DEFİ COİNLERİ ​

DeFi (decentralized finance) merkeziyetsiz finans anlamına gelmektedir. Temelde DeFi, herkesin erişebildiği ve çoğunlukla otomatik bilgisayar programları tarafından yönetilen ve gün geçtikçe daha az merkezî organlar ve kişiler tarafından yönetilen açık kaynaklı platformlar tarafından oluşturulur. Defi Coinleri de merkeziyetsiz finansın coinleridir.

Defi Coinleri Listesi

Piyasa değerine göre en iyi defi coinleri listesinde yer alan tüm kripto paralar Defi Coinleri olarak bilinmektedir. Yatırımcılar defi coinleri listesinde yer alan kripto para birimlerine güvenilir kripto para borsaları üzerinden yatırım yapabilmektedir.

Piyasa Değerine Göre En İyi Defi Coinleri ​
Previous 95
Next 95
#CoinPricePiyasa DeğeriHacim (24s)Change (24H)

DeFi Nedir?

Merkeziyetsiz Finans (DeFi), blok zinciri ağları üzerinde çalışan finansal piyasa ekosistemini ifade eder. DeFi, herkesin kullanımına açık ve merkezi otoriteden bağımsız faaliyet gösteren, açık kaynaklı, giriş izni gerektirmeyen ve şeffaf bir finansal hizmet sağlamayı amaçlayan bir alandır. Kullanıcılar varlıklarının tam kontrolüne sahiptir ve DeFi platformlarında eşler arası (P2P), etkileşim kurar. 

DeFi’nin Avantajları Nelerdir?

Defi’nin avantajlarını belirtmeden önce geleneksel finanstan kısaca bahsedelim. Geleneksel finansta, bankalar gibi kurumlar aracı görevi üstlenmekte ve mahkemeler de hakemlik etmektedir. 

DeFi platformları aracı veya hakeme gereksinim duymaz. Olası anlaşmazlıkların çözümünü kod belirler ve her zaman kullanıcılar fonlarının kontrolünü kendi ellerinde tutar. Böyle bir durumda aracılara ödenen paraların ortadan kalkması ile maliyetler azalır ve zamandan da tasarruf edilir.

DeFi platformları blok zincirler üzerine inşa edildiği için tek bir yerden hata yapma olasılığı ortadan kalkar. Çünkü platform üzerindeki veriler blok zinciri üzerine kaydedildiği ve binlerce node arasında dağıtıldığı için hizmetlerin sansüre uğraması veya kapatılması çok zorlu bir süreç haline gelmektedir.

DeFi platformları herkese açık ve şeffaftır. Cüzdanı olan herkes basitçe işlem yapabilir ve işlemlerin boyutunu takip edebilir. Varlıkların transferinde herhangi bir onay almadan hızlı bir şekilde hareket etme imkanı vardır. DeFi ile masraflar büyük oranda azalır ve düşük gelirli bireyler de finansal hizmetlerden faydalanabilir.

DeFi Kullanım Alanları Nelerdir?

DeFi, geleneksel finansa kıyasla farklı özellikler sunarak kullanıcıların ilgisini çekmektedir. DeFi, sunduğu bir dizi avantajın yanı sıra her geçen gün kullanım alanlarını da genişlemektedir. DeFi coinleri kullanım alanları genel hatlarıyla şu şekildedir:

  1.  

Sınır ötesi ödeme işlemlerini çok ucuz, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmek.​

Sahip olunan bir varlığı tokenlaştırabilme. Bu sayede söz konusu varlığa hem bir değer verilir hem de transfer edilebilmesi sağlanır. ​​

Blok zinciri üzerinde açık borç verme protokollerin kurulması. Bu protokollerde karşı taraf riski azalmakta, borç alma ve verme süreçleri daha ucuz, hızlı ve daha kullanılabilir hale gelmektedir.​

En Popüler Defi Coinleri

DeFi coinleri oldukça yeni bir ekosistem olmakla birlikte gün geçtikçe büyümeye ve farklı platformlara ev sahipliği yapmaktadır. DeFi projelerinin artması da bu alanın önemini hatırlatmaktadır.  Hızla gelişen bu ekosistemde, onlarca DeFi coinleri listesi içinden seçtiğimiz birbirinden farklı 6 Defi coinini sizler için tanıtacağız.

oasis network (rose)
oasis network (rose)

2020’de piyasaya sürülen Oasis Network (ROSE), gizlilik odaklı, açık kodlu ve ölçeklenebilir bir veri ekonomisi sağlayan bir DeFi projesidir. Oasis Network ağının amacı merkeziyetsiz finans (DEFİ) sistemlerinde açık finansman ve gizli işlem verilerini bir araya getirmektir.

