RSI İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kadir Demiray
rsi
Bitlo

Kripto para grafiği yorumlamak için kullanılan indikatörlerden birisi de Göreceli Güç Endeksi yani bilinen bir diğer adıyla RSI İndikatörü’dür. RSI İndikatörü, piyasada işlem gören varlıkların kapanış fiyatları üzerinden o finansal varlığın gücünü ölçen indikatördür. Ölçüm sonrasında RSI 0 ile 100 arasında değerler alır.

  • 0 ile 100 arasında değerler alan RSI indikatörü 70’in üzerine çıktığında varlıkta aşırı alım, 30’un altına indiğinde ise varlıkta aşırı satım olduğunu gösterir.
  • RSI indikatöründe tepe noktasının oluşması finansal varlığın fiyatında da tepe oluştuğunu ve bu noktadan sonra düşüş yaşanabileceğini göstermektedir. ,
  • RSI İndikatöründe dip oluşması finansal varlığın fiyatında da dip oluştuğunu ve bundan sonra finansal varlığı fiyatlarında artış yaşanabileceğini gösterir.

RSI İndikatöründe Aşırı Alım ve Aşırı Satım

RSI İndikatöründe görünen değerler aşırı alım ve aşırı satımları da gösterir. RSI Indikatörünün değeri 70’in üzerine çıktığında ilgili finansal varlıkta aşırı alım olduğu görülür. RSI İndikatörünün değeri 30’un altına düştüğünde ise finansal varlıkta aşırı satım olduğu bilinir.

Fiyat Grafiğinde Görülen Uyumsuzluklar

RSI İndikatörünün bir kullanım şekli de RSI İndikatörünün fiyat grafiği ile yaptığı uyumsuzluklardır. Fiyat daha yüksek tepeler yaptığında RSI’da daha düşük tepeler oluşuyorsa buna negatif uyumsuzluk adı verilir. Fiyat daha düşük dipler yapıyorsan, RSI’da daha yüksek dipler yapıyorsa buna pozitif uyumsuzluk adı verilir. Pozitif uyumsuzluktan sonra fiyatta yükseliş, negatif uyumsuzluktan sonra ise fiyatta düşüş beklenir.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
new york menkul kıymetler borsası kendi nft pazarını mı kuracak?

New York Menkul Kıymetler Borsası Kendi NFT Pazarını mı Kuracak?

Sonraki Haber
bir dilek tut derneği nft dünyasına mı giriyor?

Bir Dilek Tut Derneği NFT Dünyasına mı Giriyor?

İlgili Haberler