Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Avatar
bitcoin cüzdanı nedir? bitcoin cüzdan
Bitlo

Bitcoin cüzdanı, cüzdan kelimesinin çağrıştırdığının aksine Bitcoin’leri depolamak için kullanılan bir şey değidir. Sadece hesabınızı kullanabilmeniz için gerekli olan özel ve genel anahtarlarınızı burada depolarsınız. Blok zincirine erişip işlem yapmanızı sağlayan yazılımdır.

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Çalışır?

Cüzdanınızda bulunan özel anahtarla size Bitcoin gönderilen her işlemi onaylamanız gerekmektedir. Ardından bu işlem eğer blok zincirindeki genel anahtarla eşleşme sağlarsa kabul edilmiş olur. Bu sayede sizin Bitcoin adresinize sahip birinin size Bitcoin göndermesini sağlayabilirsiniz.

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Alınır?

Bitcoin cüzdanları farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır:

  • Masaüstü
  • Web
  • Mobil
  • Hardware
  • Paper

Masaüstü

Bu cüzdanlar bilgisayarınıza bir program şeklinde indirip kurduğunuz cüzdan çeşididir. Özel ve genel anahtarlarınızın depolanması bilgisayarınızın hard diskinde olur. Web ve mobil cüzdan çeşitlerine göre daha güvenilir olsalar da yine de internete bağlı oldukları için güvenlik açıkları ortaya çıkabilir. Her durumda bilgisayarından küçük miktarlarda Bitcoin alışı yapıp küçük miktarlarda gönderecekler için en ideal seçimdir. Ana cüzdan Bitcoin Core programı olmasına karşın Electrum, Exodus, Copay gibi farklı özelliklere sahip masaüstü cüzdanları da vardır.

Web

Web cüzdanları da masaüstü cüzdanları ile  benzerlik gösterir ancak cüzdan sizin bilgisayarınızda değil, servis aldığınız şirketin bilgisayarında depolanır. Bu durumda güvenilir bir şirket ile iş yapmanız çok önemlidir. Web cüzdanların sağladığı en büyük avantaj internet üzerinden her cihazdan cüzdanınıza erişebilmenizdir. Bazı popüler cüzdanlar Coinbase, Circle, Blockchain ve Strongcoin olarak gösterilebilir.

Mobil

Mobil cüzdanlar Bitcoin ile gün içinde sık sık iş yapanlar için en iyi çözümdür. Masaüstü cüzdan özelliklerine benzer. Telefonunuza yüklediğiniz bir uygulama ile anahtarlarınız telefonununuzda depolanır. Kullanışlı olmakla beraber, hacker saldırılarına karşı daha savunmasızlardır. Telefonunuzu kaybetmeniz durumunda Bitcoinlerinizi de kaybedebilirsiniz. Hem Android hem de iOS için çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Her ikisinde de çalışan uygulamalar Airbitz, Copay, Bitcoin Wallet, FreeWallet ve Jaxx’tır.

Hardware

Hardware cüzdanlarda özel ve genel anahtarlarınız depolanması fiziksel bir cihazda yapılır. En güvenli cüzdan şeklidir. Virüslere karşı tamamen güvenlikli, henüz bilinen bir çalıntı vakası yaşanmamıştır. Ayrıca bazı cüzdanlara eklenen ekran gibi ekstra özelliklerle kullanılabilirlik oranı artmaktadır. Masaüstü, mobil ya da web cüzdanlarının aksine bedava değildir ancak büyük miktarlarda Bitcoinler için en uygun çözümlerdir. Ledger ve TREZOR bilinen hardware üreticileridir.

Paper

Paper (kağıt) cüzdanlar üzerinde Bitcoin adresinizın yazdığı kağıtlardır. Genellikle bu bilgiler QR kod aracılığıyla gösterilir. İnternet üzerinden BitAddress gibi servislerle oluşturduğunuz cüzdanları çıktı olarak alabilirsiniz. En büyük avantajı dijital bir ortamda depolanmadığı için hacker saldırılarına karşı tamamen kapalı olmasıdır. Ancak bu kağıttaki bilgilerin önemli bilgiler olduğunu unutmamak ona göre tedbirler almak gerekir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin madenciliği nasıl yapılır? madencilik

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Sonraki Haber
bitcoin fiyatı nasıl belirlenir? birtcoin fiyat

Bitcoin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

İlgili Haberler