Ripple Nedir?

Ripple, hem bir kripto para hem de finansal ödemelerin yapılabilmesini sağlayan bir dijital ödeme ağıdır. 2012 yılında oluşturulan Ripple, Chris Larsen ve Jed McCaleb tarafından kurulmuştur. Kripto para olarak Ripple, XRP olarak da geçer.

Ripple’ın asıl önemi kripto para değeri XRP’den ziyade daha çok dijital ödeme ağı olmasından kaynaklanır. Ripple bir açık kaynak ve P2P platformunda Dolar, Yen veya kripto para fark etmeksizin kolaylıkla para transferi sağlamaktadır.

Ripple’ın çalışma prensibi iki şehir arasında bir aracı yardımıyla para gönderme işlemine benzetilebilir. Buradaki esas tüm parçaların birbirine güven duymasıdır. Ripple bunun için Gateway adı verilen bir ortam kullanmaktadır. Gateway bu güven zincirini de sağlamaktadır. Ağda yer almak isteyen kullanıcılar bir gateway açıp sistemin devamlılığına bir katkıda bulunabilirler.

Ripple’ın dijital parası XRP ise transfer edilen farklı para birimleri arasında bir köprü görevi görmektedir. Para birimleri arasında herhangi bir ayrım bulunmamaktadır ve her para birimi bir diğeriyle takasa girebilir. Bu paraların birbirine dönüştürülme işlemi gibi düşünülebilir. Ancak bu gateway yöntemiyle hesap tutmanın da olası riskleri bulunmaktadır.

Ripple ağı Bitcoin’deki gibi bir Proof-of-Work sistemine dayanmamaktadır. Onun yerine işlemlerin hesaplarını tutmak için bir konsensus protokolüne ihtiyaçı vardır. Buradaki maksat da aynı paranın birden fazla harcanmasının önüne geçmektir. Bu sayede aynı parayı aynı anda birden fazla gateway’e gönderen bir kullanıcının işleminin gerçekleşmesinin önüne geçilir. Bu durumda hangi işlemin ilk gerçekleştiği kısa bir süre içinde oylamayla otomatik olarak belirlenir ve sadece o işlem gerçekleşmesine izin verilir. Ripple platformu da blockchain gibi herhangi bir merkeze bağlı değildir.

Ripple platformunun geleneksel bankacılığa göre avantajlarından biri de çok yüksek sayıda işlem gerçekleşmesine rağmen saniyeler içinde hepsinin tamamlanmasıdır. Ayrıca işlem ücretleri de bankalara nazaran oldukça düşüktür.

Bir Cevap Yazın