Golden Cross ve Death Cross Nedir?

Gülcan Uyanıker
golden cross ve death cross nedir?
Bitlo

Kripto para dünyasında yatırımcılar işlem yapmaya başlarken kısa, orta ve uzun vade işlemlerinde teknik ve temel analizlerden yararlanırlar. Teknik analiz yatırımcıları istatiksel olarak yönlendirirken temel analiz yatırımcıları araştırmaya yönlendirir. Teknik analizde istenilen sonuçlara göre birçok farklı indikatör ve model kullanılır. Bu yazımızda sizlere yatırımcılar için oldukça önemli olan Golden Cross (Altın Kesişim) ve Death Cross (Ölüm Kesişimi) formasyonlarından bahsedeceğiz.

Altın Kesişim ve Ölüm Kesişimi formasyonlarından bahsetmeden önce bu terimleri anlayabilmemizi kolaylaştıracak olan hareketli ortalama (MA) teriminin ne olduğunu öğrenmeliyiz. MA, belirli bir süre boyunca ortalama kapanış fiyatını hesaplayan göstergeye denmektedir. Örneğin 50 günlük hareketli ortalama, varlığın son 50 gün içindeki ortalama fiyatını ölçmektedir.

Golden Cross Nedir?

Altın kesişim diğer adıyla Golden Cross formasyonu bir kısa vadeli bir de uzun vadeli hareketli ortalama içermektedir. Golden Cross, kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamayı yukarı yönlü kestiği bir grafik formasyonudur. Bu formasyon fiyatların büyük bir ivme ile yükseldiği, grafiklerde yer alan geçmiş tepe noktalarının aşıldığı uzun vadeli bir boğa piyasasının yatırımcıları beklediğini işaret etmektedir. Golden Cross çoğu zaman bir boğa sinyali olarak kabul edilmektedir. 

İlginizi Çekebilir:HODL Nedir?

Kısa vadeli hareketli ortalamanın, uzun vadeli hareketli ortalamayı aşağıdan yukarı doğru kesmesi ile oluşan Altın Kesişim’nin üç aşaması bulunmaktadır.

Golden Cross’un oluşum gösterdiği üç aşama bulunmaktadır :

  •  Düşüş trendi: Kısa vadeli hareketli ortalama uzun vadeli hareketli ortalamanın altında olduğu zamanlarda görülen trenddir. 
  •  Piyasa tersine döner, kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerine geçer.
  • Yükseliş trendi: Kısa vadeli hareketli ortalama uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerinde kalmayı sürdürdüğünde görülen trenddir.

En yaygın olarak kullanılan hareketli ortalamalar 50 günlük ve 200 günlük hareketli ortalamalardır. Dönem, belirli bir zaman artışını temsil etmektedir. Genel olarak daha büyük zaman dilimleri daha güçlü ve kalıcı kırılmalar oluşturma eğilimindedir. 

Örneğin Golden Cross 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkması ile oluşmaktadır. Bu durum en popüler yükseliş sinyallerinden biridir. Fakat Golden Cross’ta farklı zamanlarda ortaya çıkan kesişimlerde kullanılabilmektedir. Örneğin 15 dakika, 1 saat, 4 saat gibi. Çünkü Golden Cross’un arkasında bulunan temel fikir kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerine çıkmasıdır.

İlginizi Çekebilir: Arbitraj Nedir? Arbitraj Nasıl Yapılır? Kripto Arbitraj Ne Anlama Gelir?

Death Cross Nedir?

Ölüm kesişimi diğer adıyla Death Cross, kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın altına indiği bir grafik formasyonudur. 

Temelde Golden Cross’un tam tersi olarak ifade edilen Death Cross, genellikle ayı piyasasını temsil etmektedir. Dramatik ismine rağmen son yıllarda Death Cross’u ortalamanın üzerinde kısa vadeli getiriler izlemektedir. Ölüm kesişiminde 50 günlük hareketli ortalama 200 günlük hareketli ortalamayı aşağı yönlü kesmektedir. 

Death Cross Ne Zaman Görülür?

Kısa vadeli hareketli ortalamanın, uzun vadeli hareketli ortalamanın altına indiği zaman oluşan Death Cross’un (Ölüm Kesişimi) üç aşaması bulunmaktadır.

Death Cross oluşumunun görülebilmesi için oluşan üç aşama bulunmaktadır. Bunlar:

  • Bir yükseliş trendi esnasında kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerinde olduğu zamanlar,
  • Trend değişir ve kısa vadeli hareketli ortalama uzun vadeli hareketli ortalamanın altına indiği zamanlar,
  • Kısa vadeli hareketli ortalama uzun vadeli hareketli ortalamanın altında kalmaya devam ettiği zamanlarda

düşüş trendi başlar. Artık altın kesişimin ne olduğunu bildiğimize göre ölüm kesişimini anlamak çok daha kolay olacaktır. 

Ölüm kesişimi 1929 ve 2008’deki kara pazartesi ve borsaların çöküşü gibi tarihteki önemli ekonomik gerilemelerden önce ayı sinyalleri vermiştir.

Sonuç olarak altın kesişim ve ölüm kesişimi temelde birbirinin tam tersi ivmelerde yer almaktadır. Altın kesişim bir boğa piyasasını işaret ederken ölüm kesişimi ayı piyasası sinyali olarak bilinmektedir.  

Altın kesişimi  ve ölüm kesişimi genel olarak günlük grafikleri üzerinde kullanılmaktadır. Bu formasyonları kullanırken oldukça basit bir strateji olan altın kesişiminde alıp ölüm kesişimde satma stratejisi kullanılmaktadır. 

Geçmiş yılları göz önünde bulundurduğumuzda bu yaklaşım Bitcoin için oldukça başarılı bir strateji olarak görülmektedir. Bununla birlikte bu süre zarfında birçok farklı sinyalde ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı herhangi bir sinyali körü körüne takip etmek söz konusu değildir. Teknik analiz söz konusu olduğu zaman diğer etmenlerinde özenle incelenip dikkate alınması gerekmektedir. 

Son olarak bu yazımızda bahsettiğimiz Golden Cross ve Death Cross kripto para piyasalarında olduğu gibi forex ve hisse senedi piyasalarında da uzun vadeli trend değişimlerini doğrulamak için kullanılabilmektedir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ruble cinsinden kripto para ticaret hacmi düşüyor mu? rus

Ruble Cinsinden Kripto Para Ticaret Hacmi Düşüyor mu?

Sonraki Haber
i̇şte 2021 ekim ayından bu yana yakılan shib token sayısı! oo

İşte 2021 Ekim Ayından Bu Yana Yakılan Shib Token Sayısı!

İlgili Haberler
bitcoin hash rate'i düşüyor

Hashing Nedir?

Haber İçeriği Hide Hash fonksiyonu nasıl çalışır?Hashing Fonksiyonları neden önemlidir?Kriptografik Hash FonksiyonlarıÇakışmaya DayanıklılıkTers Görüntüye Dayanıklılıkİkincil Ters Görüntüye DayanıklılıkÇakışmaya…
Mert Özsaban
Devamını Oku