Kripto Teknik Analiz Eğitimi

Kripto para alım satımı yapılmadan önce mutlaka değinilmesi ve öğrenilmesi gereken konuların başında temel analiz gelir. Temel analiz, piyasada oluşan manipülasyon ve spekülasyonların kripto parayı nasıl etkileyeceğini ve ne şekilde hareket edilmesi gerektiği konusunda yatırımcılara fikir verir.  Genellikle bu noktada yatırımcılar kripto teknik analiz eğitimi alır ve hem temel hem de teknik analiz hakkında bilgi sahibi olur. Tüm kripto para birimleri için internet üzerinde birçok teknik analiz ve kripto para teknik analiz eğitimi videosu bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra kripto para teknik analiz eğitimi alabilir ve kendi teknik analizinizi kendiniz yapabilirsiniz. Bu seçenek yatırımcılar için daha güvenilirdir. Kripto para teknik analizi başlıca 5 teknik analiz göstergesi ile yapılır. 

Teknik Analiz Nedir, Nasıl Yapılır?

Teknik analiz, bir varlığın geçmiş dönemde oluşan fiyat hareketleri ile gelecek dönemde oluşabilecek fiyat hareketlerini karşılaştırmaya ve buna göre alım – satım yapma kararı almaya yarar. Kripto para teknik analiz eğitiminin temelinde grafik bilgisi yatmaktadır. Bu yüzden kripto para teknik analiz eğitimi almak isteyen kişilerin grafik bilgisine hakim olması gerekir.  Teknik analiz yapabilmek için teknik analizin alt başlıkları olarak sınıflandırılan; destek noktaları, direnç noktaları, yükselen – alçalan trend, yükselen – alçalan kanal gibi terimler konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip olunmalıdır.

Teknik Analizler Bize Kesin Sonuçlar Verir mi?

Teknik analiz yöntemleri arasında %100 garanti sağlayabileceğiniz bir yöntem bulunmamaktadır. Çünkü fiyatlar teknik analiz grafiklerinden farklı olarak hareket edebilirler, bu durumda yapılan teknik analizi etkileyebilir. Örnek verecek olursak boğa piyasasında birçok teknik analiz grafiğinin bozulduğunu söyleyebiliriz. Geçmiş dönemlerde Elon Musk’ın DOGE için attığı tweetler bu kripto varlığın normalden daha farklı hareketler sergilemesine neden oldu. Bu gibi durumlarda kripto para teknik analizi tek başına yeterli olmadı.  Kripto para teknik analiz eğitimi alırken yatırımcıların ilk öğrendiği 5 indikatör ve ostilatör vardır .

Göreceli Güç Endeksi (RSI)

RSI, bir varlığın aşırı alımda ya da aşırı satımda olduğunu gösteren bir momentum göstergesidir. Son büyüme değerini, son gerileme rakamları ile karşılaştırarak fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçmeye yardım eder. Fiyat yükselirken momentum artıyorsa, yukarı trendin güçlü olduğu ve çok sayıda alıcının piyasaya girdiği anlamına gelir. Bunun tam tersi olarak eğer fiyat yükselirken momentum azalıyorsa, satıcıların çok yakın bir zamanda piyasanın kontrolünü ele geçirebileceği sonucu çıkarılabilir. 

Hareketli Ortalama (MAW)

Kripto para teknik analiz eğitiminde yatırımcıların en çok öğrenmek istediği indikatör MAW, yani hareketli ortalama göstergesi piyasa gürültüsünü filtreleyerek trendin yönünü vurgular. Fiyat verisine dayanarak çalıştığı için gecikmeli gösterge sınıfına dahildir. Bu analiz yöntemi ile kısa, orta ve uzun vadeli hareketlerin ortalama değerli saptanmış olur. 

Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama (MACD)

MACD göstergesi, iki hareketli ortalamanın ilişkisi gösterilerek varlığın momentumunu belirlemek için kullanılır. Bu gösterge, MACD çizgisi ve sinyal çizgisi olmak üzere iki çizgiden oluşur. MACD çizgisi, 12’lik EMA’dan 26’lık EMA’nın çıkarılması ile hesaplanır. Bu hesaplamanın ardından elde edilen çizgi, MACD çizgisinin 9’luk EMA’sının üstüne çizilir. Kripto para yatırımcıları, MACD ve fiyat hareketleri arasındaki farkı değerlendirerek mevcut trendin gücü hakkında bilgi sahibi olabilir. 

Stokastik RSI 

Stokastik RSI, işlem yapılacak varlığın aşırı alımda ya da aşırı satımda olup olmadığını anlayabilmek için tercih edilen bir momentum osilatörüdür. Adından da tahmin edilebileceği üzere RSI’ın bir türevidir ve fiyat verisi yerine RSI verisi kullanır. Standart RSI değerlerine stokastik osilatör formülü uygulayarak oluşturulur. Stokastik RSI değerleri genel olarak 0 ve 1 ya da 0 ve 100 aralığındadır. 

Bollinger Bantları (BB)

Bollinger Bantları, bir piyasada dalgalanmanın yüksek veya düşük olduğunu gösterir. Bollinger bantları, orta bant, üst bant ve alt banttan oluşan üç bant şeklindedir. Ayarlar değişiklik gösterebilir ancak tipik olarak üst ve alt bantlar orta banttan iki standart sapma uzaklıkta bulunur. Orta bant, bir varlığın 20 günlük basit hareketli ortalamasını ifade eder. Üst ve alt bantlar ise 20 günlük standart sapmalar kullanılarak çizilir. 
bollinger bantları nedir?

Bollinger Bantları Nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=Vi4VHhlfFwY&list=PLdhCjGoiPDO1Oeh0dNesWewe7wTBeUo7V&index=6 Bollinger bantları bir volatilite indikatörü olup kripto para piyasalarında işlem yapan kişiler tarafından sıkça kullanılan bir indikatör türüdür. Bolinger Bantları bir...

Page 1 of 2 1 2

Bizi Takip Edin

Son Dakika Bitcoin ve Kripto Para Haberlerini Takip Etmek İçin Paranfil'i Takip Edin!

bitcoin

Bitcoin (BTC)

1,268,901.04
ethereum

Ethereum (ETH)

66,208.91
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

2.74
shiba-inu

Shiba Inu (SHIB)

0.000274

En Popüler Yazılar