Blockchain Nedir?

Türkçeye ‘blok zinciri’ olarak çevrilen blockchain ilk olarak Bitcoin’le ortaya çıkmış, Bitcoin ve benzeri kripto para birimleriyle bir merkeze ihtiyaç olmadan, alım satım işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmeye yarayan sistemdir. Blockchain’in son zamanlarda ününün bu denli artmasının nedeni bir merkeze bağlı olmamasıdır. Örneğin banka işlemlerindeki gibi bir aracı faktörü olmadığı için, işlemler direk alıcı ve satıcı arasında dijital ortamda yapılabilmektedir. Her blokta son gerçekleşen transfer işlemleri kayıt altına alınır. Bir blokta yer dolduğu zaman o blok tamamlanır ve yeni bir blok oluşturulur. Bu işlem sürekli tekrarlandıkça ilk bloktan süre gelen eksiksiz bir zincir oluşur. Zincirin güvenliğini ise her bloğun ‘hash’ kodu bir öncekinin koduna eşit olmasıyla sağlanmaktadır. Bu sayede zincirin bir kopyası çıkarılamaz. Böylece zincir, zincirde işlem yapan her kullanıcının adreslerini ve işlem bilgilerini kayıt etmiş olur.

Zincirin bir merkeze bağlı olmaması, her blockchain veri tabanının sisteme bağlı her bilgisayarın kullanımına açık olması demektir. Ağa katılan her bilgisayar, zincirin bir kopyasını bünyesinde bulundurur ve bu sayede de hangi zincirin gerçek zincir olduğu kanıtlanmış olur.

Blockchain’in Faydaları

  • İşlem kayıtlarının tutulması geleneksel defterlere nazaran daha az masraflı ve daha hızlıdır. Bu sayede bu alanda harcanan iş gücünün başka alanlarda kullanılmasını sağlar.
  • Otomatik bir sistem olduğu için hata riski en düşük seviyededir. İnsan kaynaklı hatalar tamamiyle ortadan kaldırılır.
  • İşlemlerin daha hızlı kayda alınması, gerçekleştirilmesi beklenen işlemlerin bekleme süreleri azaltılıp, olası sorunların önüne geçilmiş olur.

Blockchain teknolojisini popüler yapan etkenlerden biri de kullanmak için detaylı olarak nasıl çalıştığını bilmenize gerek duyulmamasıdır. Tıpkı bilgisayar kullanmak kadar kolay bir sistemdir. Siz de https://blockchain.info adresinden yeni oluşan blokları ve zinciri takip edebilir, bir Bitcoin cüzdan programı yükleyip sisteme dahil olabilirsiniz. Bitcoin ve diğer kripto paralar dışında kullanım alanlarının başında finans sektörü gelmektedir.

Bir Cevap Yazın