Kripto Para Nedir?

Kripto paralar, değerlerinde kısa zamanda gerçekleşen hızlı artışlarla tüm dikkatleri üzerlerine çekmeyi başardılar. Kripto paralar bir çok kişi tarafından finansal bir devrim olarak tanımlanmaktadır. Peki kripto para nedir? Nasıl çalışır? En popüler kripto paralar hangileridir ?

Kısaca tanımlamak gerekirse kripto para güvenlik için kriptografi yönteminden yararlanan para birimlerine verilen addır. Bu kriptografik güvenlik önlemi sayesinde kripto paraların sahtesini yapmak veya çoğaltmak çok zordur. Ayrıca bu yöntem sayesinde bir merkeze bağlı olmayan kripto paralar devlet kontrolünde de değildirler.

Kripto paraların bu gizli yapısı onları aynı zamanda bazı yasa dışı aktiviteler için de kullanılmasına neden olmuştur. Kara para aklama veya vergi kaçakçılığı için de kripto para birimleri kullanılmaktadır.

Kripto paralar arasında ilk ortaya çıkan 2009’da Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya da kişiler tarafından ortaya atılan Bitcoin’dir. Blockchain teknolojisine dayanan Bitcoin, değerinin gittikçe artmasıyla dikkat çekmiştir. Blockchain sistemi sayesinde Bitcoin ilk çıktığından bu yana bütün işlemler bloklar halinde bir zincir olarak depolanmaktadır ve Bitcoin ağındaki bulunan her bilgisayar bu zincire erişim hakkına sahiptir. Bloklar arasında güvenliği sağlamak maksadıyla kullanılan genel ve özel anahtarlar sayesinde bu zincire dışarıdan müdahale edilmesi çok zordur. Bu da para transferleri için güvenli bir ortam sağlar.

Kripto paraların sağladığı en büyük fayda para transfer ücretlerinin çok düşük olmasıdır. Bu bankalardaki işlem ücretlerine karşı ciddi düşük bir ücret oluşu büyük bir kolaylık ve avantaj sağlamaktadır.

Kripto paraların dayandığı blockchain teknolojisinin de bazı eksikleri vardır. Kripto paraların  merkezi bir yerde depolanmamaları ve dijital oluşları olası bir sistem çökmesinde çok miktarda para kaybına neden olabilir. Kripto para fiyatları arz talep ilkesine göre belirlendiği için, değerlerde çok ani ve ön görülemez oynamalar olabilmektedir.

Bitcoin’in değeri artması sonucu blockchain teknolojisinden yararlanan başka kripto para birimleri de ortaya çıkmaya başladı. Yakın zamandaki ünlenen kripto paralardan bazıları şu şekildedir:

  • Bitcoin – BTC
  • Ether – ETH
  • Bitcoin Cash – BCH
  • Litecoin – LTC
  • IOTA
  • Dash

Kripto paraların birçok faydası bulunmaktadır. Sağladıkları en büyük fayda para gönderme işlemlerinden alınan ücretlerin minimum seviyede olmasıdır. Bankalardaki işlem ücretlerine karşı bu büyük bir fark vardır.

Bir Cevap Yazın