Stablecoin Nedir?

Stablecoin-Nedir-Stabilcoin-tether-usdt-tusd-gemini-kripto-para-cryptocurrency-bitcoin-btc-trueusd-usd-libra-terazi

Stablecoin, değerlerini sıklıkla başka bir varlığa göre sabitleyen yeni bir kripto para birimi (cryptocurrency) türüdür.

Bu kripto paralar (cryptocurrency), ABD doları, diğer kripto para birimleri (cryptocurrency), değerli metaller veya üçünün bir kombinasyonu gibi fiili para birimleri ile sınırlandırılabilir. Fiat şu anda pazardaki en popüler seçenek gibi görünüyor, yani bir stablecoin biriminden biri 1 dolara eşittir.

Stablecoin, kripto para birimi (cryptocurrency) fiyatlarında görülen doğal oynaklığı gidermek için tasarlanmıştır. Normalde teminatlandırılırlar, yani dolaşımdaki toplam stablecoin sayısı yedek olarak tutulan varlıklar tarafından desteklenir. Basitçe söylemek gerekirse, dolaşımda 500.000 ABD doları tutarında kripto para (cryptocurrency) varsa, bir bankada en az 500.000 ABD doları olmalı.

Bitcoin’in (BTC) ani düşüş ve ani yükselişlerinden muzdarip olmasıyla, savunucular stablecoinlerin dönüşüm oranları hakkındaki şüpheleri ortadan kaldırmaya yardımcı olduğuna inanıyor – kripto para birimleri (cryptocurrency) mal ve hizmet satın almak için daha pratik hale geliyor.

En iyi bilinen stablecoinlerin örnekleri arasında Tether (USDT), TrueUSD (TUSD), Gemini doları (GUSD), Circle ve Coinbase (USDC) ile USD paraları bulunur. Bu tür madeni paralara olan talep artıyor. Aralık ayında, dört büyük stablecoin’in sadece üç ay içerisinde zincir içi işlemlerde 5 milyar dolar kazandığını iddia etti – kasım ayında iki ay öncesine kıyasla %1,032’lik bir artış yaşadı.

Bir Cevap Yazın