Trc-20 Nedir?

Gülcan Uyanıker
trc-20 nedir?
Bitlo

Akıllı sözleşmelerin uygulanmasına dayanan bir token standardı olan TRC-20, Tron (TRX) ekibi tarafından geliştirilmiştir. Bu standarda dahil olan tokenlere ise TRC-20 tokeni adı verilmektedir. İlk duyulduğunda akıllara Ethereum tarafından geliştirilen ERC tokenlerini getiren TRC-20, bu teknolojiden ilham alarak kendi token standardını oluşturmuştur. Kendisini Ethereum rakibi olarak gören Tron, Ethereum tarafından sağlanamayan veya iyi sağlanmadığı öne sürülen hizmetlerin tümünü kullanıcıya sunmayı hedefliyor. 

Tron (TRX) ekibi tarafından geliştirilen TRC-20, Tron ağının kendi token standardıdır. Tron blok zincirinde bulunan akıllı sözleşmeleri kullanmaktadır. Proje geliştiriciler bu ağı kullanarak kendi tokenlerini oluşturabilmektedirler. Ayrıca TRC-20, Tron ağı dışında bulunan kripto para projeleri tarafından da desteklenmektedir. 

Akıllı kontrat destekli ve merkezi olmayan uygulamalar için işletim sistemi olarak çalışan blockchain projelerinden biri olan Tron, kullanıcılarına sunduğu yüksek işlem kapasitesi, ölçeklenebilirlik ve erişilebilirlik seçenekleri ile merkezi olmayan uygulamalar için güçlü bir altyapı sunmaktadır.

TRON Ağı Nedir?

İlk olarak Ethereum ağında işlem görmeye başlayan Tron, belirli amaçlar uğruna Ethereum ağından ayrılarak kendi ana ağını hayata geçirdi. 2014 yılında ortaya çıkan, 2017 yılında ise Justin Sun liderliğinde Singapur’da TRON vakfının kurulması ile önemli bir adım atan ağın ilk bloğu olan Genesis Blok 2018 yılında oluşturulmuştur. Merkezi olmayan uygulamalar (DApp) için işletim sistemi görevi gören Tron ağında geliştiriciler, TRC-10 ve TRC-20 formatında akıllı kontratlar oluşturabilirler. 

TRC-20 Ne İçin Kullanılır?

Blok zincir teknolojisinin sunduğu faydaları gerçekleştirilecek projelere aktarmayı amaçlayan, yenilikçi bir platform olan Tron, yeni kripto para projelerine ev sahipliği yapmayı hedeflemektedir. Diğer yandan ağda kullanılan kripto para olan TRX coin, kullanıcıların ödeme yapmaları için de kullanılmaktadır. TRX coin, kullanıcılara yüksek hız ve düşük işlem maliyeti sunmaktadır. 

İlginizi Çekebilir: Pump ve Dump Nedir?

TRC-20 Güvenilir midir?

Alışılagelmiş olan ERC-20 ağının ardından akıllara takılan soru TRC-20’nin güvenli olup olmadığı. Piyasada var olan diğer blok zincirlerden bağımsız büyük bir platform olan Tron, ilk olarak Ethereum ağında işlem görmeye başlamıştır. Bu adımın ardından aldığı yeni bir karar ile yeni bir ağ başlatmaya karar vermiş ve Tron blok zincirini oluşturmuştur. Başladığı günden beri oldukça fazla projeye imza atan Tron kullanıcılar tarafından hızla benimsenmiştir. Örneğin Bittorent (BTT) bu başarılı ortaklıklardan biridir.

Ethereum ağının kullanıcılara sunduğu imkanları daha iyi şartlarda piyasaya sunmayı hedefleyen Tron güvenlik noktasında da oldukça temkinli ilerlemektedir. Blok zincir teknolojisinden güç alan Ethereum ağı ne kadar güvenli ise Tron’da kendini güvenli kılabilmek için o kadar çalışmıştır. Sonucunda ise kullanıcılarına birçok imkan sunan TRC-20 token’lere platformunda yer verebilmeyi başarmıştır. Kullanıcıların merkeziyetsiz uygulamalar üzerinden token alışverişi yapabilmesini, merkeziyetsiz bir ağ aracılığı ile eşten eşe ödemeleri gerçekleştirebilmesini mümkün hale getirmiştir. Geliştiricilerin ise Tron ağı üzerinde TRC-20 tokeni’ni hayata geçirmelerini oldukça basite indirgeyerek mümkün kılmıştır. 

TRC-20 ve ERC-20 Arasında Bulunan Bazı Farklılıklar

TRC-20 ağı Tron blok zincirini kullanırken, ERC-20 ağı Ethereum blok zinciri üzerine kurulmuştur. TRC-20, ERC-20’ye göre daha düşük komisyon ücretlerine sahipken aynı zamanda ERC-20’den hız olarak daha öndedir. ERC-20 ile yapılan işlemler yaklaşık 10 dakika içerisinde gerçekleşirken TRC-20 ağ transferleri saniyeler içerisinde gerçekleşmektedir. TRC-20 hız ve maliyet noktalarında ERC-20’ye göre daha avantajlıdır. Güvenlik önlemleri ise her iki ağda da eşit noktadadır. Ancak Ethereum daha geniş ürün yelpazesine hitap ettiği için bir miktar daha güvenli duvarı beraberinde getirmektedir. 

Kısaca her iki ağında kendi içerisinde farklı avantajları bulunmaktadır. TRC-20 ağı hız, verimlilik ve maliyet konusunda ERC-20’ye göre oldukça öndedir. TRC-20’nin oluşturulmasının ana sebeplerinden bazıları Ethereum’da bulunan verimsizlik, pahalı işlem ücretleri ve uzun transfer sürelerine çözüm bulmaktadır.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
stake nedir?

Stake Nedir?

Sonraki Haber
metaverse kelimesini bulan popüler yazar i̇lk nft’sini satın aldı!

Metaverse Kelimesini Bulan Popüler Yazar İlk NFT’sini Satın Aldı!

İlgili Haberler