MACD İndikatörü Nedir? MACD ile Al Sat Nasıl Yapılır?

Kadir Demiray
macd indikatörü
Bitlo

Kripto Para Teknik analizi yaparken yatırımcıların kullandığı indikatörler arasında MACD indikatörü de bulunur. MACD İndikatörü, hareketli ortalamalar kullanılarak oluşturulan bir indikatör türüdür. MACD İndikatörü, 1979 yılında Geral Apel tarafından geliştirilmiştir.

  • MACD İndikatöründe iki tane çizgi bulunur ve hesaplanırken 3 tane üstel hareketli ortalama kullanılır.
  • MACD değeri 12 periyotluk üstel hareketli ortalama ile 26 periyotluk üstel hareketli ortalamanın farkı bulunarak hesaplanır.
  • MAVD indikatöründeki diğer çizgi olan sinyal çizgisi ise MACD değerlerinin 9 periyotluk üstel hareketli ortalaması bulunarak hesaplanır.

MACD İndikatörünün temel olarak üç farklı kullanım şekli bulunmaktadır.

MACD Nedir?

MACD indikatörü, bir finansal değerin iki hareketli ortalaması arasındaki dengeyi inceleyen, trend izleyen bir momentum indikatörüdür. MACD, 12 dönemlik Üssel Hareketli Ortalama (EMA) ile 26 dönemlik Üssel Hareketli Ortalama (EMA) arasında hesaplama yapar.

12 ve 26 dönemlik Üssel Hareketli Ortalama (EMA) hesaplamasının sonucunda MACD çizgisi ortaya çıkar. Bu MACD çizgisinin 9 dönemlik Üssel Hareketli Ortalama (EMA) ile kıyaslanması MACD alım-satım sinyallerini oluşturur.

MACD göstergesi, 9 dönemlik Üssel Hareketli Ortalama (EMA) hattının üzerine çıktığında bu fiyat için pozitif durumken 9 dönemlik Üssel Hareketli Ortalama (EMA) hattının altına düştüğünde bu durum fiyat için negatiftir. Öte yandan bu negatif ya da pozitif durumlar tersine döndüğünde ya da nötürlendiğinde pozisyon için kısa devre yaşatabilir.

MACD göstergesi ve 9 dönemlik Üssel Hareketli Ortalama (EMA) değerleri arasında sürekli çapraz geçiş oluşması finansal değerin sürekli hacim ve fiyat dengesizliği yaşadığını gösterir. Kullanıcılar MACD göstergesini takip ederek fiyattaki yükseliş ve düşüş hareketlerinin güçlenip güçlenmediğini ya da tam tersi bir durumu anlayabilir.

İlginizi Çekebilir: İndikatör Kavramı ve Hareketli Ortalamalar

MACD Formülü Nedir?

MACD = 12 Dönemlik EMA – 26 Dönemlik EMA formülü ile Macd hesaplaması yapılır. Moving Average Convergence Divergence yani MACD indikaötürü, kısa vadeli 12 dönemlik kısa vadeli EMA değerinden 26 dönemlik uzun vadeli EMA değerinin çıkarılması ile bulunur. EMA değeri son fiyat hareketliliklerine daha fazla değer veren bir Hareketli Ortalama türüdür.

Üssel Hareketli Ortalama (EMA), Üssel Ağırlıklı Hareketli Ortalama olarak da adlandırılır. Üssel Ağırlıklı Hareketli Ortalama son fiyat değişikliklerine daha fazla ağırlık verdiği için Basit Hareketli Ortalama (MA) göstergesine göre güncele daha yakın tepki verir. 

MACD İndikatörü Nasıl Kullanılır?

macd

MACD indikaötrü, 12 dönemlik Üssel Hareketli Ortalama değerinin 26 Dönemlik Üssel Hareketli ortalama değerinden farklı mavi çizgi ile gösterilir. MACD değerlemesinde kullandığımız 9 dönemlik Üssel Hareketli Ortalama ise kırmızı çizgi ile gösterilir. Mavi, 12 ve 26 dönemlik EMA farkı çizgisinin; kırmızı, 9 dönemlik EMA çizgisi ile kesişerek üzerine çıkması fiyatın pozitif yönde değerlendireceğiniz gösterir. Tersi yönden; mavi, 12 ve 26 dönemlik EMA farkı çizgisinin; kırmızı, 9 dönemlik EMA çizgisi ile kesişerek altına düşmesi fiyatın negatif yönde etkileneceğini gösterir.

MACD İndikatörü ile kripto para teknik analizi yapacak olan kişiler üç farklı şekilde bu indikatörden yararlanabilmektedir.

  • MACD çizgisi sinyal çizgisini yukarı kestiğinde alım fırsatı olduğu düşünülür.
  • MACD çizgisi sinyal çizgisini aşağı kestiğinde ise satım sinyali üretilir.

