Move to Earn - Move to Earn Coinleri

Move to earn yani hareket et kazan konsepti kullanıcıların günlük hareketleri sayesinde kripto para kazanmasını sağlamaktadır. Diğer bir deyiş ile move to earn uygulamaları biraz hareket sayesinde, bir miktar fiziksel aktivite karşılığında kullanıcıları kripto para ile ödüllendirmektedir. Move to earn konsepti play to earn yani oyna kazan modelinden esinlenerek ortaya çıkmıştır.

Move-to-earn Coinleri Listesi

Piyasa değerine göre en iyi move to earn coinleri listede yer almaktadır. Yatırımcılar bu listede yer alan kripto para birimlerine güvenilir kripto para borsaları üzerinden yatırım yapabilmektedir.

Move To Earn Coinleri Listesi
#CoinPricePiyasa DeğeriHacim (24s)Change (24H)

Move to earn Nedir?

Play-to-earn modelinden esinlenerek ortaya çıkan move-to-earn projeleri kullanıcıları hareket etmeye teşvik etmektedir. Move-to-earn platformları sayesinde kullanıcılar spor yapıp sağlıklı kalırken aynı zamanda bunun karşılığı olarak para kazanmaktadırlar. Bu platformlar GPS ve konum izleme sistemlerini kullandıkları için kullanıcıların sürekli çevrimiçi olmaları gerekmemektedir. Yani konum ve GPS sistemi ile uygulamalar hareketlerinizi çevrimiçi olmadan da tespit edebilmektedir. 

Move to earn Nasıl Ortaya Çıktı?

2021 yılının Eylül ayında Web 3 yaşam tarzı uygulaması olan Stepn (GMT) tarafından yaratılmıştır. Solana blok zinciri üzerinde inşa edilen Stepn kullanıcıların bir NFT spor ayakkabısı almasının ardından fiziksel hareket gerektiren çeşitli görevleri yaptıkça GMT token kazanabilmesini sağlamaktadır.

Bir başka deyiş ile Stepn, play-to-earn modelindeki oyna kazan adımının yerine hareket et kazan aktivitelerini koymaktadır. Kısa sürede popüler olan Stepn’in ardından birçok move-to-earn projesi ortaya çıkmaya başladı.

Move To Earn Projeleri

En gözde move-to-earn projesinin Stepn olmasının yanı sıra diğer çeşitli uygulamalarda son zamanlarda oldukça popülerleşti. 

move to earn

Avustralyalı blok zincir girişimcisi Yawn Rong tarafından 2021 yılında piyasaya sürülen Stepn (GMT), ilk move to earn projesidir. Kendisini Web 3 yaşam tarzı olarak tanımlayan Stepn, bir NFT spor ayakkabı alıp yürüyüş, koşu gibi fiziksel aktiviteler gerçekleştirerek token kazanabiliyor. Solana (SOL) üzerinde yaratılan Stepn’in yerel kripto para birimi ise GMT token olarak biliniyor.

Move to earn sektörünün yeni bilinen projelerinden olan Wirtual’da kullanıcılar spor temalı mücadeleler yaşayarak WIRTUAL token kazanmaktadırlar. Ayrıca bu platform üzerinde kullanıcılar WIRTUAL token hold edebilmektedirler. 7 kullanıcı seviyesi bulunan bu platformda kullanıcılar WIRTUAL token hold ederek seviye atlayabilmektedirler.

En özgün move to earn platformlarından biri olan Genopets, Solana tabanlı bir projedir. Rol yapma oyunu ile move to earn konseptini bir araya getiren Genopets üzerinde Genopet isimli çeşitli NFT varlıkları yakalayıp geliştirmeye ve birbiriyle savaşlara sokmaya dayanıyor. Oyunda iki adet kripto para birimi bulunuyor: GENE ve KI token. GENE, yönetişim ve staking işlevlerine sahipken KI, fiziksel aktivite sonucu oyunculara ödül olarak verilmektedir.

STEPN move to earn projesinin uygulama içi kripto para birimi olan Green Satoshi Token (GST), oyun içi para birimi ve deneyim puanlarına alternatif olarak kullanılabilmektedir. STEPN move-to-earn platformunun fayda tokenı olan GST, Avustralyalı blok zincir girişimcisi Yawn Rong tarafından yaratılmış ve Eylül 2021’de piyasaya çıkmıştır. 

Move to earn ekosisteminin önemli projelerinden biri olan Step App yaygın olarak Fitfi Coin olarak bilinmektedir. Move-to-earn projeleri içinde yer alan Step App uygulaması içerisinde avatarları ile birlikte fitness görevlerini yerine getirerek kullanıcılar token kazanmaktadırlar. 

Bluezilla’nın move to earn projelerinden biri olan MoveZ, çoğu insan için günlük aktivitelere dayanmaktadır. Kullanıcılar bu platformda iç ve dış mekanlarda hareket ederek bağış yapılabilecek veya nakite çevrilecek oyun içi para kazanırlar. Movez’da oyun içi ödül tokenı olan MOVEZ ve yönetişim tokenı olan BURNZ bulunmaktadır.

Kripto Paralarda Son Durum

Aşağıda yer alan tablolarda Coin fiyatları, günlük coin hacimleri, günlük en çok artan coinler ve en çok azalan coinleri inceleyebilirsiniz.

Coin Sıralaması
#CoinPrice
En Yüksek Hacim
#CoinPriceHacim (24s)
En Çok Artan Coinler
#CoinPriceChange (24H)
En Çok Azalan Coinler
#CoinPriceChange (24H)