Ödeme hizmeti sağlayıcıları ve blok zincir ağı altyapıları arasında bağlantı kurmayı amaçlayan Chainlink, blok zincirle geleneksel sistemler arasında bir eşleşme oluşturmak istemektedir. Defi coinleri içinde bulunan Chainlink ağı, eski finans verilerini ve uygulamalarını blokzincir teknolojisine entegre etmektedir. 

terra (luna)
terra (luna)

Defi coinleri listesinde dikkat çeken bir kripto para birimi olan Terra (LUNA), platform kullanıcılarının stabil coinler yaratmasına olanak sağlayan merkeziyetsiz bir blok zincir protokolüdür. Terra blok zinciri, kullanıcılarının anında Terra stabil coinleriyle işlem yapmasına olanak tanır.

pancakeswap (cake)
pancakeswap (cake)

PancakeSwap, otomatik piyasa yapıcı (Automated Market Maker) olarak tanımlanmaktadır. Platformdaki kullanıcıların token ticareti yapmasına, farming metoduyla likidite edinmesine ve karşılığında bir gelir kazanmasına imkan tanıyan merkezi olmayan bir finans (Decentralized Finance) uygulaması olarak bilinmektedir.

avalanche (avax)
avalanche (avax)

Defi coinleri içinde yer alan Avalanche, merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarının ve diğer finansal hizmetlerin piyasaya sürülmesinde rol alır. Avalanche ağı, herkesin, herhangi bir varlığı çıkarmasına veya ticaretini yapmasına, akıllı sözleşmeleri ve diğer finansal teknolojileri kullanarak merkeziyetsiz bir şekilde kontrol etmesine olanak sağlayan bir tür küresel finans platformu olmayı hedeflemektedir. 

uniswap (uni)
uniswap (uni)

Uniswap, merkeziyetsiz ticaret protokollerinden biridir. Defi coinleri listesinde ön plana çıkan Uniswap temelde ERC-20 tokenlarının transferini akıllı sözleşmeler üzerinden bir merkez ya da yöneticiye gerek duymadan yapabilen bir protokoldür.

Defi ve Defi Coinlerini Tanıyın

Merkeziyetsiz finans DeFi, DeFi Coin ve Tokenları hakkında daha fazla bilgi almak için Paranfil Youtube kanalında sizlerle paylaştığımız videoları inceleyebilirsiniz. 

Videoyu oynat

DeFi Nedir? 4 Maddede DEFİ 🏦

DeFi kelimesi, “merkeziyetsiz” (decentralized) ve “finans” (finance) kelimelerinin kısaltmalarından oluşur.

Videoyu oynat

Oasis Network (ROSE Coin) Nedir?

Oasis Network 2020 yılında piyasaya sürülen bir DeFi projesidir ve Rose Coin Oasis Network’ün resmi para birimidir.

Videoyu oynat

Uniswap Nedir?

 DeFi projeleri arasında bilinen Uniswap, merkeziyetsiz finans ekosistemindeki tokenlerin alım satım işlemlerini kolaylaştırmak için geliştirilmiştir.

Kripto Paralarda Son Durum

Aşağıda yer alan tablolarda Coin fiyatları, günlük coin hacimleri, günlük en çok artan coinler ve en çok azalan coinleri inceleyebilirsiniz.

Coin Sıralaması
#CoinPrice
En Yüksek Hacim
#CoinPriceHacim (24s)
En Çok Artan Coinler
#CoinPriceChange (24H)
En Çok Azalan Coinler
#CoinPriceChange (24H)

Defi Coinleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Decentralized Finance bilinen bir diğer adı ile DeFi merkeziyetsiz finans anlamına gelir.

Defi Coinleri içerisinde Terra (LUNA), Avalanche (AVAX), Chainlink (LINK), Uniswap (UNI),Oasis Network (ROSE) ve PancakeSwap (CAKE) gibi öne çıkan kripto birimleri yer alır. Defi Coinleri listesinde yer alan kripto paraların hepsi Defi projelerine aittir.

Decentralized Finance bilinen bir diğer adı ile DeFi coinlerine yatırım yapmak için Bitlo’da hesap açabilir ve Defi Coinleri Listesinde yer alan coinlere yatırımınızı yapabilirsiniz.

DeFi coin listesinde yer alan kripto paralar arasından yatırım yapacağınız kripto para birimine sizin karar vermeniz gerekir. Kripto para birimine yatırım yapmak için borsalarda hesap açabilirsiniz.