MACD indikatöründe MACD ile sinyal çizgisi arasındaki farkı gösteren histogramlar bulunur. Bu histogramlar yükseliş trendinde artıyorsa ve düşüş trendinde azalıyorsa bu durum trendin gücünün arttığı anlamına gelir.  Eğer MACD’de bulunan histogramlar yükseliş trendinde azalıyorsa ve düşüş trendinde artıyorsa bu durum trendin gücünün azaldığı anlamına gelir.

  • MACD indikatörünün diğer bir kullanım şekli ise fiyat grafiği ile yaptığı uyumsuzluklardan yararlanılmasıdır.

Fiyatta daha yüksek tepeler oluşurken MACD’de daha düşük tepeler oluşuyorsa buna negatif uyumsuzluk, fiyatta daha düşük dipler oluşurken MACD’de daha yüksek dipler oluşuyorsa buna da pozitif uyumsuzluk denir. Pozitif uyumsuzluktan sonra fiyatta yükseliş, negatif uyumsuzluktan sonra ise fiyatta düşüş beklenir. Tüm bu kesişimlerin doğru veri sağlayabilmesi için sağlıklı ve yüksek hacimli aynı zamanda geniş zaman periyodunda gerçekleşmesi gerekir. Dengesiz fiyat ivmelenmelerinin yaşanmadığı bir piyasada fiyat üzerindeki değişiklikleri gözlemlemek çok daha verimlidir. Kırılım ve değişikliklerin sağlam temelli oluşması içinse bu hareketlerin güçlü hacimlerle gerçekleşmesi oldukça önemlidir. MACD indikatörünün dar bir zaman aralığından kıyasla geniş bir zaman aralığında gözlemlenmesi genel piyasa trendi hakkında daha sağlıklı bilgi verir.

MACD, taban çizgisinden ne kadar uzaksa iki EMA arasındaki mesafe o kadar uzaktır. MACD indikatörü, MACD ve sinyal hattının arasındaki dengeyi gösteren Histogram ile takip edilir. MACD çizgisi, 9 dönemlik EMA çizgisinin üzerinde ise Histogram taban çizgisinin üzerinde yeşil renkli görüntülenir. MACD çizgisi, 9 günlük EMA çizgisinin altında ise Histogram taban çizgisinin altında kırmızı renkli görüntülenir. Kullanıcılar kolay MACD takibi yapabilmek için Histogram hareketlerini takip eder.

MACD İndikatörü Nasıl Kanalize Edilir?

Göreceli Güç Endeksi RSI, piyasanın son fiyat değerlerine göre aşırı alım veya aşırı satım olarak değerlendiirlip değerlendirilmediğini gösterir. Göreceli Güç Endeksi RSI, belirli bir periyotta ortalama fiyat kazançlarını hesaplayan bir osilatördür. 

MACD, EMA değerleri üzerinden hesaplama yaparken, RSI son fiyat değişimleri hakkında gösterge verir. Bu indikatörler daha öncede sıkça belirttiğimiz gibi tekil olarak kullanmaktan ziyade birlikte ve farklı göstergelerle kıyaslanarak kullanılanılması tercih edilir.

Bu iki indikatörde piyasa momentumu ölçer ancak farklı faktörleri değerlendirdiği için karşıt çıktılar verebilir Örneğin RSI, 70 değerini gösterirken aşırı alış eğiliminde olduğunu belirtirken MACD ise tam tersi ya da benzer durumda bir çıktı verebilir. Her iki göstergede farklı trend değişikliklerini ifade edebilir.

İlginizi Çekebilir: RSI İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

MACD İndikatörü Nasıl Kanalize Edilir?

Finansal değerlerin grafikleriklerinde trend çizmek oldukça yaygın bir analiz yöntemidir. Aynı zamanda indikatörler ile birlikte trend yöntemini kullanmak oldukça yaygındır. Destek ve trend kanalları oluşturmak trendin momentumunu daha belirgin sunar. 

MACD göstergesi ve Sinyal göstergesi birbirlerinden uzaklaşıyorsa momentum artıyor aksi yönde birbirlerine yakınlaşıyorlarsa momentum azalıyor demektir. 

MACD göstergesinin gücü destek ve direnç trendleri oluşturularak kanalize edilebilir ve verimli ölçüm sağlanır. MACD geçişleri veya kanal hatlarından sekmeleri kullanarak alım ve satım sinyalleri oluşturulur. Kanallar ve trend takibi oldukça kar potansiyelli ve verimlidir.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
coinbase rus kullanıcıların hesaplarını askıya alacak mı?

Coinbase’den İşe Alım Çılgınlığı: Bu Yıl 2 Bin Kişi İşe Alınabilir

Sonraki Haber
bakkt, kusursuz kripto deneyimi i̇çin valliance bank ile anlaştı

Bakkt, Kusursuz Kripto Deneyimi İçin Valliance Bank ile Anlaştı

İlgili Haberler