DEX TOKENLER

Merkeziyetsiz borsa (DEX), taraflar arasında doğrudan kripto para ticareti imkanı sunan eşler arası (P2P) hizmettir. Dex Tokenler da merkeziyetsiz borsalar tarafından çıkarılan kripto para birimleridir.

DEX TOKENLER Listesi

2008 yılından sonra bitcoin başta olmak üzere kripto paraların gelişim süreci ve arka plandaki blok zinciri teknolojisinin sunduğu yenilikler borsaya bakışı değiştirdi. Öncelikle kripto para borsaları gündeme geldi. Bu borsalar belirli bir yönetime bağlı ancak aracıları ortadan kaldıran bir yapıya sahipti. Alıcı ve satıcıyı anında buluşturan, kolay ve hızlı yatırım yapma imkanı sunan kripto para borsaları yani DEX, tüm yatırımcıların ilgisini çekti.  

Aşağıda sizlerle paylaştığımzı DEX Tokenler listesinde yer alan kripto para birimleri merkeziyetsiz borsalar tarafından piyasa sürülen kripto paralardır.

Dex Tokenler Listesi
#CoinPricePiyasa DeğeriHacim (24s)Change (24H)

Merkeziyetsiz Borsa (Dex) Nedir?

Merkeziyetsiz borsa (DEX), taraflar arasında doğrudan kripto para ticareti imkanı sunan eşler arası (P2P) hizmettir. Merkeziyetsiz kripto para borsaları, bir merkeze bağlı olan borsaların yapısı gereği karşılaştığı birtakım sorunları çözmeyi hedefler. Dex’ler, doğrudan blok zinciri üzerinde yatırımcıların bağımsız bir şekilde fon saklamalarına ve işlem yapmalarına olanak sağlayan P2P piyasalar oluştururlar. Dex kullanıcıları, üçüncü taraf dahil olmadan kendi aralarında doğrudan işlem yapabilirler.

Merkeziyetsiz Borsanın (Dex) Farkı Nedir?

Merkeziyetsiz borsalar, bir merkeze bağlı borsaların aksine gözetim altında değildir. Bir başka deyişle DEX kullanıcısı, platformda, kendi özel anahtarlarının kontrolünde işlem yapmaktadır. Kullanıcılar diledikleri takdirde merkeziyetsiz borsalar üzerinden Dex token listesinde yer alan kripto para birimlerine yatırım yapabilmektedir. 

Merkezi bir yapı olmadığı için DEX’ler, belirli şartlar altında kendi kendine yürütülen ve her işlemi blok zincirine kaydeden akıllı sözleşmeler kullanmaktadır. Bu durum dex coinlerine yatırım yapmayı kolaylaştırmaktadır. 

Merkezi yapıdaki bir borsa, bazı durumlarda kripto para birimlerine erişimi sınırlayabilir, ticaret yapma işlemlerini kısıtlayabilir veya durdurabilir. Dex kullanıcıları bu tür kısıtlamalar ile karşılaşmamaktadır. Bu da yatırımcıların güvenli bir şekilde Dex Tokenlerine yatırım yapmasına yardımcı olmaktadır.

Dex Avantajları

Merkeziyetsiz bir borsanın yani Dex’lerin sunduğu birçok avantaj bulunmaktadır. DEX avantajları şunlardır:

Merkeziyetsiz borsalar kullanıcılarından KYC bilgileri istemedikleri için kullanıcılar, gizlilik açısından avantajlıdır. Bu durum Dex Tokenlara yatırım yapmak isteyen kullanıcıların hızlı işlem yapmasını sağlar.

Bazı Dex’ler her kullanıcının bir işlem çifti oluşturmasına izin verir. Bu sayede seçenek çeşitliliği artmış olur.

Kullanıcıların fonları, merkezi bir yapının kontrolü altında değil, sahip oldukları özel anahtarlarda bulunduğu için kullanıcıların bilgisayar korsanlarından endişe duyması gerekmez.

Diğer yandan Dex’lerin bakım için kapatılma gibi bir durumu yoktur. İşlemler her zaman gerçekleşmektedir.

DEX Dezavantajları

Merkeziyetsiz bir borsanın yani Dex’lerin sunduğu birçok avantaj bulunurken bazı durumlarda dezavantajlı olduğu durumlar da bulunabilmektedir.

Merkeziyetsiz borsalar, sadece kripto paralar ile ticaret imkanı sunar. Bu sebeple, merkezi olmayan bir borsada işlem yapmak için kripto para sahibi olmalısınız. Yani fiat para birimleri ile ticaret mümkün değildir.

DEX’lerin çoğu, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Platformda işlem gören herhangi bir token, Ethereum blok zincirinde bulunmalıdır. Bu durumda kullanıcılar, Bitcoin ve diğer birçok blok zinciri üzerinde geliştirilmiş olan popüler kripto para birimleriyle Dex üzerinden işlem gerçekleştiremeyecektir.

Dex kullanıcıları müşteri hizmetleri gibi bir durumdan yararlanamaz. Kendin pişir kendin ye misali varlıklarından kendileri sorumludur.

