Çin Hükümeti Kontrollü Kripto Para Çalışmalarına Başladı

cin-hukumeti-kontrollu-kripto-para-calismalarina-basladi-china-cryptocurrency-blockchain-blok-zincir-mining-ico

Çin-Amerika ticaret savaşının ortasında, Çin Halk Bankası kendi kripto para birimi prototipini geliştirmek için çalışıyor. Görünüşe göre, bu merkezi dijital varlığın BTC‘yi ve hatta ABD Doları’nı bile riske atabileceğine inanılıyor.

Kripto Para (Cryptocurrency) İle Aşk Nefret İlişkisi

Çin hükümeti kripto-ticaret, madencilik, P2P kredileri ve ICO‘lar gibi kripto para birimi ile ilgili ekonomik faaliyetlere karşı düşmanca bir tavır takınmıştır. Ancak bu durum, Çin hükümetinin Bitcoin’in temel fikrini onaylamadığı anlamına gelmez. Xi Jinping’in yönetimi yerel kripto para piyasasını öldürmek için çok şey yapmasına rağmen, şu anda kendi güvenli, blok zincir (blockchain) tabanlı dijital parasını geliştirmek için çalışıyor.

Raporlar, Çin Halk Bankası’nın (PBoC), en azından 2016’dan bu yana, 44’ün blok zincirle ilgili olduğu 78 dijital para patenti kaydettiğini ve Çin’in Fikri Mülkiyet Hakları Ajansı tarafından bildirildiği üzere, PBoC’yi alandaki beşinci en verimli olarak derecelendirdiğini ortaya koyuyor.

Dahası, PBoC, Pekin merkezli Dijital Para Birimi Enstitüsü için geliştiricilerin ve ekonomik uzmanların aktif olarak istihdam edilmesini sağladı.

People’s Bank of China PBoC – Çin Halk Bankası

Daha Fazla Kontrol

Proje başlangıçta PBoC’un başkan yardımcısı Zhou Xiaochuan tarafından, Çin’i kontrol edemediği bir varlık olan Bitcoin’ten “korumak” niyetiyle tasarlandı. Bildiğimiz merkezi olmayan sayısal para birimlerinin aksine, PBoC’un alternatifi Çin hükümetinin ülke vatandaşlarının yaşamları üzerinde daha da fazla kontrol sahibi olmasını sağlayabilir.

Bankanın şu anki Başkan Yardımcısı Fan Yifei, bu yılın başlarında bir kez uygulandığında, Çin kontrolündeki kripto para biriminin ülkenin reel para biriminin yerini alacağını ve sonuçta bankanın kara para aklama ve diğer suçlarla ilgili riskleri azaltmasına yardımcı olacağını duyurdu.

PBoC tarafından yayımlanan patentlerden bazıları Çin hükümetinin gelecek için ne düşündüğünü ortaya koymaktadır. Bloomberg, son patent başvurularının gözden geçirildiğinde, sadece vatandaşlarının günlük işlemlerini izlemekle kalmayıp, bankaları herhangi bir işlem türüne izin vermeden önce potansiyel borç alanlarıyla ilgili tüm verileri paylaşmaya zorlamayı amaçlıyor.

Ayrıca, PBoC, herhangi bir finansal kurumun “kara listeye alınmış” şirketlerle uğraşmasını derhal yasaklayabilecektir. Bankanın bireylerin finansal hizmetlere erişimini engelleme niyetinde olduğuna dair bir kanıt bulunmamakla birlikte, Çin hükümetinin bir sosyal kredi sistemi oluşturma yönündeki çabaları bu olasılığa işaret edebilir.

Çin Hükümeti’nin kendi kontrolünde bir kripto para (cryptocurrency) çıkarması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın