Bitcoin Cash Nedir?

Avatar
bitcoin cash nedir? bitcoin cash price bch fiyat nasil alinir
Bitlo

Bitcoin Cash, 2017 yılının Ağustos ayında Bitcoin’den ayrılarak oluşmuş farklı bir kripto para birimidir. Bitcoin’den temel farkı blok zincirindeki bloklarda kaydedilen işlem sayısındaki artıştır. Bu sayede Bitcoin’in önündeki en büyük sorunlardan biri olan para gönderip alma işlemlerindeki zorluğun üstesinden gelinmiştir.

Bitcoin ilk çıktığı günden beri en çok eleştirildiği hususlardan biri blokların 1MB ile sınırlandırılmasıydı. Bu yüzden, özellikle de kullanımının ve değerinin arttığı şu günlerde Bitcoin gönderip alma işlemleri oldukça zor bir hale büründü. İşlemlerin uzun sürmesine ve ekstra ücretler ödenmesine neden oluyordu. Bitcoin’de bulunan bu sınırlamanın amacı ilk başlarda sistemin kötüye kullanımını önlemek için koyulmuş olsa da sonradan bir problem haline gelmiştir.

Bu süreçte blok büyüklüğünün artırılması gibi teklifler sunulsa da Bitcoin’in herhangi bir merkezinin olmayışı bu tekliflerin hayata geçirilmesi imkansız kılmaktadır. Bu sebeple zamanla bazı geliştiriciler kendi blok zincirleriyle Bitcoin’e alternatif yeni kripto para birimleri oluşturmaya başladılar. Bitcoin Cash de Ağustos 2017’de bu amaç doğrultusunda oluşturulan kripto paralardan birisidir.

Bitcoin Cash’in bu sorunlara karşı çözüm olarak blok boyutunu 1MB yerine 8MB olarak ayarlamış ve SegWit protokolünü çıkarmıştır. Bu sayede Bitcoin Cash’in bloklarda kaydedilen işlem sayısını artırarak çok daha hızlı ve verimli bir şekilde işlemleri gerçekleştirmeyi amaçlamışlardır.

Bu sistemdeki olası bir problem ise blokların büyüklüğü artması sonucu onları sisteme işlemek için gereken bilgisayar gücünün de aynı oranda artacak olmasıdır. Bu yüzden kontrolün daha güçlü ekipmanlara sahip büyük şirketlere geçme ihtimalinin olduğu ve Bitcoin’in temelindeki merkezsizlik ilkesine aykırı bir durumun oluşacağını iddia edenler de var.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
dash-nedir-digital-cash

Dash Nedir?

Sonraki Haber
ripple nedir? ripple obzor

Ripple Nedir?

İlgili Haberler