LAYER 2 COİNLERİ LİSTESİ VE FİYATLARI

Layer 1, blok zincirin ana yapısında iyileştirmeler ve değişimler yapmayı kapsarken, layer 2, blok zincirin ana yapısını değiştirmeden yapılan geliştirmeleri ifade eder. Layer 2 coinleri ise bu sistemde çalışan projelere ait kripto para birimleridir.

LAYER 2 COİNLERİ LİSTESİ VE FİYATLARI

Layer2 Coinleri Listesi ve Fiyatlarına aşağıdaki tablodan ulaşabilir ve yatırım yapacağınız kripto paralara karar verebilirsiniz.

Layer 2 Nedir?

Layer 1, blok zincirin ana yapısında iyileştirmeler ve değişimler yapmayı kapsarken, layer 2, blok zincirin ana yapısını değiştirmeden yapılan geliştirmeleri ifade eder. Bir diğer deyişle layer 2, ana ağ olan layer 1 üzerinde değişiklik yapılmamasını, bunun yerine üzerine eklenen yeni katmanda geliştirmelerin yapılmasını kapsamaktadır. Bu şekilde ağdaki yavaşlık ve işlem ücretleri gibi ölçeklenebilirlik sorunlarının giderilmesi amaçlanmaktadır. 

Blok zincirinin ana ağı üzerinde bir değişiklik veya iyileştirme yapılmadığı için Layer 2 çözümlerine “zincir dışı blok zinciri çözümleri” de denilmektedir.

Yeni bir katman eklenerek sorunların çözülmesine odaklanan layer 2’ye hız sorunlarını çözüme kavuşturmak ve ağı güçlendirmek amacıyla ortaya atılan projeler örnek gösterilebilir.

Layer 2 Çözümleri Nelerdir?

Blok zinciri ağının üzerine yeni bir katmanın eklenmesiyle ağda bir değişikliğe sebep olmayan geliştirmelere layer 2 çözümleri denmektedir. 

Yuvalanmış Blok Zincirleri

Yuvalanmış blok zincirleri, blok zincirinin ana yapısını bozmadan üzerine birden fazla ağı inşa etmeyi amaçlamaktadır. Bu sayede aynı ağ üzerinde, sorunları gidermek amacıyla ayrı ayrı çalışan birçok blok zinciri ağı oluşturulmuş olur. Bu da ağdaki işlemleri bir noktaya odaklamak yerine pek çok noktaya yayarak işlem hızını artırıcı etki yapmaktadır.

Durum Kanalları

Durum kanalları, blok zincirini kullanan iki kullanıcı arasında doğrudan bağlantı kurulmasına olanak sağlar. Bu işlem, blok zinciri üzerinde değil de dışarıdan gerçekleşmektedir. Böylece taraflar arasındaki bağlantıyı sağlayan madencilere gerek kalmaz. Bu çözümle birlikte işlemler eskiye kıyasla daha hızlı gerçekleşmektedir. Bitcoin Lightning Network ve Ethereum Raiden Network bir durum kanalı çözümü olarak bilinmektedir.

Ölçeklenebilirlik Çıkmazı Nedir?

Layer 1 ve Layer 2, ölçeklenebilirlik sorununu çözmeye çalışmaktadır. Bu sorun hız ve işlem maliyetlerini kapsamaktadır. Ancak bir durum var ki ölçeklenebilirliğin önünde bir engel teşkil etmekte, maksimum faydaya ulaşılmasını engellemektedir. Bu durum Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin tarafından “ölçeklenebilirlik çıkmazı” olarak ifade edilmiştir.

Ethereum kurucusu Buterin, bir blok zincirinin üç temel bileşeni olduğunu belirtir. Bunlar; güvenlik, merkeziyetsizlik ve ölçeklenebilirlik (hız ve ücret sorunu) olarak ifade edilmektedir. Tam anlamıyla güvenliğe önem verilirse ölçeklenebilirlik mecburen geri planda kalır. 

Merkeziyetsizleşme anlayışının bir sonucu olarak güvenlik sorunları da meydana gelecektir. Yani bu kavrama göre, bir tarafın iyileştirilmesi diğer tarafın kötüleştirilmesi ile mümkündür. Dolayısıyla üç bileşen arasında bir denge durumu olmalıdır. Sonuç olarak layer 1 ve layer 2 çözümlerinden kesin bir fayda beklemek yerine sınırlı bir fayda beklemek daha doğru olacaktır.

