Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği (mining), kısaca Bitcoin oluşturulmasına verilen isimdir. Ancak madencilik yapmaktaki tek amaç Bitcoin üretimi değildir. Bitcoin’in bağlı bulunduğu bir merkez olmadığı için, madencilik aynı zamanda kullanıcılar arasındaki bütün Bitcoin işlemlerinin takip edildiği ve blok zincirinin de (blockchain) devamlılığının sağlanmasında en önemli etkendir.

Madencilik işleri ilk başlarda bilgisayarların işlemcileri (CPU) aracılığıyla yapılıyordu, fakat  kişi sayısının artmasıyla birlikte zorluk da arttı ve insanlar daha verimli olan ekran kartlarına (GPU) yöneldi.

GPU’ların daha verimli olmasının sebebi ise madencilik için gereken floating point adı verilen işlemlerde CPU’lardan daha hızlı olmalarıdır. Ancak Bitcoin’e olan ilginin her geçen gün artmasıyla beraber GPU’lar da karlı olmaktan çıktı ve yerlerini sadece Bitcoin madenciliği için özel üretilen sistemler olan ASIC cihazlarına bıraktılar.

Genel kullanım için üretilen CPU ve GPU’ların aksine ASIC cihazlar yalnızca Bitcoin madenciliği ya da başka bir alt coin madenciliği için üretiminde kullanılmak için üretilmiştir. Bu sebeple CPU ve GPU’ların yaptığı birçok işlemi yapamazlar ancak yapmaya tasarlandıkları işi her ikisinden de daha iyi yapabilirler. Bitcoin’in popüleritesinin arttığı bu günlerde karlı madencilik yapmanın en mantıklı ve tek yolu ASIC cihazlarıdır.

Bitcoin Madenciliği Karlı Mıdır?

Bitcoinin popüler bir hale gelmesiyle birlikte madenci sayısında da artış olmuş ve yatırımcılar özellikle Çin, Hindistan ve Doğu Avrupa’da dev Bitcoin çiftlikleri kurmuşlardır. Rekabetin bu denli arttığı bir ortamda evde birkaç ASIC cihazıyla yapılan madencilik çoğu zaman elektrik faturasını bile karşılamaya yetmeyebilir. O yüzden şu anda Bitcoin’e sahip olmanın en kolay ve karlı yolu güvenilir bir yerden para karşılığı Bitcoin almaktır.

Bitcoin Madenciliği Yasal Mıdır?

Bitcoin için çeşitli ülkelerde farklı düzenlemeler konuşulsa da Bitcoin madenciliği ülkemizde tamamen yasaldır. Barındırdığı herhangi tehlikeli bir tarafı yoktur. Ancak yapılan sözleşmeler gereği elektrik kullanımınız belli bir düzeyin üzerine çıkması durumunda elektrik şirketleri sizi sorgular, ancak bu durum bir problem oluşturmaz.

Bir Cevap Yazın