HODL Nedir?

HODL, İngilizce’de tutmak manasındaki ‘hold’ kelimesinin yanlış yazılması sonucu ortaya çıkan, Bitcoin ve diğer kripto paraları alıp beklemek olarak kullanılır.

HODL ilk olarak 2013 yılında bitcointalk forumundaki bir yazıda kullanıldı. Bitcoin’in değerinin yeni 1000 Dolar olduğu dönemdi, ancak Çin’de yasaklanacağına dair çıkan bazı haberlerle değerini kaybetmişti.

18 Aralık 2013 günü, GameKyuubi isimli bir forum kullanıcısı ‘I am holding’ yazmak isterken yanlışlıkla ‘I am HODLing’ yazmıştı. Bu hata sonrası çok kısa bir zaman içinde HODL kelimesi popüler oldu ve Bitcoin alıp satan neredeyse herkesin kullandığı bir terim haline geldi.

HODL çok hızlı ve kısa zamanlı oynamalara göre alıp satmaya karşı bir felsefe haline geldi. GameKyuubi adlı kullanıcının açıklamasına göre acemilerin fiyatı takip ederken hata yapma ihtimalleri yüksek olduğundan, sadece ellerinde Bitcoin’lerle beklerlerse daha çok kar elde edeceklerini söyledi.

Kripto paraların geleceğine dair inançları tam olan kullanıcılar içinse HODL çok daha farklı anlamlar ifade ediyor. İleride geleneksel paraların yerine kripto paraların geçeceğine inananlar, bir nevi hazırlıklı olmak için kripto paralarını ellerinde bekletiyorlar.

Bir Cevap Yazın