Facebook’un Kripto Para Birimi ‘Libra’ Nedir?

Facebook-Kripto-Para-Birimi-Libra-Nedir-cryptocurrency-stable-coin-blok-zincir-blockchain

Facebook son birkaç yılda oldukça sık haberlerde yer aldı – ve genellikle tüm yanlış sebeplerden dolayı. Sosyal medya devi, gizlilik uygulamaları, görünüşte tüketici karşıtı duruşu ve hatta hissedarlarının Mark Zuckerberg’i yönetim kurulundan çıkarmak için oy kullandığı (sembolik olarak da olsa) açıkça görünen bir yatırımcı isyanı karşısında övündü.

Ancak, şirketin kripto para birimi (cryptocurrency) başlattığını duyurduğu son duyuru, nihayet Facebook için gelgit dönüyor gibi görünüyor. Libra adı verilen yeni madeni para, Tether gibi para birimlerinden çok farklı işlevler görmesine rağmen bir tür istikrarlı para (stablecoin) birimidir. Ek olarak, Facebook Libra’yı desteklemek için bir blok zincir (blockchain) inşa etti.

Facebook, yeni kripto para biriminin (cryptocurrency) birçok durumda kâğıt para ve hatta kredi kartlarının yerine geçmesini amaçlamaktadır. Amaç, sahiplerin hemen ve doğrudan uygulamalarından kullanabilecekleri daha verimli bir ödeme sistemi oluşturmaktır. Bu, arkadaşlarınıza veya ailenize para aktarmayı, hizmetler için tüccarlara ödeme yapmayı ve bankanın altındaki alanlarda nakit yerine geçmeyi de içerir.

Şirketin en büyük belirtilen hedeflerinden biri Libra’nın göçmen işçiler için para birimi, gelişmekte olan dünyadaki bankasız nüfus ve daha fazlası olarak işlev görmesidir. Libra, paraya benzer fungbility sağlayan basit bir sistem oluşturarak, insanların bankalarını kullanmasalar bile fonlarını güvenli ve erişilebilir tutmalarına yardımcı olabilir.

Kesinlikle umut verici görünmekle birlikte, Libra’nın tam olarak nasıl işleyeceği ve yönetimini kimin denetleyeceği hakkında sorular var. Bununla birlikte, sektörün içerdekileri ve gözlemcileri, çaresizce ana temyiz talebine ihtiyaç duyan bir niş sektör için olumlu bir gelişme olarak bunu selamladılar.

Libra Nedir?

Libra birçok yönden, diğer kripto para birimlerine (cryptocurrency) ve özellikle istikrarlı paralara (stablecoin) benzer. Yerel bir blok zinciri (blockchain) üzerine kuruludur ve fiyat oynaklığının etkisini azaltmak için birkaç para birimi rezerviyle desteklenir. Öte yandan, yeni dijital para birimi diğer madeni paralardan daha farklı görünmesini sağlayacak kadar farklıdır, özellikle de şimdi ekip test testini ve beraberindeki beyaz kağıdı (whitepaper) yayımladı.

Projenin liderliğine göre Libra fikri, çoğu kripto para biriminin (cryptocurrency) hizmet verdiği geleneksel spekülatif işlevden daha fazla dijital nakit olarak çalışmaktır. Bu amaçla, Libra daha hızlı doğrulama süreleriyle birlikte işlem yapmak ve hızlı işlem sunmak için daha kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Fiyat sabitlemeli stablecoinlerin benzerliğine rağmen, Libra, temelde ve teknik olarak farklı olan – bazıları çok farklı olduğuna inanıyor.

Libra bilinen teknolojiden farklı

İlk olarak, Libra blokları veya zincirleri olmayan bir blok zincir (blockchain). Libra blok zinciri (blockchain) diğerleri gibi teknik olarak yapılandırılmış olsa da, zincirdeki düğümlerden ziyade izin verilen erişime sahip validatörlere dayanarak oldukça farklı bir şekilde çalışır. Teknik raporda, “Muhasebe tarihinde bir işlem bloğu yoktur” ifadesi yer almaktadır. Veriler gruplara değil, sırayla (numaralarına göre) doğrulayıcılara atanmıştır.

Kısacası, geleneksel bir dağıtım defteri gibi çalışmak yerine (veri kümelerinde), Libra blok zinciri (blockchain) zamanla tüm işlemleri ve durumları kaydeden tek bir veri yapısı kullanır. Ayrıca, validator ağının, her biri Libra’nın gelişimi için 10 milyon dolar vaadinde bulunan Visa, MasterCard, PayPal, eBay, Uber ve Vodafone gibi ana isimler de dahil olmak üzere 27 şirketten oluştuğunu ve vakfın toplamda 100 onaylayıcıya kadar.

