Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsaları, bir kripto parayı diğer kripto paralarla veya gerçek paralarla değişim yapabildiğiniz platformlardır. Alım satım işlemini ne ile yaptığınıza bağlı olarak, gerçek bir borsa gibi ya da bir ‘exchange’ noktası gibi çalışabilirler. Dört kategoride inceleyebiliriz:

Geleneksel Kripto Para Borsaları

Bu borsalar hisse alış/satış işlemleri yapılan geleneksel borsalar gibidir. Mevcut market değerinde kripto paralar alış/satış işlemi yapabilirsiniz. Bu gibi platformlar genellikle her işlemden belli oranda bir komisyon alırlar. Bazıları sadece kripto paralar arası işlem yaparken bazı yerlerde Dolar ya da TL gibi para birimleriyle de işlem yapabilmenize olanak sağlamaktadır.

Kripto Para Broker’ları

Bunlar ise döviz bürolarındaki gibi, bir para birimini diğerine çevirebildiğiniz ‘exchange’ noktaları gibilerdir. Kripto paraların broker’ın belirlediği bir fiyattan alınıp satılmasını sağlarlar. Daha basit olduğu için yeni kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak normal borsalara nazaran çok daha yüksek komisyonlar ödenir.

Direkt Takas Platformları

Bu platformlarda direkt olarak kullanıcılar arasında P2P mantığıyla takas yapılabilir. Bu platformlarda sabit bir market değeri yoktur. Satıcılar kendi fiyatlarını kendileri belirlerler. Çok kullanışlı bir yöntem değildir. Ancak bazen tek yol bu olabilir. Bu gibi bir platform kullanılırken platformun güvenilir olmasına dikkat etmek gerekir ve fiyatın market fiyatlarından çok farklı olmamasına dikkat edilmelidir.

Kripto Para Fonları

Fonlar, profesyonel kişiler tarafından yönetilen kripto para varlıklarıdır. Bu şekilde insanlar buradan kripto para alabilirler. Ayrıca bu yöntemin bir avantajı da direkt olarak kripto para sahibi olmadan da kripto paraya yatırım yapılabilmesidir.

Bir Cevap Yazın