ICO Nedir?

ico-nedir-ilk-para-teklifi

ICO, (Initial Coin Offering – İlk Para Teklifi) yeni bir kripto para girişimi için fon oluşturmanın henüz düzenlenmemiş bir yöntemidir. Yeni girişimler tarafından kullanılmasının asıl amacı bankalardaki masraflı süreçten kaçmaktır. ICO’da kendisine maddi yardımlarda bulunan destekçilerine o kripto paradan da bir miktar verilir.

Bir kripto para girişimi ICO yoluyla fon toplamak istediğinde öncelikle ‘whitepaper’ denen, girişimin amaçlarının ve bu amaçlara nasıl ulaşılacağının açıklandığı bir rapor sunmalıdır. Yatırımcılar bu raporu okuyup kendilerince onayladıktan sonra dağıtılan kripto paranın bir kısmını para veya diğer kripto para birimleri karşılığında satın alırlar. Eğer toplanan para miktarı whitepaper’da belirtilen minimum miktara ulaşmazsa ICO başarısızlıkla sonuçlanır ve tüm para sahiplerine iade edilir. Yeterli miktar paranın toplanması durumunda ise planlanan süreç başlamış olur.

ICO’ların yatırımcılar tarafından desteklenmelerinin en büyük nedeni bu kripto paranın ileride değer kazanması halinde yatırımlarından kar elde etme ihtimalidir. ICO’ları bildiğimiz crowdfund’lardan (kitlesel fonlama) sistemlerin ayıran da bu fonlama sonucu bir kar edebilme ihtimalleridir. Crowdfund’larda (kitlesel fonlama) destekçiler bir herhangi bir kar amacı gütmeden bağış olarak destek verirken ICO’larda kar amacı güderek yatırımcı olarak destek verirler.

ICO’lar Güvenilir Midir?

Başarılı olmuş ICO girişimleri olsa da bir ICO’ya para yatırırken dikkatli olmak gerekiyor, çünkü ICO aynı zamanda kötüye kullanılabilecek bir sistem. Yüksek vaatler verip insanları dolandıran ICO’lar da vardır. Buralara yatırılan paralar bir daha geri dönmemek üzere kayboluyor. Bu gibi durumların önüne geçmek için Çin Merkez Bankası Eylül 2017’de ICO’ları tamamen yasakladı. Bu hamle aynı zamanda kripto paralara gelebilecek çeşitli düzenlenmesinin de bir habercisi olarak görüldü ve Bitcoin ve benzeri kripto paraların değerlerinin düşmesine sebep oldu.

Bir Cevap Yazın