Tether (USDT) Nedir?

Tether, Litecoin zincirine geçmeden önce, Bitcoin blockchain’inde Omni Layer protokolüyle tanımlanan bir kripto para birimidir. Arkasındaki Tether Limited Şirketi tarafından her Tether için rezervlerinde ona karşılık 1 dolar olduğunu iddia etmektedirler. Buradaki amaç kripto para işlemlerini devlet müdahelesine karşı korumak için değeri 1 dolarda sabit bir kripto parayla yapmanın önünü açmaktır. Şubat 2018 itibariyle Tether en yüksek hacme sahip 15’inci kripto para değeri konumuna geldi. Bazı büyük borsalar tarafından da desteklenmektedir.

Tether Nasıl Kuruldu?

Tether, Kasım 2015’te Amerika’da ofisi olan Hong Kong merkezli bir şirket tarafından kurulmuştur. Ayrıca Dünya’nın en büyük 3. kripto para borsası olan Bitfinex’le de yakın bir ilişki içindedirler. Tether ilk başlarda Bitcoin blok zinciri üzerinden işlem görecek şekilde yapılmıştı ancak Haziran 2017’de Litecoin blok zincirine geçiş yaptı.

Tether’in Değeri Ne Kadar?

Tether değeri Amerikan Doları’na sabittir. Rezervlerindeki her bir USDT için bir dolar bulunur. Tether bir değer olarak saklanabilir veya alış verişlerde kullanılabilir.

Tether Yasal mı?

Tether henüz yasal olarak tanınmış bir para birimi değildir. Sahiplerini kapsayan herhangi bir yasal düzenlemesi yoktur. Ayrıca Tether kripto paraların regülasyona tabi olmadığı ülkelerde de işlem görmez.

Bir Cevap Yazın