Web3 Coinleri ve Web3 Tokenleri

Web3, internetin ileri bir sürümünü ifade etmektedir. Bu kavram, henüz inşa edilmiş bir şey olarak görülmemeli aksine inşa süreci devam eden bir yapı gibi düşünülmelidir. Web3 coinleri ve Web3 tokenleri ise Web3 projelerinin kripto para birimleridir.

Web3 Coinleri Listesi

Piyasa değerine göre en iyi Web 3.0 coinleri içerisinde yer alan tüm kripto paralar Web3 Coinleri olarak bilinmektedir. Yatırımcılar Web3 coinleri listesinde yer alan kripto para birimlerine güvenilir kripto para borsaları üzerinden yatırım yapabilmektedir.

Web3 Coinleri ve Web3 Tokenleri Listesi
#CoinPricePiyasa DeğeriHacim (24s)Change (24H)

Web 3.0 Nedir?

Yeni bir kavram olan Web 3.0, internetin ileri bir sürümünü ifade etmektedir. Bu kavram, henüz inşa edilmiş bir şey olarak görülmemeli aksine inşa süreci devam eden bir yapı gibi düşünülmelidir.

Web 3.0, makine öğrenimine, yapay zekaya ve blok zinciri teknolojisine dayanan bir teknolojidir. Bu kavramı ortaya atan kişi, Polkadot’un kurucusu ve Ethereum’un kurucu ortağı Gavin Wood olmuştur. 

Web 2.0 her ne kadar kullanıcılara bir şeyler yapma imkanı verdiyse de merkezi bir otoritenin altında belirli sınırlar çerçevesinde bu durum gerçekleşmiştir. Web 3.0 ise kullanıcılara çevrimiçi verileri üzerinde daha fazla kontrol imkanı sunacaktır. Tek bir yerden yönetimin yerine topluluk odaklı ağlar oluşturmak Web 3.0’ın ana hedeflerinden biridir.  Web 3.0’ın kesin bir tanımı bulunmamaktadır. Oldukça yeni olan bu kavram gün geçtikçe gelişmekte ve değişebilmektedir.  

WEB3 Coinleri ve WEB3 Tokenleri ise Web 3 projeleri tarafından geliştirilen projelerdir. 

Web 3.0 Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Web 3.0 hala gelişimini tamamlamamış ve oldukça yeni bir alandır. Bu alanda geliştirilen teknolojilerin önceki sürümlere (Web 2.0, Web 1.0) kıyasla farklılaştığı birçok özellik bulunmaktadır. 

Anlamsal Biçimlendirme

Yapay zeka, web üzerinde yazdıklarımızı daha iyi bir şekilde anlamaya ve bu bilgileri sezgisel olarak sunmaya başlamıştır. Bu durum web 3.0 teknolojisiyle birlikte ilerleyen zamanlarda daha fazla gelişecektir.

Yapay Zeka

Yapay zeka, ağlarda elde edilen verileri hem bize sunabilir hem de düzenleyebilir. Bu sayede de Web 3.0 için çok yönlü bir araç haline gelmektedir. Ağlarda işlenen veriler sayesinde yapay zeka daha çok öğrenecek ve kendini geliştirecektir. Yapay zeka, insanlar tarafından yapılması gereken birçok işi zamanla yapar hale gelecektir.

3D ve Etkileşimli Görünüm

Üç boyutlu çevreler hali hazırda bulunsada web için bu durum henüz çok yenidir. Evrenin ötesi (Metaverse) bu alanın öncülüğünü yapmaktadır. Sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileriyle oyun, sanat ve daha birçok etkinlik gerçekleştirilmekte ve etkileşimin boyutu sanal bir aleme taşınmaktadır.

Blokchain ve Kripto Paralar

Çevrimiçi ekonomiler, merkeziyetsiz yapılar, topluluk ağları ve veri mülkiyeti gibi konular web 3 geleceğinde önemli yer edinmektedir. Şüphesiz bu geleceğin mihenk taşı blok zinciri teknolojisidir. Bu ekosistemin finansal ayağı ise kripto paralar ile sağlanmaktadır. Herhangi bir kişinin varlığı tokenleştirme, veriyi zincire taşıma ve dijital bir kimlik oluşturma gücüne sahip olması, internet için bir devrimdir.

En Popüler Web 3.0 Coinleri

Web 3.0 gün geçtikçe daha çok duyulmaya ve gelişmeye devam ediyor. Şimdi sizin için bu alanda tanınan web3 coinlerini paylaşacağız. 

filecoin-web-tokenleri

Web 3.0 dünyasında yerini almış projelerden birisi de web3 coinleri listesinde yer alan Filecoin’dir. Filecoin, dosyaların internet vasıtasıyla güvenli bir şekilde saklanmasını sağlayan eşler arası bir ağdır. Diğer bir deyişle Filecoin, herkesin kendi bilgisayarı üzerinden platformun kripto parası FIL karşılığında yedek depolama alanı kiralamasını sağlayan merkeziyetsiz bir protokoldür.