En Popüler DEX TOKENLER

Merkeziyetsiz yapıların son derece arttığı günümüz dünyasında, birçok finansal proje Dex kapsamında gerçekleşmektedir. Şimdi en çok bilinen Dex tokenler listesinde yer alan belirli kripto paralar hakkında aşağıdan bilgi edinebilirsiniz.

dex-token-uni

Dex tokenleri denilince akla gelen ilk platformlardan biri olan Uniswap, merkeziyetsiz borsa işlevi görmektedir. Dex tokenleri listesinde yer alan Uniswap ERC-20 tokenlarının ticaretini akıllı sözleşmeler üzerinden bir merkez ya da yöneticiye ihtiyaç duymadan gerçekleştiren bir protokoldür.

Dex coinleri listesinde kendine yer bulan PancakeSwap, otomatik piyasa yapıcı (Automated Market Maker) olarak bilinmektedir. Platform, kullanıcıların token ticareti yapmasına, farming yolu ile gelir elde etmesine olanak sağlar. Merkeziyetsiz bir borsa olan PancakeSwap, Binance Smart Chain’in BEP-20 tokenlarını takas etmek için oluşturulmuştur. 

Merkeziyetsiz borsalar arasında yerini alan Curve Finance, piyasalara likidite desteği sunan bir protokol olup kullanıcısına Ethereum tabanlı kripto para birimlerini rahatça takas edebilme imkanı sunan bir dex coindir. 

Dex token listesine giren bir diğer proje olan SpookySwap, Fantom Opera ağı için geliştirilmiş bir merkeziyetsiz borsadır. SpookySwap kullanıcıları platformda işlem yapmadan önce Fantom Opera Network’e bağlı bir Metamask cüzdanına ihtiyaç duymaktadır.

Merkeziyetsiz borsalar (Dex) denilince akla gelen diğer bir isim olan Biswap, Binance Smart Chain (BSC) üzerine inşa edilmiştir. Biswap, BEP-20 kontratına sahip tokenlerin ticareti, likidite madenciliği ve verim çiftçiliği (Yield Farming) gibi hizmetleri sunmaktadır.

Merkezi olmayan borsalardan biri olan Sushiswap, geleneksel borsaların aksine kullanıcıların varlıklarını yönettiği bir platformdur. Her kullanıcı bir piyasa yapıcıdır. SushiSwap, otomatik piyasa yapıcı (AMM) adlı bir mekanizma kullanmaktadır. Platform kullanıcıları, kripto para ticareti yapmak, likidite havuzlarını oluşturmak ve yönetmek için akıllı sözleşmelerden yararlanmaktadır.

Decentralized Exchange ve DEX Tokenleri Tanıyın

Merkeziyetsiz borsalar yani Dexler ve Dex Token Listesinde bulunan kripto paralar hakkında bilgi almak için Paranfil Youtube kanalında bulunan kripto para birimlerini inceleyebilirsiniz.

Videoyu oynat

Metamask Nedir?

MetaMask, NFT’leri Chrome uzantısına ve mobil uygulamasına entegre edeceğini açıkladı. Peki MetaMask nedir ve ne işe yarar?

Videoyu oynat

dYdX Nedir?​

dYdX platformu kullanıcıların kendi cüzdanları ile bağlanıp işlem yapabilmesine olanak tanıyan bir platformdur.

Videoyu oynat

Uniswap Nedir?

 DeFi projeleri arasında bilinen Uniswap, merkeziyetsiz finans ekosistemindeki tokenlerin alım satım işlemlerini kolaylaştırmak için geliştirilmiştir.

Kripto Paralarda Son Durum

Aşağıda yer alan tablolarda Coin fiyatları, günlük coin hacimleri, günlük en çok artan coinler ve en çok azalan coinleri inceleyebilirsiniz.

Coin Sıralaması
#CoinPrice
En Yüksek Hacim
#CoinPriceHacim (24s)
En Çok Artan Coinler
#CoinPriceChange (24H)
En Çok Azalan Coinler
#CoinPriceChange (24H)

Dex Tokenler ile İlgili Sık Sorulan Sorular

(DEX), taraflar arasında doğrudan kripto para ticareti imkanı sunan eşler arası (P2P) hizmettir. Dex, merkeziyetsiz borsalardır.

DEX Tokenler içerisinde Uniswap (UNI), PancakeSwap (CAKE), Curve Finance (CRV), SpookySwap (BOO), Biswap (BSW) ve Sushiswap (SUSHI)  gibi öne çıkan kripto birimleri yer alır. Dex Tokenleri listesinde yer alan kripto paraların hepsi Defi projelerine aittir.

Decentralized Exchange olarak bilinen bir diğer adı ile DEX coinlerine yatırım yapmak için Bitlo’da hesap açabilir ve dex Coinleri Listesinde yer alan coinlere yatırımınızı yapabilirsiniz.

Dex Token listesinde yer alan kripto paralar arasından yatırım yapacağınız kripto para birimine sizin karar vermeniz gerekir. Kripto para birimine yatırım yapmak için borsalarda hesap açabilirsiniz.