeyen Satoshi Nakamoto takma ismini kullanan kişi ya da kişiler tarafından yaratılan bir kripto para birimidir. Bitcoin günümüzde kullandığımız geleneksel para birimlerinin aksine bir merkezi otoriteye bağlı değildir.

Fiziksel olarak bir Bitcoin yoktur. Sadece ağda bulunan bütün bilgisayarların erişebildiği bir kayıt tutma sistemi dahilinde alışverişlerin ve bakiyelerin takibi yapılır. Henüz devletler ve bankalar tarafından kabul edilen bir ödeme yöntemi olmayan Bitcoin, beraberinde bir çok farklı alt coinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Nasıl Çalışır?

Bitcoin, P2P (peer-to-peer) teknolojisini kullanan ilk kripto para birimlerinden biridir. Yeni Bitcoin varlıklarının oluşmasının tek yolu madenci (miner) adı verilen kişi ya da kişilerin bilgisayarlarını kullanarak yeni yapılan işlemleri onaylamasıdır. Bu sayede madenciler de yaptıkları her işlem karşılığı ödüllerini alırlar ki, insaları madenciliğe iten en büyük neden budur. Bitcoin olarak verilen bu ödüller yeni Bitcoin’lerin dolaşıma girmesinin tek yoludur. Bu madenciler ağın güvenilirliğini oluşturan ve bir merkeze bağlı olmayan bir otorite gibidirler. Ancak verilen ödüller, işlem hacmi ve madenci sayısının artmasıyla zamanla azalmakta ve madencilik (mining) yapmak da zorlaşmaktadır.

Madencilik, kısaca yeni Bitcoin’lerin dolaşıma girmesinin tek yoludur. Basitçe, madencilik yapmak demek blok zincir’e (blockchain) yeni bir blok eklemek için bilgisayarlarla zor matematik problemlerini çözülmesine denir. Sistemdeki toplam bilgisayar gücünün artmasıyla zaman ilerledikçe madencilik yapmanın zorluğu da artar. İlk başlarda normal bir bilgisayar bu iş için yeterlilik sağlarken artık zorluğun artmasıyla birlikte bu iş için özel olarak yapılan ASIC adı verilen özel ve daha güçlü cihazlar kullanılmaktadır.

 Bitcoin Nasıl Başladı?

  • 2008 yılında bitcoin.org domain adı alındı. Bugün halen bu adı kimin aldığı bilinmiyor.
  • Bundan birkaç ay sonra Satoshi Nakamoto takma isim kullanan biri bir online forumda P2P bir elektronik ödeme sistemi üzerinde çalıştığını açıkladı. http://www.bitcoin.org/bitcoin.pdf adresinde de bu konudaki ilk makaleyi yayınladı.
  • 2009 yılında blok zincir’e (blockchain) ilk blok eklendi. Bu bloğa 0. blok adı verildi.
  • Bundan bir hafta sonra bir diğer blok oluşturuldu ve böylece Bitcoin madenciliği başlamış oldu.

Bitcoin’i Kim İcat Etti?

Bu konu hala gizemini korumaktadır. Bu kişi ya ad kişiler Satoshi Nakamoto takma ismini kullanmıştır. Tek bilinen şey ise insanlar sisteme dahil olurken bir doğum tarihlerini girmeleri gerektiği için Satoshi Nakamoto’nun doğum tarihi olarak 5 Nisan’ı seçtiğidir.

Bir Cevap Yazın