En Popüler Layer 2 Coinleri

Ağ sorunlarını gidermek için geliştirilen birçok layer 2 projesi bulunuyor. Sizler için en çok bilinen layer 2 coinlerini derledik.

polygon-matic-logo

Layer 2 coinleri denilince mutlaka bahsedilmesi gereken platformlardan biri olan Polygon, temel blok zinciri ağı katmanını iyileştirmek yerine, ikinci katman üzerinden ölçeklemeyi amaçlamaktadır. Platformun ana amaçlarından biri, ağ üzerindeki etkileşimde bulunan işlemler arasındaki karmaşıklığı azaltmaktır.

Layer 2 coinleri  içerisinde yer alan Loopring (LRC), merkezi olmayan borsaların (DEX) geliştirilmesi için tasarlanmış bir projedir. Ethereum blok zinciri üzerinde inşa edilmiş bu platform, kullanıcıların borsalar arasında varlık ticareti yapmalarına olanak sağlayan bir sistemdir. 

Layer 2 coinlerinden biri olan ve Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş Immutable X, daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde işlem yapılmasını sağlamaktadır. Platform, saniyede 9 binden fazla işlem yapma yeteneğine sahiptir. Daha fazla insanın birinci sınıf NFT’lere ulaşmasını sağlayan Immutable X, Immutable (eski Fuel Games) ve StarkWave ile ortak geliştirilmiş bir platformdur.

Layer 2 coinleri listesinde kendine yer bulan OMG platformu, Ethereum blok zinciri üzerinde geliştirilmiş, gözetim altında olmayan, layer 2 ölçekleme çözümüdür. OMG Ağı, kullanıcıların ETH ve ERC20 tokenlerini, Ethereum ağında yapılan işlemlerden çok daha hızlı ve daha az maliyetle aktarmalarına izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Layer 2 coinleri ve fiyatları listesinde yer alan 0x, Ethereum blok zincirinde geliştirilmiş, merkezi olmayan ticaret platformu sunmak için tasarlanmış, açık bir protokoldür. Platform, Ethereum akıllı sözleşmelerini kullanarak bir merkeziyetsiz borsa oluşturmak isteyen herkesin bu isteğini mümkün kılmaktadır.

Celer Network (CELR), zincir dışından işlemlerin yönetimini sağlayan layer-2 ölçeklendirme çözümüdür. Celer Network platformu, hem işlemler hem de akıllı sözleşmeler için hızlı, kolay ve güvenli zincir dışı işlemler sunmaktadır. 

LAYER-2 ve LAYER 2 Coinlerini Tanıyın

Layer2 ve Layer2 Coinleri hakkında daha fazla bilgi almak için Paranfil Youtube kanalında sizlerle paylaştığımız videoları inceleyebilirsiniz. 

Videoyu oynat

Layer-2 Nedir?

2021 yılında oldukça iyi bir yükseliş sergileyen Shiba Inu, Layer 2 ölçeklendirme çözümünü piyasaya süreceğini duyurdu. Peki Layer 2 nedir?

Videoyu oynat

Matic Nedir?

Polygon olarak bildiğimiz Blockchain ağı, 2017’nin Ekim ayında Matic Network adıyla ortaya çıktı.

Videoyu oynat

Blockchain Nedir?

Blockchain, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile bir merkezi ihtiyaç olmadan alım-satın işlemlerini gerçekleştirmeye yarayan bir sistemdir.

Kripto Paralarda Son Durum

Aşağıda yer alan tablolarda Coin fiyatları, günlük coin hacimleri, günlük en çok artan coinler ve en çok azalan coinleri inceleyebilirsiniz.

Coin Sıralaması
#CoinPrice
En Yüksek Hacim
#CoinPriceHacim (24s)
En Çok Artan Coinler
#CoinPriceChange (24H)
En Çok Azalan Coinler
#CoinPriceChange (24H)

Layer 2 Coinleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Layer 2, blok zincirin ana yapısını değiştirmeden yapılan geliştirmeleri ifade eder.

Layer 2, blok zincirin ana yapısını değiştirmeden yapılan geliştirmeleri ifade eder. Coinleri içerisinde Matic, LRC , IMX, PMG, ZRX ve CELR gibi öne çıkan kripto birimleri yer alır. Layer 1 Coinleri listesinde yer alan kripto paraların hepsi Layer 1 projelerine aittir.

Layer 2 coinlerine yatırım yapmak için Bitlo’da hesap açabilir ve Layer 2 Coinleri Listesinde yer alan coinlere yatırımınızı yapabilirsiniz.

Layer 2 coin listesinde yer alan kripto paralar arasından yatırım yapacağınız kripto para birimine sizin karar vermeniz gerekir. Kripto para birimine yatırım yapmak için borsalarda hesap açabilirsiniz.