ETF Nedir? Bitcoin ETF Nedir? Nasıl Çalışır?

Enes Cebe
etf nedir? bitcoin etf nedir? nasıl çalışır?
Bitlo

Borsa yatırım fonu (ETF), menkul kıymetler borsalarında işlem gören, hisse senedi, bitcoin, tahvil ve bono gibi yatırım ürünlerinin yer aldığı bir endeksi baz almaktadır. ETF,  yatırım ürünlerini çeşitlendirdiği için yatırımcının ürünleri ayrı ayrı takip etmesine gerek kalmaz. Bunun yerine tek bir endeksten birçok ürünün takip edilmesini kolaylaştırır. Diğer bir deyişle ETF’lere yatırım yaparak, aynı anda çeşitli varlıklara yatırım yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

Bunu bir nevi portföy çeşitlendirmesi olarak düşünebilirsiniz. Yatırımcılar farklı dinamiklere göre değişen varlıklara yatırım yaparsa bir yerden zarar ederken diğer yandan kar elde edebilir ve zarar etse dahi bunu minimum düzeyde tutabilir. Sonuçta bir kişi tüm yumurtaları aynı sepete koyarsa sepetin aşınması halinde tüm yumurtalarından olabilir. Aynı şekilde sadece bir varlığa yatırım yapmak, bizi kar elde etmekten alıkoyacağı gibi zarar etmemize de yol açabilir.  

Bitcoin ETF Nedir? 

etf nedir? bitcoin etf nedir? nasıl çalışır? un etf de bitcoin podria convertirse en realidad

2008 krizinden sonra sanal para kavramının ortaya atılması ve bitcoin ağının ortaya çıkması kripto para devrini başlattı. İlk olarak sadece bitcoinle başlayan kripto paralar, son verilere bakıldığında bugün yaklaşık 18 bin adete kadar ulaşmış gözüküyor. Böyle bir varlık piyasasının ETF’lere konu olmaması garip olurdu. 

Bitcoin ETF’si, Bitcoin’e sahip borsalar veya şirketler tarafından yönetilebilir. Şirket veya borsalar, EFT’yi Nasdaq ve NYSE gibi geleneksel piyasalarda yayımlar ve yatırımcılar listelenen Bitcoin ETF’sinin ticaretini hisse senetlerinde olduğu gibi gerçekleştirir. 

Şu da bilinmelidir ki ETF’ler yasal düzenlemeye tabi finansal ürünlerdir. Örneğin Amerika’da bir bitcoin ETF’si onayı almak için öncelikle Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) başvurmak gerekir. Bu sebeple bitcoin ETF’leri kripto para borsalarında değil, geleneksel borsalarda işlem görürler. 

İlginizi Çekebilir: Bitcoin Borsası Nedir? Bitcoin Borsalarında İşlem Nasıl Yapılır?

Bitcoin ETF’leri Neden Önemlidir? 

Bitcoin ETF’leri hem bireysel yatırımcılar hem de kurumsal yatırımcılar için faydalar sunmaktadır. Öncelikle bitcoin, kurumlar açısından bakıldığında, yönetilmesi ve saklanması zor varlıklardır. Hali hazırda yeni gelişen bir piyasa olduğu için düzenleyici etkenlerin tam oturmaması, büyük işlemleri ve transferleri güç kılmaktadır. Diğer yandan finansal ürünler olarak yasal onaydan geçmiş ETF’ler kurumsal katılımları artırabilir. Bu nedenle bitcoin’in benimsenmesi için ETF’ler çok önemlidir. 

Bireysel yatırımcılar için bakıldığında ETF’ler varlık çeşitliliği imkanı sunmaktadır. Yatırımcılar bu sayede riski azaltabilecek ve kontrolü daha kolay olan bir yapıda yatırımını sürdürebilecektir. 

Bir bitcoin ETF’si sektör dışından varlıkları da içinde barındırabilir. Örneğin, tesla hisseleri, altın ve tahvil gibi diğer varlıklarda bitcoin ETF’sine dahil olabilir. 

İlk Bitcoin ETF’leri

İlk Bitcoin ETF’si Kanada hisse senedi piyasasında işleme açılmıştır. Purpose Bitcoin ETF’si olarak adlandırılan ETF, Toronto Menkul Kıymetler Borsasında BTCC koduyla işlem görmektedir.

Daha önemli görülen ABD piyasasında ise SEC, Ekim 2021’de ProShares Bitcoin Strategy ETF’sinin (BITO) New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) işlem görmesi için onay verdi. Bu onaydan önce onlarca başvuru reddedilmişti. 

Reddedilen başvurulara gerekçe olarak genelde volatilitenin (oynaklık) yüksekliği, düzenleme eksiklikleri ve kripto paraların spekülasyona açık olması gösterildi. 

Bitcoin ETF Nasıl Alınır? 

Onay alan bitcoin ETF’leri, borsada aktif olarak işlem görmektedir. Bu fonlar, finans kurumlarından alınabileceği gibi bu konuda lisans ve yetki izni almış kurumlardan da kolayca alınabilir. 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
blockchain nedir? blokzincir teknolojisi nasıl çalışır?

Blockchain Nedir? Blok zincir Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Sonraki Haber
bitcoin direnç tanımıyor! güncel bitcoin analizi! btc 2

Bitcoin Direnç Tanımıyor! Güncel Bitcoin Analizi!

İlgili Haberler
bitcoin hash rate'i düşüyor

Hashing Nedir?

Haber İçeriği Hide Hash fonksiyonu nasıl çalışır?Hashing Fonksiyonları neden önemlidir?Kriptografik Hash FonksiyonlarıÇakışmaya DayanıklılıkTers Görüntüye Dayanıklılıkİkincil Ters Görüntüye DayanıklılıkÇakışmaya…
Mert Özsaban
Devamını Oku