Hintli Değişim Borsası 5 Kripto Para (Cryptocurrency) Birimi için Borç Verme Programı Başlattı

Hintli-Degisim-Borsasi-5-Kripto-Para-Cryptocurrency-Birimi-icin-Borc-Verme-Programi-Baslatti-Bitcoin-btc-ethereum-eth-ripple-xrp-bitcoin-cash-bch-litecoin-ltc-binance-bnb-exchange-degisim-borsası.jpg

Hintli bir kripto değişim borsası (exchange), kullanıcılarının borsada düzenlenen kripto para (cryptocurrency) birimleri ile ilgilenmelerini sağlayan bir program başlattı. Başlangıçta, kullanıcılar Bitcoin (BTC), Tether (USDT), Binance Coin (BNB), Ripple (XRP) ve Ethereum (ETH) ödünç verebilirler. Borsa CEO’su bu yeni teklifle ilgili ayrıntıları news.Bitcoin.com ile paylaştı.

Kripto Para (Cryptocurrency) Birimlerini Borç Vermek

Coindcx Perşembe günü yaptığı açıklamada, Dcxlend adlı kripto para (cryptocurrency) borç verme programının beta test aşamasından çıktığını ve şimdi tamamen başlatıldığını duyurdu. Beş kripto para (cryptocurrency) birimi desteklenmektedir: Bitcoin (BTC), Tether (USDT), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) ve Binance Coin (BNB).

Borsa web sitesi şu anda Bitcoin (BTC) için % 2, Tether (USDT) için % 1, Binance Coin (BNB) için % 1, Ripple (XRP) için % 0,75 ve Ethereum (ETH) için % 0,75 faiz oranlarını gösteriyor. CEO Sumit Gupta, Bitcoin’in (BTC) en yüksek faiz oranına sahip olduğunu “çünkü trader’larımız çoğunlukla BTC pazarlarında marj ticareti yapıyorlar (dolayısıyla BTC borç verenlerine yüksek talep)” dedi.

Borsa, “üç borç verme vadesinin uzunluğunu: 7 gün, 15 gün ve 30 gün” olduğunu ayrıntılı olarak açıkladı. Faiz oranı dinamik olarak değişmekte ve piyasa dinamikleri – talep ve arzına göre maksimum % 2’ye kadar çıkmaktadır. Ayrıca, web sitesinde Dcxlend aracılığıyla ödünç verilen kripto para (cryptocurrency) birimleri Dcxmargin’deki kullanıcılara kaldıraç sağlamak için kullanılacağını” belirtmektedir.

Gupta, Bitcoin (BTC) ve Tether (USDT) ile beta test döneminde, “günlük olarak 170 BTC’nin dolaşımına yol açan yaklaşık 120 kredi verdik” dedi. Programın son zamanlarda daha fazla dikkat çektiğini iddia etti. Borç verenler, “Dolayısıyla ölçeklendiriyoruz ve daha fazla para eklemeye devam edeceğiz” dedi.

CEO, borsa işleminin “özel bir fonlama cüzdanı” olmayan marj ticareti için içsel bir uzlaştırma ve tasfiye mekanizmasına sahip olduğunu açıkladı:

“Daha sonra fonlar, kullanıcılara yalnızca marj ticareti açıkken, çekilme erişimi ve % 7,5 bakım marjı ile sert tasfiye olmadan açıldı.”

Dünyadaki Benzer Programlar

ABD’de, Blockfi kısa süre önce müşterilerin Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) yıllık % 6,2 kazanmalarını sağlayan bir tasarruf hesabı oluşturdu. Bu arada, düzenlenmiş Bitcoin türevleri değişim ve takas borsası (exchange) Ledgerx, Ledgersavings adında bir programa sahip olup, müşterilerin yıllık % 16 civarında bir örtülü oran kazanmalarına olanak sağlamaktadır.

Japonya’da, düzenlenmiş borsa GMO Coin geçen yıl Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Ripple (XRP) için bir kredi programı başlattı. Bununla birlikte, borsa yalnızca BTC’yi borç vermektedir, müşteriler 181 gün içinde 10 ile 500 BTC arasında borç verebilir ve yıllık % 5 oranına kadar kazanabilirler.

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında saldırıya uğrayan son zamanlarda lisanslanan Japon Borsası Coincheck’in Bitcoin (BTC) için en fazla % 5’lik bir oranla kredi verme programı var. Saldırı öncesi, bu hizmet 12 kripto para (cryptocurrency) birimini destekliyordu.

Bir başka düzenlenmiş Japon borsası olan Bitbank da, 1 ila 25 BTC ödünç veren kullanıcılara yıllık % 5’e varan faiz sunuyor. Bitcoin’in (BTC) yanı sıra, borsa teklifini Bitcoin Cash (BCH), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP) ve MONA’ya uzatmayı planlıyor.

Bir Cevap Yazın