Dash Nedir?

dash-nedir-digital-cash

Dash, Bitcoin alt yapısını kullanan fakat daha sonra ayrılan (forklanan), daha hızlı ve daha gizli işlemler vaat eden bir kripto para birimidir. Dash, dijital nakit anlamına gelen ‘digital cash’ten gelir ve işlemlerde DASH sembolüyle gösterilir.

2014 yılında piyasaya çıkan Dash ilk başlardaki adı Xcoin’di. Daha sonraları da Darkcoin olarak anılmaya başladı ve son olarak da Mart 2015’te Dash adını aldı. Dash Bitcoin’den forklanmış bir kripto paradır. Yani Bitcoin’in hazır kodunun üzerine yapılan bazı eklemeler ile ortaya çıkarılmıştır. Bu sebeple Bitcoin’de bulunan bazı zayıflıkların Dash’de olmamasını sağlanmıştır ve bu durum iki kripto paranın birbirinden ayrılmasını sağlar. Bitcoin’den farklı olarak Dash daha hızlı ve gizli bir servis sağlamaktadır.

Bitcoin’de bulunan en büyük eksiklerden birisi paranın çok yavaş gönderilmesidir. Bu işlem kimi zaman saatleri bile bulabiliyor. Dash’le ise bu durum daha farklıdır, işlemler saniyeler içinde onaylanmaktadır. Bu hızı sağlayan başka kripto paraları da mevcuttur ama aynı zamanda Dash ‘double spending’ denen, aynı paranın onaylanmadan birçok defa harcanması olayının da önüne geçmektedir.

Dash ayrıca sisteminde PrivateSend adı verilen bir sisteme de sahiptir. Bu sistem sayesinde işlemler tamamen isimsiz olarak gerçekleştirilebiliyor. Alıcılar ve göndericiler gruplanması ile, kimin kime para gönderdiği tespit edilemiyor.

Dash işlemleri Masternode adı verilen bir ağ üzerinden yapılmaktadır. Masternode yukarıda bahsedilen diğer sistemlerin uygulanmasını sağlayan ve merkezsiz bir yönetim platformu oluşturmuş oluyor.

Bir Cevap Yazın