Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in oluşmasını sağlayan makaleyi yayınlayan kişi veya kişilerin kullandığı takma isimdir. Bu kişi ya da kişilerin gerçekte kim olduğu/oldukları hala belirsizdir. Satoshi Nakamoto, kripto para dünyasının en önemli ismi olarak gösterilebilir.

Satoshi Nakamoto kripto para dünyasının en gizemli karakterlerinden biri olarak kabul edilir. Bitcoin ortaya çıkmasından bu yana 10 yıl geçmesine rağmen kendisi/kendileri hakkında hiç bir bilgi hala mevcut değildir. Hakkında tek bilinen şey ise 2008 yılında Bitcoin ve kripto paraların gelişimini başlatan makaleyi yayınlamış olmasıdır.

Bu makalede bir Peer-to-peer (p2p) ağı ile double spending sorunun önüne geçmek için kullanılmasını önermiştir. Bu problem geleneksel paralarda, paranın fiziksel yapısı gereği anında harcanıldığı için bulunmamaktadır. Kripto paralarda ise paranın kopyalanabilme ihtimalinden dolayı aynı para kolaylıkla birden fazla defa harcanabiliyordu. Para harcandığında depolandığı cüzdandan ayrılmasının biraz zaman alması da bu problemi kolaylaştırmaktaydı.

Satoshi Nakamoto bu sorunu çözümü için bir merkezsiz ağ modeli öne sürdü. Bu modele daha sonra blockchain (blok zincir) adı verildi. Bir blockchain’de, proof of work esasına dayanarak her işlemin sonunda zaman kodu eklenir böylece değiştirilemez bir kayıt defteri oluşmuş olur. Blockchain’in günden güne boyutunun artmasıyla dışarıdan müdahale etmek daha zor hale gelmektedir.

Satoshi Nakamoto Bitcoin’in ortaya çıktığı ilk günlerde Bitcoin’le çok yakından ilgiliydi. Bitcoin topluluğuyla elektronik olarak sürekli iletişim kuruyordu ama kişisel bilgilerinin azlığı gerçek kimliğini bulmayı zor bir hale getiriyordu. Satoshi Nakamoto 2011 yılında Bitcoin’le olan resmi ilişkisini tamamen kesti.

Kimliğini açıklamamış olması, kimliği hakkında bir çok spekülasyonunda önünü açtı. Özellikle de kripto paraların değerleri ve popülaritelerinin artmasıyla ‘kim’ olduğu sorusu  popüler bir hal aldı. Satoshi Nakamoto’nun kontrolündeki Bitcoin’lerin ise 2013 yılı itibariyle 1 milyar doları aşmış olabileceği tahmin edilmektedir.

Bir Cevap Yazın