IOTA Nedir?

IOTA, IoT (Internet of Things) yani online alışverişlerde kullanılmak üzere yakın zamanda ortaya çıkan bir kripto para değeridir. IOTA kısa zamanda en çok işlem gören kripto paralardan biri olmuştur.

IOTA’nın kurucularından biri olan David Sonstebo’nun yazdığı bir yazıya göre IOTA’nın amacı IoT’ye (Internet of Things) bağlı cihazlar arasında veri alış verişini kolaylaştırmak amacıyla bir blok zinciri oluşturmaktır. Bunun da sensörlere sahip elektronik aletlerin birbirleriyle uyum içinde çalışmasını sağlayabileceğine inanıyordu.

Ancak IOTA bilindik blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanmıyor. Adı Tangle olan farklı ve yeni bir sistem kullanıyor. Tangle’ın en büyük farklarından biri sistemin madencilere ihtiyaç duymamasıdır. Bu sayede Bitcoin’in de yaşanan bazı sorunların önüne geçilmektedir. Ayrıca ağın büyüme hızı da ağdaki cihaz sayısıyla doğru orantılı olarak artıyor.

Ayrıca IOTA’da Bitcoin’deki gibi bir işlem ücreti de yoktur.  IOTA sensörlere sahip cihazlar arasındaki alışverişi basitleştirme ve hızlandırma hedefiyle ilerlemektedir. Örneğin telefonunuza gazoz kutusundaki barkodu okutarak IOTA ile ödeyerek otomatik olarak sipariş verebilirsiniz. Yüksek işlem ücretleri ve gecikmelerden dolayı Bitcoin’le yapılabilecek bir işlem olmaktan çıkmaktadır.

IoT (Internet of Things) henüz gelişmekte olan bir teknoloji olduğu için IOTA’nın da ileride kullanılacak alanlar hakkında yorum yapmak biraz zordur. Üstelik hala Tangle sisteminde bazı güvenlik açıkları da vardır. Bu sorunların çözülmesi ve etrafımızda daha çok sensörlü  cihazlar oldukça IOTA’nın da kullanım alanlarının artacağını tahmin edebiliriz. Ancak ileride IoT ağındaki Amazon gibi büyük oyuncuların da kendi para birimlerini çıkarmaları IOTA’yı olumsuz yönde etkileyebilir.

Bir Cevap Yazın