Stokastik İndikatörü Nedir? Stokastik İndikatörü Nasıl Kullanılır?

Kadir Demiray
stokastik indikatörü
Bitlo

Kripto para teknik analizi sırasında kullanılan bir diğer indikatör de Stokastik İndikatörü‘dür.  Stokastik indikatöründe %K olarak adlandırılan hızlı Stokastik çizgisi ile %D olarak adlandırılan yavaş Stokastik çizgisi olmak üzere iki tane çizgi bulunur. %K ve % D çizgileri RSI indikatöründe olduğu gibi 0 ile 100 arasında değerler alır.

%K ve %D Çizgileri Nasıl Yorumlanır?

Kripto para teknik analizi yaparken kullanılan Stokastik Indikatörü’nde bulunan %K ve %D çizgilerini yorumlarken RSI İndikatöründe olduğu gibi kullanılan değerlerden yararlanılır. 

  • Stokastik Indikatörü’nde değerler 80’in üzerine çıktığında aşırı alım olduğu görülür. Stokastik aşırı alım değerleri gösterdikten sonra fiyatta genelde düşüş eğilimi yaşanır. 
  • Stokastik indikatörü 20’nin altına indiğinde ise varlıkta aşırı satım olduğunu gösterir. Aşırı satım değerleri gösterdikten sonra ise fiyatta genelde yükseliş eğilimi oluşur. 

Fiyat Grafiğindeki Uyumsuzluklar

Stokastik indikatörünün diğer bir kullanım şekli ise fiyat grafiği ile yaptığı uyumsuzluklardan faydalanılmasıdır. 

Fiyatta daha yüksek tepeler oluşurken Stokastik’te daha düşük tepeler oluşuyorsa bu duruma negatif uyumsuzluk, fiyatta daha düşük dipler oluşurken Stokastik’te daha yüksek dipler oluşuyorsa bu duruma da pozitif uyumsuzluk adı verilir.Pozitif uyumsuzluktan sonra fiyatta yükseliş, negatif uyumsuzluktan sonra ise fiyatta düşüş beklenir.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bir dilek tut derneği nft dünyasına mı giriyor?

Bir Dilek Tut Derneği NFT Dünyasına mı Giriyor?

Sonraki Haber
bollinger bantları nedir? bollinger

Bollinger Bantları Nedir?

İlgili Haberler