İndikatör Kavramı ve Hareketli Ortalamalar

Kadir Demiray
i̇ndikatör kavramı ve hareketli ortalamalar hareketli ortalamalar
Bitlo

Kripto para teknik analizi yaparken fiyat grafiklerini daha iyi yorumlayabilmek için İndikatörler kullanılır. İndikatörler, geçmiş fiyatların hesaba katılmasıyla incelemesi yapılan varlıklar için alım ve satım sinyali üretme, aşırı alım ve satım bölgelerini belirleme ve trendi ölçme gibi amaçlar ile geliştirilen göstergelerdir. İndikatörler, göstergeler bölümünden eklenebilir.

Hareketli Ortalamalar

Kripto para teknik analizi yapılırken en çok kullanılan indikatörlerden birisi hareketli ortalamalardır. Hareketli ortalama, kripto paraların belirli bir periyotta hesaplanmak istenen sayıdaki kapanış fiyatlarının aritmetik ortalamasına verilen isimdir. Kripto para yatırımcıları tarafından kullanılan üç farklı hareketli ortalama türü bulunur. Bunlar;

  • Basit hareketli ortalama
  • Üstel Hareketli ortalama
  • Ağırlıklı hareketli ortalamalardır.

Kripto para fiyatları değiştiğinde hareketli ortalamaların değerleri de değişmeye başlar. Kripto para fiyatları arttığında hareketli ortalamaların değeri de artarken, kripto para fiyatları düşmeye başladığında hareketli ortalamaların değeri de düşüş gösterir. Genellikle Kripto para teknik analizi yapılırken 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalar kullanılır.

Kripto para grafiğinde daha düşük vadeli hareketli ortalama ve daha uzun vadeli hareketli ortalama aynı anda açılarak hareketli ortalama kesişiminden alım ve satım sinyalleri üretilir. Kısa vadeli hareketli ortalama uzun vadeli hareketli ortalamayı yukarı doğru kestiğinde alım, aşağı doğru kestiğinde ise satım sinyali üretilir.

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
singapur’un en büyük bankası perakende i̇çin kripto projesi mi başlatacak?

Singapur’un En Büyük Bankası Perakende İçin Kripto Projesi mi Başlatacak?

Sonraki Haber
coinbase rus kullanıcıların hesaplarını askıya alacak mı?

Coinbase’den İşe Alım Çılgınlığı: Bu Yıl 2 Bin Kişi İşe Alınabilir

İlgili Haberler