White Paper Nedir?

White Paper, bir şirket veya kar amacı gütmeyen bir kuruluşun sundukları bir servisin faydalarından bahsettikleri resmi olmayan bir belgedir. Amaçları potansiyel müşterilerin ya da yatırımcıların dikkatini çekmektir. Bir kullanma kılavuzundan ziyade bir tanıtım aracıdır.

White Paper’ın amacı ürün ya da servis hakkında müşteri veya yatırımcılar nazarında  pozitif bir izlenim bırakmaktır. Genellikle şirketler arası ilişkilerde kullanılan White Paper’lar, yakın zamanda ICO’ların (Initial Coin Offering – İlk Para Teklifi) artmasıyla beraber bu alanda da kullanıma başlamıştır.

ICO’lar (Initial Coin Offering – İlk Para Teklifi) yeni piyasaya sunulacak kripto para girişimine fon sağlamak amacıyla yürütülen kitle fonlama kampanyalarıdır. Yatırımcı olarak fonlamaya para verenlere çıkacak olan kripto paradan bir miktar verilir. Bu paranın ilerleyen zamanlarda değer kazanması halinde yatırımcılar kar etmiş olurlar.

Yasal düzenlemelerin henüz  tam oturtulamadığı için ICO’lar dolandırıcıların da sıkça kullandığı bir yöntem haline gelmiştir. Bu tip dolandırılma olaylarına karşı alınabilecek en doğru yöntem o ICO’nun White Paper’ını okumaktır.ICO’nun amaçları, nasıl bir problemi çözmeye çalıştığı ve diğer gerekli her bilgi bu belgede anlatılmaktadır. Eğer bu belge de verilen bilgiler yeterli bulunursa o zaman o ICO’ya yatırım yapmaya karar verilebilir.

Bir Cevap Yazın