Web 3.0 coinleri arasında yer alan The Graph, web 3.0 uygulamalarına destek sağlayan Ethereum ve IPFS gibi ağlarda veri sorgulaması yapılabilmesini sağlar. The Graph, bir veri indeksleme görevi görmektedir.  Platform, merkezi olmayan finans (DeFi) ve web 3.0 ekosistemindeki uygulamalar için API ile veriler sunar. Projenin ERC-20 tabanlı yerel tokenı olan GRT’nin maksimum arzı 10 milyar adettir. 

Javascript, Mozilla ve Netscape kurucularından Brendan Eich öncülüğünde piyasaya sunulan Basic Attention Token, Ethereum blockchain ağına bağlı ERC-20 tabanlı ve kısaltması BAT olan bir kripto para birimidir. Web 3.0 coinleri listesinde mutlaka görülecek kripto paralardan biri olan BAT, Brave internet tarayıcısıyla entegre çalışan ve dijital reklam veren firmaların, harcamaları doğrultusunda daha iyi geri dönüş almalarını sağlamak, Brave kullanıcılarını da ekran başında harcadığı zamana (yani görüntüledikleri reklam sayısına) göre ödüllendirmek amacıyla tasarlanmıştır. 

Web 3.0 coinleri listesinde kendine yer bulacak en iyi projelerden biri Chainlink olacaktır. Ödeme hizmeti sağlayıcıları ve blok zincir ağı altyapıları arasında bağlantı kurmayı amaçlayan Chainlink, blok zincirle geleneksel sistemler arasında bir eşleşme oluşturmak istemektedir. Chainlink ağı, eski finans verilerini ve uygulamalarını blokzincir teknolojisine entegre etmektedir. 

Web3 coinleri denilince akla gelen diğer bir isim olan Theta ağı THETA, kullanıcıların sahip oldukları bant genişliği ve bilgi işlem kaynaklarını paylaşabildiği, video akışı hizmetleri için oluşturulmuş blok zinciri tabanlı bir platformdur. Theta altyapısı, eşler arası (P2P) modeline dayanır ve tamamen otoritelerden bağımsız (merkezi olmayan) biçimde çalışır. Theta ağı, YouTube gibi video akış himzeti sağlayıcılarının işletim maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor.

Storj (STORJ), bulut sistemini kullanan açık kaynak kodlu bir veri depolama platformudur. Platform, kullanıcı verilerini saklamak için merkezi olmayan bir düğüm ağından yararlanmaktadır. Storj vasıtasıyla kullanıcılar, kullanmadıkları bant genişliklerini ve saklama alanlarını verilerini saklamak isteyen kişilere kiralayabilmekte ve bu sayede para kazanabilmektedir.

Web3.0 ve Web3 Coinlerini Tanıyın

Web3 ve Web3 coinleri listesinde yer alan kripto para birimlerini tanımak için Paranfil Youtube kanalında yer alan videoları izleyebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Videoyu oynat

Web 3.0 Nedir?

WEB 3.0 finans dünyasındaki gelişmelerle tekrar gündeme gelmiştir

Videoyu oynat

Metamask Nedir?

MetaMask, NFT’leri Chrome uzantısına ve mobil uygulamasına entegre edeceğini açıkladı.

Videoyu oynat

Basic Attention Nedir?

Basic Attention Token (BAT), Javascript, Mozilla ve Netscape projelerini hayata geçiren Brendan Eich öncülüğünde piyasaya sürülmüştür.

Kripto Paralarda Son Durum

Aşağıda yer alan tablolarda Coin fiyatları, günlük coin hacimleri, günlük en çok artan coinler ve en çok azalan coinleri inceleyebilirsiniz.

Coin Sıralaması
#CoinPrice
En Yüksek Hacim
#CoinPriceHacim (24s)
En Çok Artan Coinler
#CoinPriceChange (24H)
En Çok Azalan Coinler
#CoinPriceChange (24H)

Web3 Coinleri ve Web3 Tokenleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Web3 internetin yeni sürümünü ifade eden bir kavramdır.

Web3 coinleri listesinde yer alan tüm kripto para birimleri Web3 coinleridir. DOT, LINK, BAT, GRT, FIL, THETA, STORJ öne çıkan web3 coinleri ve web3 tokenleri arasında yer almaktadır.

Web3 coinlerine yatırım yapmak için Bitlo’da hesap açabilir ve Defi Coinleri Listesinde yer alan coinlere yatırımınızı yapabilirsiniz.

WEB3 Coin ve Web3 Token listesinde yer alan kripto paralar arasından yatırım yapacağınız kripto para birimine sizin karar vermeniz gerekir. Kripto para birimine yatırım yapmak için borsalarda hesap açabilirsiniz.