Kategori Keşfi

Bitcoin Teknik Analiz

82 haber

Kripto para dünyasının en bilinen yatırım aracı olan Bitcoin, pek çok yatırımcının ilgisini çekmektedir. Ancak bu yatırımların tutarlı bir para ticaretinden tehlikeli bir oyuna dönüşmesini engellemek için atılması gereken ilk adımlardan biri coin analiz değerlendirmesi yapabilmek ve özellikte Bitcoin teknik analiz hakkında kapsamlı bilgi edinmektir.

[show_more more=”Devamını göster” less=”Gizle”]

Bununla birlikte farklı altcoin analiz süreçlerine de dahil olabilirsiniz. En çok rağbet gören altcoin’lerden biri olan ethereum analiz değerlendirmesi de kripto varlıklarınızı daha kazançlı hale getirmenize imkan tanır.

Yeni Başlayanlar için Bitcoin

Bitcoin analiz yöntemlerine geçmeden önce bu teknik analizin; Bitcoin yatırımına yeni başlayanların bilinçli yatırım kararları vermelerinde yardımcı olmayı hedeflediğini hemen belirtelim. Blockchain ve kripto para dünyasında yeniyseniz, güvenilir kripto para birimlerini güvenilmez olanlardan ayırmak ve mantıklı bir yatırım yapmak oldukça zor olabilir.

Örneğin; Dogecoin, Shiba Inu ve Poocoin gibi popüler “meme paraları” olarak adlandırılan birkaç kripto para birimi ortaya çıkmış ve özellikle kripto dünyasında yeni olanların neredeyse bir servet kaybetmesine neden olmuştur. Kripto teknik analiz eğitimi ile yapılan işlemlerde ise kâr oranlarının arttığı görülmüştür.

Ortaya çıkan ilk deflasyonist kripto varlık birimi olan Bitcoin’e yatırım yapan kişilerin çoğu da analiz süreçlerini ve yorumları dikkatlice takip ettiklerini vurgulamaktadır. 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaşan bitcoin’in 65.000 USD olması, bu yatırımcıların doğru kararlar verdiklerinin kanıtıdır. Aynı şekilde Ripple analiz ve On-chain analiz süreçleri de varlıklarını artıran kullanıcıların çoğunlukta olmasını sağlamıştır.

Yeni Başlayanlar Neden Bitcoin’i Tercih Etmeli?

  1. En merkezi olmayan kripto para birimi
  2. Deflasyon belirteci
  3. Herkese açık teknik incelemeye sahip
  4. İş Kanıtı (PoW) mekanizmasında işlem görüyor
  5. Gelişmiş ekonomi aracı

Bitcoin Teknik Analiz: Genel Bakış

Bitcoin’e yatırım yaparak paranızı geleneksel yöntemlerden daha hızlı büyütmek istiyorsanız, teknik analiz becerilerinizi geliştirmek ve Bitcoin canlı analiz verilerini takip etmek çok önemlidir.

Teknik analiz, grafikleri analiz etmek ve gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek için geçmişteki fiyat kalıpları kavramını ve teknik göstergeleri kullanır. Bu, bitcoin (BTC), ethereum (ETH), ripple (XRP) ve diğer altcoin’lere uygulanabilir.

Doğru yapıldığında teknik analiz, farklı zaman dilimlerinde bitcoin fiyatlarının en düşük ve en yüksek seviyelerini doğru bir şekilde tahmin etmenize yardımcı olur. Bu tür tahminler, bitcoin’i iyi bir fiyata satın alma ve kârlı bir şekilde satma konusunda eğitimli ve veriye dayalı kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Bitcoin Teknik Analiz Göstergelerine Başlarken

Teknik analize başlamak için güvenilir ve gelişmiş araçlar sağlayan bir platforma ihtiyacınız olacaktır. Bitcoin teknik analiz incelemelerine yeni başlayanlar için en önemli göstergeler hareketli ortalama ağırlığı, göreceli güç endeksi ve Williams Fraktalı’dır. 

Hareketli Ortalama Ağırlıklı (MAW)

MAW, piyasada hissedilen genel durumu ölçmek için kullanılır. Bu analiz yöntemi ile kısa, orta ve uzun vadeli hareketlerin ortalama değerleri saptanmış olur. Belirli bir zaman dilimi ve sınırlı süre içindeki verilerin analiz edilmesi hareketli ortalamayı oluşturur.

Göreceli Güç Endeksi (RSI)

RSI bir momentum göstergesidir. Son büyüme değerini, son gerileme rakamlarıyla karşılaştırarak fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçmeye yardımcı olur. 1 ile 100 arasında salınım yapar. RSI’nin 30’un altında olması alış değeri olarak, 70’in üzerinde olması ise satış değeri olarak anlamlı bulunur.

Williams Fraktalı

Williams Fraktalı bir momentum göstergesidir ve ADX formülüne dayanmaktadır. ADX, mikro işlemlerinize yardımcı olabilirken; Williams Fractalı, momentum trendlerinin hızlı bir makroskobik görünümü için harika bir göstergedir. Bu, varlık fiyatlandırılmasında hem aşağı hem de yukarı hareketleri içeren salınımlı bir göstergedir.

Bitcoin Temel Analiz ve Bitcoin Teknik Analiz

Temel analiz, bir varlık fiyatlandırmasında pazar büyüklüğü, şirket performansı ve yönetimi gibi temel faktörleri esas alır.

Öte yandan, teknik analiz herhangi bir ekonomik veya temel faktörü dikkate almaz.Bunun yerine tamamen şamdan kalıpları, MACD, RSI ve grafikler gibi çeşitli göstergeler üzerinden işlemektedir.

Bahsettiğimiz analiz yöntemlerinin yanı sıra Bitcoin yorum analiz yöntemi de özellikle yeni başlayan kripto yatırımcıları için önemli ölçüde yol gösterici olabilir. Finans analistleri ya da yatırım uzmanları tarafından yapılan yorumlara dayanarak işlem açtığınızda daha risksiz ve kazançlı yatırımlar yapabilmeniz mümkündür.

Bitcoin canlı analiz ise eski yatırımcılar ve kripto dünyasına hakim olanlar için daha faydalı olabilir. Canlı analiz, piyasaları daha hızlı ve sağlıklı okumanıza yardımcı olurken kısa ve orta vadeli yatırımlarınızı şekillendirmenizi kolaylaştırır.

[/show_more]