Ölü Kedi Sıçraması Nedir?

Gülcan Uyanıker
ölü kedi sıçraması nedir?
Bitlo

Death Cat Bounce olarakta bilinen ölü kedi sıçraması, devam eden bir ayı piyasasında varlık fiyatlarının geçiçi veya kısa süreli bir toparlanma yaşamasına verilen isimdir. Teknik analistler tarafından kullanılan bir model olan ölü kedi sıçramasında varlığın fiyatı aşağı yönlü hareket ederken kısa süreliğine yukarı yönlü hareket etmeye başlar. Oldukça kısa süren bu hareket satış baskısına yenik düşer ve fiyat küçük bir tepe yapıp aşağı yönde ilerlemeyi sürdürür.

Ayı piyasası döneminde ortaya çıkan bu model meydana geldiği zaman yatırımcılar varlığın fiyatının yükseliş trendine girdiğini düşünebilirler. Bunun aksi bir durum yaşanır ve kısa süreli yükselişin ardından genel düşüş trendi devam ederse ölü kedi formasyonu ortaya çıkar.

Death Cat Bounce ifadesi, yeterince hızlı düşerse, ölü bir kedi bile sıçrar fikrine dayanır. Diğer bir deyiş ile, öldüğü düşünülen fiyat, küçük sıçramalar yapar. Fakat ardından tekrar düşüş trendi devam eder. Yaşanan bu fiyat hareketleri ve formasyonlar yatırımcı kitlesi için oldukça büyük önem taşır. Yatırımcılar bu tarz fiyat hareketlerine dikkat etmeli, ayı piyasasının bir anda boğa piyasasına dönüştüğünü düşünmemelidirler. Çünkü yaşanan bu formasyonda alımların hemen ardından fiyat yükseliş trendine girsede hızlı bir şekilde aşağı yönlü hareketine devam eder ve sıçrama bir önceki düşüş seviyesinin de altında sonlanır. 

Fiyattaki düşüşün ardından dibi tespit ettiklerini ve yerel dipten dönüş gerçekleşerek yükseliş sürecinin başlayacağını düşünerek yanılan yatırımcılar zarar uğrarlar. Çünkü ölü kedi sıçraması fiyattaki genel hareketlilik tamamlandıktan sonra anlaşılır.

İlginizi Çekebilir: Trc-20 Nedir?

Ölü Kedi Sıçraması Örneği

Tarihsel bir örnek olarak düşünerek Cisco Systems’in dot-com çöküşü sırasındaki hisse fiyatlarını ele alalım. Hisse senedi fiyatları çöküşün ortasında, 2001 yılının Mart ayında 15.81 dolara düşmeden önce 2000 yılının Mart ayında 82 dolara çıktı. İleriki yıllarda çok sayısa ölü kedi formasyonu yaşayan  Cisco, 2001 yılının Kasım ayında 20.44 dolara yükseldi. Bunun ardından 2002 yılının Eylül ayında 10.48 dolara kadar düşüş yaşadı. 

2020 yılındaki ortalama hisse fiyatı en yüksek 48 olan Cisco Systems’in en düşük hisse fiyatı ise 32 dolar olarak kayıtlara geçti. 

Ölü Kedi Sıçramasına Neden Olan Hareketler

Ölü kedi sıçraması formasyonunun yaşanmasına neden olan hareketlerin başında elinde yüklü miktarda varlık bulunan yatırımcılar gelir. Bu yatırımcılar, düşüş trendi yaşanmaya başladığında artık yeni yatırımcı kitlesinin gelmeyeceğini düşünürler. Bunun akabinde yapay bir hamle yaparak yeni alıcıların varlığı tercih etmesini sağlayabilirler. Varlığın fiyatı bir miktar yükseldikten sonra ellerinde bulunanları satan yatırımcılar az da olsa kar ile satıp ölü kedi sıçramasına neden olurlar. 

Bir diğer sebep ise alıma ara vermeyen yatırımcı kitlesi olmaktadır. Bu kitle varlık fiyatındaki düşüşün belli bir noktada sona ermesini umut ederek dipten alım yapmaya çalışan yatırımcılardan oluşur.  

Teknik analistler yatırımcıları bu formasyon hakkında sık sık uyarırlar. Çünkü yaşanan düşüş trendlerinde fiyatlar geçici olarak yükselip kısa süreli toparlanmanın ardından yeniden düşmeye devam eder. 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
kripto paralardaki düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir! baris soydan

Kripto paralardaki düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir!

Sonraki Haber
coingecko'nun kurucu ortağına göre ayı piyasası daha yeni başlıyor!

CoinGecko’nun Kurucu Ortağına Göre Ayı Piyasası Yeni Başlıyor!

İlgili Haberler