HODL Nedir?

Enes Cebe
hodl nedir? hodl nedir 1
Bitlo

HODL, ingilizcede tutmak ve zaptetmek anlamlarına gelen “hold” kelimesinden ortaya çıkan bir kavramdır. Yanlış bir yazımdan ortaya çıkarak türetilen ve HODLing olarak da bilinen bu kavram, kripto piyasasındaki her duruma karşı uzun vadeci bir anlayışla eldeki varlığı tutmak, biriktirmek anlamına gelir.

HODL İfadesi Nereden Geliyor?

Kripto para piyasası ile özdeşleşmiş HODL kelimesi, aslında yatırımda hiç de uzak olmadığımız bir felsefeye dayanmaktadır.

Bitcoin’in kendinden söz ettirmeye başladığı 2013 yılında, bir kullanıcı bitcoin sohbet forumlarından birinde “hold” kelimesini yazarken yazım yanlışı yapmış ve HODL olarak ifade etmiştir. Söz konusu kişi bitcoin ne kadar değer kaybederse kaybetsin elindeki kripto paraları tutacağını yazmıştır.I am HODLING” olarak yanlış yazılan bu cümlede kullanıcı, her duruma karşı uzun vadede kripto parayı sanal cüzdanında tutacağını belirtir.

Bu kelime yanlış yazılmış olsa bile, kripto severlerin hoşuna gitmiş ve yatırımlarını uzun vadede elinde tutmak isteyen kişiler bu ifadeyi benimsemiştir. Bir süre sonra bu anlayışın adı “Hold On For Dear Life” cümlesinin kısaltması olarak telaffuz edilmeye başlanmıştır. Bu cümle “hayatın pahasına tut” anlamına gelir. İlk olarak Game Kyuubi adlı kullanıcının kullandığı bu söylem, kripto para piyasasında işlem yapan birçok kişi tarafından kullanılmıştır.

Warren Buffet’ın Yatırım Felsefesi ve HODL İlişkisi

Yüzyılın en başarılı yatırımcılarından biri olarak görülen Warren Edward Buffett, Amerikalı iş adamı ve hisse senedi yatırımcısıdır. Bu başarılı yatırımcı, küçüklüğünden beri hisse senetlerine yatırım yaparak finans piyasasında yerini almıştır. Öyle ki kendisinin anlatıldığı bir belgeselde daha küçük yaşlardayken biriktirdiği cep harçlıklarıyla ve günlük kazandığı paralarla hisse senetleri almaya başlamıştır.

Warren Buffet her ne kadar bitcoin piyasasına ihtiyatlı yaklaşsada onun bir felsefesi var ki o felsefeden dolayı HODL anlayışının fikir babasıdır diyebiliriz. Buffet, yatırım yaparken, ucuz hisse senetlerini toplayıp uzunca yıllar beklemeyi önemsemiştir.

Wurren Buffet, borsa yükselirken hisse senedi almaz. Öyle ki “Ne alırsan al ucuza al. Çorap da olsa, hisse senedi de olsa fiyatı düşerken satın alırım.” diyerek anlayışını açıkça göstermiştir. HODL ile olan asıl ilişkisi de uzun vade ile alakalıdır. Buffet’ın uzun vadeci olduğunu bilmeyen yoktur. Buna ilişkin en güzel örnek, Buffet’ın 1988 yılından beri elinde tuttuğu Coca Cola hisseleridir. Kısacası ucuzdan al, sabırla bekle anlayışı Buffet’ın yatırım stratejisini oluşturur.

HODL Neden Önemlidir?

 

hodl nedir? hodl nedir 2
HODL Nedir? 14

Yatırımcılar, HODL stratejisini neden benimseli konusuna geldiğimizde burada birkaç farklı nedenden bahsedebiliriz. En önemli nedenlerden biri; kripto varlıkların kısa vadede yaşadığı inişli çıkışlı istikrarsız seyrin zararlarından kaçınma düşüncesidir. HODL yapan kişi, aldığı varlığı elinde tutarak uzun vadeli getirisine odaklanır ve kısa vadede yaşanan dalgalanmalar onu çok daha az etkiler. Risk almayı çok seven kısa vadeci anlayışın aksine HODL yatırımcısı, uykularını sürekli kaçırmak istemez; varlığı alır ve sabırla bekler.

Diğer yandan bu stratejiyi benimseyen kişi riski minimize etmiş olur. Bilindiği üzere kısa vadede al sat yapmak büyük karlar getirebileceği gibi büyük zararlarda getirebilir. Aksine uzun vadede varlığı elinde tutmak, hele ki o varlık sağlam bir projeye veya şirkete dayanıyorsa, çok büyük bir ihtimalle kar getirecektir.

Bir diğer bahsedilmesi gereken konu da riski dağıtmaktır. Buna portföy çeşitlendirmesi de diyebiliriz. Eğer ki uzun bir süre varlığı elde tutmak size cazip gelmiyorsa, en azından bir sepet oluşturarak HODL yapılacak ve kısa vadede al sat yapılacak varlıkları ayırabilirsiniz. Bir yandan riski minimize ederken bir yandan risk almayı tercih edebilirsiniz.

Kripto Paralarda HODL Yapmanın Önemi

Herhangi bir piyasada uzun vadeci olmak birçok yarar getirsede kripto para piyasasında daha büyük yararları vardır. Bakıldığında kripto paralar oldukça dalgalı varlıklardır. Diğer bir söylemle kripto paralar, yatırım yapılması riskli varlıklar olarak görülür. Her ne kadar bitcoin, sınırlı arzı ve güçlü ağı sayesinde bu riski azaltmış olsada çoğu altcoin için bunu söylemek mümkün değildir.

Bu tarz dalgalı bir piyasada kısa vadede al sat yapmak çok risklidir. Getirisi çok yüksek ama kaybı da çok yüksek miktarlarda sonuçlanmaktadır. Bu yüzden HODL stratejisini benimsemiş bir yatırımcı, ekonomik sıkıntılardan, istikrarsızlıklardan ve ani düşüşlerden endişe duymaz. O, varlığı almış ve cüzdanına park etmiştir.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bakan nebati kripto düzenlemesi hakkında konuştu: kripto paraların önünü açacağız!

Bakan Nebati Kripto Düzenlemesi Hakkında Konuştu: Kripto Paraların Önünü Açacağız!

Sonraki Haber
i̇ngiltere’den kripto reklamlarına uyarı!

İngiltere’den Kripto Reklamlarına Uyarı!

İlgili Haberler
ido nedir?

IDO Nedir?

Haber İçeriği Hide Initial DEX Offering (IDO) Nedir?IDO Nasıl Çalışır?IDO’nun Avantajları Nelerdir?IDO’nun Dezavantajları Nelerdir?IDO, IEO ve ICO’ların Arasındaki…
Gülcan Uyanıker
Devamını Oku