Libra, sonunda akıllı sözleşmeler için kullanılacak olan Move adlı yeni bir programlama diline ve dolayısıyla Libra blok zinciri (blockchain)üzerindeki tam uygulamalara dayanır. Bu, çoğu blok zincirin (blockchain) gerektirdiği gibi, standart forking yönteminden daha karmaşık bir prosedürdür. Ancak, Libra’nın hedefleri ve teknik karmaşıklığı nedeniyle, tescilli bir çerçeve üzerinde çalışmak gelecekteki gelişimi kolaylaştırır.

Geleneksel blok zinciri (blockchain) mimarisindeki bu benzersiz kıvrımlar nedeniyle, bazı uzmanlar Libra’nın tam bir blok zinciri (blockchain) olmadığını savunuyorlar. Örneğin, SilaMoney Teknoloji Şefi Alexander Lipton’a göre:

Libra, geleneksel anlamda bir blok zinciri (blockchain) değildir, çünkü gerekli niteliklerin tümü olmasa da çoğu eksiktir; Libra’nın beyaz tahtaya dayalı olmadığı açık, halka açık, sansüre dayanıklı, değişmez, tarafsız vb. olması gerekiyor.”

Depolamayı ve bant genişliğini kullanmak için Facebook – ya da Libra Birliği – sabit bir ücret ödemeyi bekleyin. Libra rezervinde tutulan varlık sepetiyle birlikte ücretin, Libra’nın işletme giderlerini karşılamasının yanı sıra sahiplerine temettü ödemesi yeterlidir. Bazıları bu modelin olanaksız olduğunu iddia ederken, diğerleri sadece rezerv fonlarına olan ilginin bile yatırımcıları temettü almaya devam etmeleri ve işletme giderlerini karşılaması için yeterli olabileceğine inanıyor.

Diğerleri, nasıl yapılandırılmış olursa olsun Libra’nın hala temettü kazanacağına dikkat çekti. Kin Ecosystem’deki GM, Alex Frenkel’e göre:

Beyaz kağıt (whitepaper), Facebook’un işlemlerde kesintiye uğramayacağını gösteriyor gibi görünüyor, ancak bu önemli ölçüde kar etmeye dayanmadıkları anlamına gelmiyor. Uluslararası havale ve modern bankacılık yapılarına olan benzerliklerine odaklanmaları, Libra Birliğinin faizden büyük oranda temettü kazanabileceğini göstermektedir. ”

Ayrıca, Libra bazı ilginç teknik özellikler vaat ediyor. Blok zinciri (blockchain), daha düşük doğrulama eşikleri ve daha hızlı doğrulama süreleri nedeniyle işlemlerin hızlandırılmasına yardımcı olan bir ‘bizans hata toleransı (BFT)’ görüş birliği yöntemi kullanacaktır. Ayrıca, kötü niyetli aktörlere karşı çok daha dayanıklı olmasını sağlar.

Ek olarak, ağın izin verilen ve sınırlı erişimli doğası, genel yönetim düğümleri yükünü azaltır. Ortaya çıkan ürün hızlı olsa da – saniyede 1.000 işlemle – en büyük blok zinciri (blockchain) savunucularının ağlamalarına yetecek kadar uzlaşma sağladı. Örneğin, endüstri gurusu Andreas Antonopolous şöyle dedi:

Facebook’un veya Facebook gibi herhangi bir şirketin önerdiği şey kripto para birimi (cryptocurrency) değildir. Kripto paranın (cryptocurrency) temel özelliklerinden hiçbirine sahip değil. Açık bir blok zincirin (blockchain) beş ayağı üzerinde durmuyor. Bunlar açık, kamusal, tarafsız, sansüre dayanıklı ve sınırsız. Facebook, daha geniş endüstri çekiciliği karşılığında yolun kenarında ademi merkeziyetçilikten ayrıldı.”

Merkezileşme konusu yeni koinin eleştirmenlerinin çoğuna ağır geliyor. Birincisi, blok zincirin (blockchain) hedefi, merkezi kontrol ihtiyacını ortadan kaldırmak ve daha şeffaf bir işlem süreci sağlamaktır. Decred’in kurucu ortağı Jake Yocom-Piatt’ın belirttiği gibi, Libra, merkezi ideolojik kripto temeline karşı çıkıyor – merkeziyetçi değil. Facebook zaten şüpheli gizlilik uygulamaları için bir ün kazandı.”

Saga Vakfı’nın başkanı ve kurucusu Ido Sadeh Man, “Para birimi üzerindeki kontrol, Facebook’un ve onun ticari ortaklarının seçilmemiş ellerinde kalıyorsa, bu, rüyayı hepimiz için bir kabusa çevirebilir.”

Öte yandan, Nexo’nun kurucu ortağı ve yönetici ortağı olan Antoni Trenchev, tüketiciler arasında belki de en popüler fikir:

Libra’nın minimal dalgalanma kavramının değişim (FX) maliyetini düşüreceğine ve daha yumuşak sınır ötesi ticaret yeteneklerini ve sosyal içermeyi kolaylaştıracağına inanıyoruz. Libra, geniş finansal kurumsal destek getirecek ve özellikle e-ticaret, yatırımlar, sosyal medya etkileşimleri, paylaşılan ekonomi ve ötesi gibi çeşitli faaliyetlerde kripto para birimlerinin (cryptocurrency) toplu olarak benimsenmesini teşvik edecektir.”

