Bitcoin Borsası Nedir? Bitcoin Borsalarında İşlem Nasıl Yapılır?

Enes Cebe
bitcoin borsası nedir? bitcoin borsalarında i̇şlem nasıl yapılır?
Bitlo

Bitcoin borsası, alıcı ve satıcıları bir araya getiren platformlara verilen isimdir. Alım satıma konu olan varlıklar ise borsaların kapsamına göre değişmektedir. 2008 yılından sonra adını duyuran ve dijital para kavramıyla bütünleşen bitcoin, alım satıma konu olan popüler bir kripto para birimi haline gelmiştir. 

Bitcoin Borsası Nedir?

Bitcoin borsası, yatırımcıların itibari para birimleri veya çeşitli altcoinleri kullanarak Bitcoin alıp satabilecekleri platformlardır. Bitcoin borsalarında yatırım yapan kişiler ellerindeki bitcoinleri satabilirken yatırım yapmak isteyen kişiler ise bitcoin alabilmektedir.

Bitcoin Borsası Nasıl Seçilir?

Bitcoin borsaları seçilirken sunduğu güvenlik hizmetlerine, yatırımlarına ve projelerine bakmak önemlidir. Çünkü oldukça yeni olan bu sektörde güvenliği zayıf bir platformda varlıkları saklamak tehlikeli olabilir. Bu doğrultuda sıcak- soğuk depo hizmetleri, web sitenin güvenliği, güçlü yazılım ekibi ve daha birçok faktör bitcoin borsalarında takip edilmesi gereken faktörlerdir. Diğer yandan projelerinin çeşitliliği ve kapsamı da bitcoin borsaları için önem arz etmektedir. 

Kısacası Bitcoin Borsasında yatırım yapmak isteyen kişilerin güvenilir kripto para borsaları üzerinden alım ve satım yapmaya önem vermesi gerekir.

Bitcoin Borsalarını Diğer Borsalardan Ayıran Özellikler Nelerdir?

Bitcoin borsaları diğer borsalar gibi alıcı ve satıcıları bir araya getirmektedir. Bu nedenle geleneksel finansta yer alan borsalar ile benzer özellikler taşımaktadır. Ancak farklılaşan bazı durumlar var ki bunlar bu piyasaların önemini göstermektedir. 

  • Aracı Kurumlar
  • İşlem Ücretleri
  • Yatırım Ürünü Farklılıkları

gibi önemli etkenler Bitcoin Borsalarının birbirinden ayrılmasına neden olan etkenler arasında gösterilebilmektedir.

Aracı Kurumlar

Özellikle borsalar ile fon sahipleri arasında bir aracı kurumun bulunmaması bitcoin borsalarını diğer borsalardan ayıran çok önemli bir özelliktir. Geleneksel finans sisteminde bankalar ve diğer yatırım kurumları aracılık yapmaktadır. Ancak bitcoin ticareti sağlayan platformlarda aracıya ihtiyaç duymadan alım satım yapmak çok kolaydır. Bu nedenle birçok kişi bitcoin’in yatırımı demokratikleştirdiği ve her kesimden kişiye kucak açtığını düşünmektedir.  

İşlem Ücretleri 

Geleneksel borsalarda aracıların bulunması, yatırım yaparken ödenecek işlem ücretlerini de arttırmaktadır. Diğer yandan bitcoin borsasında komisyon ücretleri aracı kurumlara nazaran çok daha düşüktür. 

Yatırım Ürünü Farklılıkları

Bitcoin borsası üzerinde alım satıma konu olan varlıklar kripto paralardır. Kripto paraların (coin) çıkma amaçlarından biri de merkezileşmeyi ortadan kaldırmak ve topluluğun kontrolü altında bir mekanizma sunmaktır. Bu yüzden bitcoin gibi merkezi otoriteden uzak varlıklar, hükümetlerin ve para otoritelerinin baskısından uzak bir anlayışa sahiptir. Geleneksel borsalarda işlem gören varlıklar bir otoriteye, kurum yetkisine veya buna benzer bir dayanağı olan kuruluşlara bağlıdır. 

Bitcoin Borsalarında İşlem Nasıl Yapılır? 

bitcoin borsası nedir? bitcoin borsalarında i̇şlem nasıl yapılır? mobile wallet

Bitcoin borsalarında ticaret yapabilmeniz için başlangıçta bir hesap oluşturmanız ve kimlik doğrulamanız gerekmektedir. Daha sonra bir varlığa yatırım yapmak için açılan hesaba para yatırılması lazımdır. Fiat para birimleri ile işlem yapan borsalarda söz konusu fiat para birimi üzerinden varlık alınıp satılır. 

Kripto para borsalarında alış ve satış yapmak için iki yöntem vardır. Söz konusu para birimi ile anında işlem yapmayı tercih edebilir, kullanıcıların satış için emir girdiği işlemlerden alış gerçekleştirebilirsiniz. 

Farklı bir yöntemde ise alış için emir oluşturabilirsiniz. Güncel fiyattan veya daha düşük bir fiyattan alış emri girebilirsiniz. Girdiğiniz emir, karşılığında bir satış emri ile eşleştiğinde otomatik olarak gerçekleşmektedir. Bu yöntem gelişmiş alış olarak adlandırılır ve girilen emrin işlem görebilmesi diğer kullanıcılara bağlı gerçekleşmektedir.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
kripto, bankacılık hizmetlerinin yerini alabilir mi?

Kripto Para Cüzdanı Nedir? Sıcak ve Soğuk Cüzdan

Sonraki Haber
grayscale ceo’su sec’i hedef aldı!

Grayscale CEO’su SEC’i Hedef Aldı!

İlgili Haberler
ido nedir?

IDO Nedir?

Haber İçeriği Hide Initial DEX Offering (IDO) Nedir?IDO Nasıl Çalışır?IDO’nun Avantajları Nelerdir?IDO’nun Dezavantajları Nelerdir?IDO, IEO ve ICO’ların Arasındaki…
Gülcan Uyanıker
Devamını Oku