Sekiz Tarihi Bitcoin İşlemi

bitcoin-exchange-trading-Sekiz-Tarihi-Bitcoin-İslemi-btc-blockchain-blok-zincir-satoshi-nakamoto

Bitcoin işlemleri hakkında özellikle özel bir durum yoktur. Her gün 300.000 tanesi, BTF ve BCH ağlarında fanfare olmadan gerçekleşir. Ancak zaman zaman, kusursuz bir işlem tarihsel önemi kazanmaktadır. Bu Bitcoin transferleri, halka açık defter tarafından ölümsüzleştirildiği ve halk tarafından mitolojileştirildiği herhangi bir blok zinciri araştırmacısında görülebilir.

Bitcoin Tarihi Blok Zincir’de (Blockchain) Başlıyor

Tüm Bitcoin işlemleri madencilerin gözünde eşittir. Eklenen yeterli bir ücret varsa, gönderen veya alan kişi ya da kaç BTC‘nin aktarıldığı konusunda hiçbir fark yaratmaz. Sadece bir kez, bir opcode gibi bir işleme önem verilebildiği bir bakış açısı ve bağlam uygulanır. Bugüne kadar 360 milyondan fazla BTC işlemi ile, aşağıdaki makale sadece 0.0000022 oranında ayrıntı veriyor. Ama bu ince seçim içinde Bitcoin tarihinin bir hazinesini beklemektedir. Bakacağınız yeri biliyorsanız, blok zincirinde kodlanmış sihirli ve gizem var.

İlk Bitcoin İşlemi

Başlangıçta, iki kişi arasında gönderilen ilk BTC işlemi ve Satoshi tarafından gönderilmiş olduğu bilinen tek kişi ile başlayabiliriz. 15 Ocak 2009’da, Satoshi Nakamoto, 170 blokta Hal Finney’e 50 BTC gönderdi, ancak ilk günlerde olduğu gibi, işlemin maliyeti 0 BTC idi.

Gerçek Para Karşılığında İlk Bitcoin Satışı

Gerçek para karşılığında BTC’nin bilinen ilk satışı, 12 Ekim 2009 tarihinde Finlandiyalı geliştirici Martti Malmi’nin 5.02 $ için 5.050 BTC sattığı ve Paypal üzerinden aktarılan gerçek para miktarı ile gerçekleşti. Gönderilen BTC sayısı, Bitcoin‘in geri alınabileceği tek yolun, madeni para ödülü 50 BTC’ye ayarlandığında, madencilik yaparak elde edilmesi gerçeğiyle örtüşmektedir.

Pizza Satın Alma

Laszlo Hanyecz’in 10.000 BTC ile pizza satın alması o kadar ünlü ki, kripto para ile ilgilenmeyenler bile bunu biliyor. Yalnızca efsanevi işlemin blok zinciri kaydına ilgi duyuyoruz. Burada, 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000.99 BTC’nin kaydını yapan 57043 numaralı blokta yer almaktadır. Üstte 0.99 BTC, madencinin ücretini karşılamaktı.

Mt. Gox Mega İşlemi

Çoğu balina belirli bir Bitcoin adresine sahip olduklarını göstermek istediğinde, bir mikro işlem gerçekleştirir. Fon kanıtı göstermek için birkaç satoshi yeterlidir. Mt. Gox CEO’su Mark Karpeles, sahip olduğu fonları kanıtlamak için, güç gösterisinde bir diğerine kontrol ettiği bir cüzdandan büyük bir BTC dilimi göndermesine rağmen farklı bir fikre sahipti.

Sızan IRC logaritmaları, Karpeles’in 442K BTC göndermesini önerdiğini ve bu işlemin gerçekleşmesi için blok zincir (blockchain) kayıtlarının doğruluğunu gösterdiğini iddia etti. 23 Haziran 2011’de, 444.000 Bitcoin, tek bir işlemde, 424K ile bir olmak üzere iki adrese gönderildi. 550.000 BTC’nin bir seferde taşındığı o yılın Kasım ayına kadar tek seferde gönderilen en büyük BTC miktarı olarak kaldı.

Devasa İşlem Ücreti

“Merhaba, çok yüksek bir işlem ücreti girdim… işlemin onaylanmasını durdurabilir miyim?” diye sordu 2013’te sıkıntılı bir Redditor. Yardım geldi, ancak 98 BTC işleminden önce 30 BTC ücreti eklendiğinde 16 Mayıs’ta gerçekleşmedi.Bu bayt başına 6.8 milyon satoshi ile çalıştı.

Sonunda, bloğu onaylayan madencilik havuzu, cömert ücret ödeyene bir miktar teselli vererek 7.5 BTC’yi iade etti. Bu hiç bir şekilde bir Bitcoin işlemine eklenecek en yüksek ücret değildi. 2013 yılı Ağustos ayında bir kişi 200 BTC ücret gönderdi, ki bu yardım toplanan madencilik havuzu tarafından geri döndü ve daha sonra 2016 yılında 291 BTC ekli 0.0001 BTC için bir işlem gönderildi.

Bitcoin Sahte Cinayet

31 Mart 2013’te, İpek Yolu operatörü Dread Pirate Roberts (DPR), kullanıcılara derin web pazarını zorlayan bir kişi için 1,607 BTC’yi “redandwhite” e gönderdi. Vuruş geçmedi (muhtemelen redandwhite hem suikastçı hem de şantajcı idi), ancak işlem, 150.000 dolarlık bir anlaşma için yaptı.

ABD Marshals İpek Yolu Müzayedesi

1 Temmuz 2014’te, ABD’li Marshals’ın İpek Yolu’ndan ele geçirilen malları tahliye ettiği bir açık artırmada kazanan ihaleye 30.000 BTC’ye gönderildi. Açık artırma 10 bloğa ayrıldı ve sonunda bir kişi her bir dilimi kazandı. Bu teklifçi Tim Draper olduğunu kanıtladı ve bu satın alma yaklaşık 18 milyon dolar karşılığında çok kurnaz bir yatırım olduğunu kanıtladı.

Bitstamp Hacklenmesi

Hacklere bağlanabilen çok sayıda Bitcoin işlemi var. En ünlü olanlardan biri, 2015 yılında Bitstamp’tan çalınan 20.000 BTC’ydi. Buna, saldırıyı başlatan 3.100 BTC işlemi dahildir.

Bitcoin‘in değeri, 2009-2015 dönemine oranla çok daha fazla değere sahipken, manşetlere ayırma işlemleri daha az yaygındır, ancak ortaya çıktıklarında hala habere değerdir. Geçtiğimiz iki haftada, cüzdanlar arasında 100.000 BTC’yi gönderen Binance, 15 Kasım’lık sert çatalın arifesinde bir BCH adresinin toplam 1 milyon Bitcoin naklini taşıdığı gibi, insanların dikkatini çekti. İşlem zincirde ve mahremiyet perdesi olmadan gerçekleştiği sürece, Bitcoin sahipleri sıra dışı blok zincir hareketlerinden etkilenmeye devam edecektir.

 

 

Bir Cevap Yazın