Kripto, temkinli iyimserliğini gösteriyor

Piyasaya yeni girenlerin genellikle rakip olarak görülmesine rağmen, Libra’nın testnet ve lansman duyuruları, daha geniş kripto topluluğunun genel coşkusuyla karşılandı. Sektördeki yeni büyük bir oyuncudan gelen baskıya rağmen, duyuru, kriptoyu yaygınca kabul etmede önemli bir adım olarak görülüyor. Tron’un kurucusu ve CEO’su Justin Sun şunları söyledi:

Facebook’u Proje Libra kripto para birimi (cryptocurrency) ile blok zincir (blockchain) alanına girerken görmekten heyecan duyuyorum. JP Morgan ve IBM gibi, dünyanın en büyük şirketlerinden bazıları da kripto parası (cryptocurrency) vaadini tanımaya ve tüketicilerin yöntemlerini değiştirme potansiyelini görmeye başlıyor ve işletmeler küresel olarak etkileşime giriyor. ”

Buna rağmen, bu iyimser ifadeler bazı çekincelerle geliyor. Facebook’un gizlilik konusundaki rekoru hala bazı gözlemciler için endişe kaynağı ve ABD Senatosu Bankacılık Komitesi bile Libra’nın potansiyel etkilerini ve düzenleyici endişeleri tartışmak için bir duruşma yaptı. Bu endişeleri bazı açılardan yineleyen Sun, ayrıca “elbette çok fazla soru var: düzenleme, birlikte çalışabilirlik ve açıklık, sadece birkaç isim” olduğunu da kabul etti.

Wanchain Vakfı CEO’su ve kurucusu Jack Lu şunları söyledi:

“Bu, blok zincri (blockchain) ve kripto para (cryptocurrency) endüstrisi için gerçekten önemli ve anıtsal bir adımdır. Yavaş yavaş, Facebook’un madeni parası giderek daha fazla düzenlenecek, başka hükümetler muhtemelen ağ katılımcılarını (akredite yatırımcılar ve çokuluslu şirketler) sansürlemeye başlayacak. ”

Facebook, Libra’yı tamamen başlattığında sahip olacağı en büyük avantajlardan biri, büyük kullanıcı tabanı. Esir bir izleyici kitlesine pazarlama kabiliyeti, adaptasyon sayısının artmasına yardımcı olabilir. Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao şunları kaydetti:

Facebook muhtemelen bugün kripto para birimi (cryptocurency) endüstrisinden yüz kat daha fazla kullanıcıya sahip. Facebook projesi birçok kişiyi kripto para birimi (cryptocurrency) konusunda eğitecek. Şirketi hedef alan eleştirilerden bağımsız olarak, bunun uzun vadede endüstri için iyi olduğuna inanıyorum.”

Bekleyip göreceğiz

Şimdilik, Libra testnet’i, endüstrinin yeni dijital para birimine yaptığı ilk gerçek belirtidir. Bazıları zaten Libra’yı diğer kripto para birimleriyle (cryptocurrency) karşılaştırıyor ve şüpheyle kalıyorlar. Birçokları için Libra’nın merkezileşmiş doğası ve Facebook’un şeffaf olmayışı, tehlikeli bir araç olduğu bilinmektedir. Özellikle Libra’nın fiyatını sürdüren varlıklar merkezi bir tüzel kişilik tarafından kontrol edildiğinden, sistemin ortak seçilmesini kolaylaştıran düzenlemelerin arttığını görüyorlar.

Diğerleri bu farkı pozitif olarak görüyor. Blok zincir (blockchain) firması Salt’daki özel projelerin direktörü Xavier Rashotsky, Libra’nın USD destekli bir stablecoin’in enflasyonist ve ekonomik olarak değişken temellerinden oldukça farklı bir profile sahip olacağından emin olabiliriz. Libra, kanıtlanmış ve kabul edilmiş forumlarda dağıtılan yeni, yenilikçi ve ikame edilebilir bir ürün olarak popüler stablecoinler ile rekabet edecek. ”

Ne olursa olsun, Facebook’un Libra’sının yaratılması, kripto topluluğu için potansiyel olarak önemli bir durum olmaya devam ediyor. Yeni madeni para zaten sektördeki birçok kurum ve kişiden destek alıyor ve ana meşruiyet arayan bir endüstri için doğru yönde atılmış büyük bir adım olabilir. Gerçekten merkezi olmayan bir para biriminin hedefine ulaşmak pek mümkün olmasa da Libra, geniş çapta kabul gören bir teknoloji haline gelmek için kripto bir kilometre taşı olabilir.

NOT: Libra, kelime anlamı olarak Terazi anlamına gelmektedir. Bugün kullandığımız ‘Lira’ kelimesi Libra kavramından gelmektedir. Libra, Roma zamanında kullanılan gümüş paraların ağırlığına verilen bir isimdi.

Bir Cevap Yazın